SON DAKİKA
Hava Durumu

Kürt seçmen mücadelesi!

Yazının Giriş Tarihi: 05.01.2023 21:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.01.2023 21:47

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Anayasanın 66. maddesinde yer alan "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür" ifadesinin tekrar değerlendirilmesi gerektiği sözleri siyasette büyük tartışmaların fitilini ateşlemiş oldu. Babacan ayrıca Kürtçeyi anadil olarak anayasaya koymak istediklerini de söyledi.


Peki, durduk yere mi edildi bu laflar? 


Hayır. 

Seçimler yaklaşırken 6’lı masada da selden kütük kapma yarışı hızlandı. Malum HDP’nin kapatma davası AYM’nin önünde. Seçim öncesi bir karar çıkması bekleniyor. HDP kapatılırsa bu partiye oy veren seçmenin oyunun nereye kayacağı konusunda taktik stratejik çalışmalar sürüyor tüm partiler için. 


Babacan’ın hamlesinin kesin ve net olarak CHP’ye yönelik olduğu çok ortada. CHP, HDP’ye oy veren Kürt seçmene yönelik uzun süredir zaten çalışıyor. Dahası HDP kapatılsa da kapatılmasa da CHP’nin HDP ile yakın teması malum. İşte bu noktada Ali Babacan hamle yapıyor bu sözlerle. 


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu muhtemelen masaya Kürt seçmen beni destekliyor iddiasıyla geliyor ve bunu karşılayıp kendine çevirmek için Babacan hamle yapıyor. Dur orada Kürt seçmenin bana da ilgisi ve desteği var demek için bunu yapıyor. 


Bir bakıma 6 masa içindeki bir çekişmenin yansımaları bunlar. Yani genel siyasi denge için fark eden çok bir şey olmuyor ancak masanın ortakları arasında güç dengelemesi için bir bilek yarışına çevriliyor. 


Babacan’ın söylediklerinin mevcut konjonktürde olma ihtimali bile yok. Dahası üniter yapı ve ilk 4 madde buna müsaade etmiyor. İlk 4 madde tartışmaları da kamuoyunda ve siyasette çok kabul bulmuyor. Zaman zaman gündeme gelmek isteyen siyasiler tarafından dillendirilse de bugün için gerçekçi değil. 
O halde Babacan da bildiği ve olma ihtimali sıfır olan bir konuda sadece tartışma olşusu diye bunu yapıyor. Dahası CHP ile kendisini karşı karşıya konumlayarak masadan daha fazla taviz koparmanın peşinde. 


Aslında masanın kuruluş amacı yeniden parlamenter sisteme dönüş. Yani bir ittifaktan öte bir konunun detaylarıyla sonuçlandırılmasına yönelik bir ortak hareket sistemi. 


Oysa seçimlere yaklaşılırken bunun bir ittifaka daha yakın bir çalışma olduğu da netleşiyor. Daha da önemlisi zaten ince bir iplikle masaya ve ittifaka bağlı olan İYİ Parti üzerine de baskı kurmayı amaçlayan bir çıkış diye değerlendirilebilir. 


Bu yönde açılan tartışmalar ve verilen beyanatlar en fazla İYİ Parti’yi olumsuz etkiliyor. Daha merkezde olan ve muhafazakâr yapıya sahip İYİ Parti bu tür açıklamaların ardından kendi mahallesinde hedef olduğu gibi, seçmenine bunu anlatmakta da zorlanıyor. Babacan ise mevcut gidişatın DEVA’ya deva olmayacağının bilincinde. Bir yandan CHP’yi bir yandan İYİ Partiyi bir yandan da Kemal Kılıçdaroğlu’nu sıkıştırıyor. 


Belli ki masadan adaylık vizesinin kendisine verilmesini istiyor. Kılıçdaroğlu’nun buna onay verme ihtimali yok. Meral Akşener için de bu oldukça güç. Bu durum Babacan’ın önümüzdeki süreçte adaylığını ilan etmesi sonucunu da doğurabilir. Ve gidişat ilk turun çok adaylı yapılacağı sinyallerini veriyor. 


Üstüne bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimin bir miktar öne alınacağını söylemesi masada daha hızlı adımlar atılmasına ihtiyacı gündeme getiriyor ki artık aday açıklamaktan başka seçenek kalmıyor. Aday konu olunca da masanın tansiyonu yükseliyor. İşte bunu yakalayan Babacan stratejik ve kritik bir adım atarak bu konuları gündeme taşıyor. 


Ali Babacan’ın söylemlerinin de siyasi tansiyonu yükseltmek dışında aslında gerçekliğinin olmadığını herkes biliyor. Babacan ben de buradayım diyor ve boy veriyor bakalım masaya yansıması ne olacak? 


Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın 6’lı masa gelirse FETÖ de döner söylemi de önümüzdeki süreçte daha da köpürecek ve siyasetin gündemine oturacak tartışmaların başında geliyor. Masada sorun çok zaman az ve bunları kamuoyuna anlatmak için pek bir çaba yok.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.