SON DAKİKA
Hava Durumu

Logo da güzel değişen bakış da!

Yazının Giriş Tarihi: 29.12.2021 20:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.12.2021 20:57

Hiç tartışmasız 2022 yılının görünen en güzel yanı “Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa” organizasyonu olacak.
Binlerce yıldan getirdiğimiz kültürümüz Bursa’da bir yıl sürecek şölene dönüşecek. En azından dönüşmesini büyük bir arzu ile bekliyoruz. 
Bursa’nın cumhuriyet tarihi boyunca aldığı en güzel apolet bu olacak. Dahası Bursa’nın tüm Türk dünyası için ne kadar kıymetli bir şehir olduğunu bir kez daha hepimizin hatırlaması, kültürümüzle bağlarımızı ne kadar sıkı tutarsak o kadar büyük ve güçlü olacağımızın zihinlere kazınması çok değerli olacak. 


TÜRKSOY tarafından 2022’nin Kültür Başkenti olarak Bursa’nın açıklanmasının üzerinden 4 ay gibi bir süre geçti. Ve ne yazık ki ne ilan edildiği süreçte ne de aradan geçen süreçte olması gereken heyecan ve coşkuyu göremedik. Bunun süreç içinde gerçekten Bursa’ya anlatılıp anlatılamadığını sorgulamak lazım tabi. 
Sivil toplumundan kamu kuruluşlarına, eğitim kurumlarından kültür alanındaki kuruluşlara aklınıza gelebilecek her kesimin çok ciddi bir şekilde bunu sahiplenip bu olağanüstü organizasyonun ve Türk dünyasıyla kucaklaşacak Bursa’nın coşkusunu ve heyecanını yaşaması gerekirdi. 


Sahada bunu göremedik ama organizasyon başlayınca daha etkin ve etkili bir şekilde bunu özümseyeceğiz. Ne yazık ki on yıllar boyunca hatta yüzyıllar boyunca öğretilmiş ve şartlandırılmış batı komplekslerini bir türlü atamıyoruz üzerimizden. 


İnşallah Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa organizasyonu gerçekleşirken ve Türk dünyasından Bursa’ya akın başlayınca bu saçma komplekslerin kırılması noktasında da mesafe alacağız. 


Dün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile organizasyon hakkında kamuoyuna en geniş çaplı bilgi sunumu gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, oldukça detaylı bilgiler verdi. Bakan Bey, konunun ne kadar önemli olduğunu anlattı. Bu organizasyonun ne kadar önemli faydalar sağlayacağını aktardı.  


Vali Yakup Canbolat, öylesine güzel bir cümle etti ki; “Biz sadece 2022 yılında değil her zaman Türk dünyasının kültür başkenti olmaya gönüllüyüz, razıyız.” Tam da Bursa’ya yakışan bakış açısı, tam da Bursa’nın hak ettiği açılım.

Sen ne kadar özgün olursan o kadar değerlisin. 


Altını çize çize “Bursa en özgün Türk şehirlerinden biridir” demekten ve Türk şehri vurgusu yapmaktan imtina etmemeliyiz. Bursa kadim bir Türk şehridir ve inşallah kıyamete kadar da öyle kalacak. Bir cümle ile konuya ne kadar kıymet verdiğini gösteren Vali Bey, bir şehre bir kültüre nasıl sahip çıkılırı birkaç cümlede özetledi. 


Toplantıda Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa logosu da tanıtıldı. Çok güzel hazırlanmış. Türk motifleriyle süslenmiş. Ve Göktürk alfabesi ile yazılan “Bursa” ismi ise enfes olmuş. 


Tasarımı da aklı da oldukça güzel.  Yakında bu şehrin tüm caddeleri tüm meydanlarında, tüm yazışmalarında daha sık göreceğiz.  Göktürk alfabesi ile yazılan Bursa, tarihimizi ve derinliğimizi logoya aktarmış. Ve Türk dünyasının ne kadar büyük bir tarihe, kültüre sahip olduğunu da net bir şekilde vurguluyor.
Organizasyon Nevruzda, yani Türklerin bahar bayramında başlayacak. Belki süreç içerisinde hatırlanması gereken birçok kültürel değerimiz ve değerlerimiz de ilave edilecek. 


Bursa harika bir yıla hazırlanıyor. Umuyoruz ki organizasyonun içindekiler de dışındakiler de, sivil toplumundan kamusuna, özelinden tüzeline herkes ama herkes elinden gelenin fazlasını koyarak görkemli bir Bursa, hem Türk dünyasına hem dünyaya tanıtılır. Türk şehri Bursa olarak dünya markası olur bu şehir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.