SON DAKİKA
Hava Durumu

Martın sonunda CHP'de hiçbir şey eskisi gibi olmaz

Yazının Giriş Tarihi: 23.03.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.03.2019 21:30
Mahalli idareler seçimine günler kala CHP ile HDP arasında kurulan kirli ittifak, her geçen gün biraz daha deşifre oluyor. CHP’nin sürekli gizlemek için büyük çaba göstermesine rağmen HDP, kurulan ittifakı her ortamda deşifre etmeye ve CHP’yi teslim almak için çevrelemeye devam ediyor.

CHP ve HDP açısından ittifak kurmanın bir sakıncası yok onu biliyoruz. Ancak İYİ Parti’nin ülkücü kanadı için sorun oldukça büyük. Terör örgütleri PKK’nın, YPG’nin siyasi ayağı olduklarını inkar etmeyen ve sırtlarını Kandil’e dayadıklarını ifade eden HDP yönetiminin açıklamaları üst üste patlarken, CHP hala kirli ittifakı saklamak istiyor ancak mızrak çuvala sığmıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 299 meclis üyeliği verildiği yönündeki söylemi önceki gün bir radyo programına katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli tarafından doğrulandı. Temelli, yerelde demokratik güçlerin ortaklık yaptığını belirterek, CHP listelerinde HDP'lilerin, HDP listelerinde ise CHP'lilerin olduğunu söyledi.

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nın İçişleri Bakanı’nın terörist dediği HDP yöneticileri ile oturup pazarlık yapıp listeleri ortak hazırlayan CHP, ülke kamuoyuna bu iddiaları açıklamak zorundadır. Ağızlarından Atatürk eksik olmayan CHP üst yönetiminin devletin terörist dediği HDP yöneticileriyle nasıl ittifak kurabildiklerini, neyin pazarlığını yaptıklarını anlatmaları gerekiyor. CHP’deki vatanseverlerin bu durumu hazmetmelerini beklemek saflık olur.

Kirli ittifakın netleşmesiyle birlikte İYİ Parti’de de büyük bir kaos yaşanıyor. Her gün ülkenin farklı noktalarından hem isyan hem istifalar üst üste gelirken, partinin ana gövdesinde büyük bir çözülme yaşanıyor. Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı dışında herhangi bir siyasi çizgisi olmayan İYİ Parti’nin ülkücü tabanı hızla partiden uzaklaşıyor.

Öyle görünüyor ki sandıkta CHP-HDP ittifakı büyük bir yenilgiyle çıkacak. İYİ Parti’nin tabanını kaybetmesine yol açması ihtimal bu süreçte, Cumhur İttifakının beklenenin üzerinde bir oy alarak belediyeleri kazanması, hatta CHP’nin elindeki birçok belediyeyi de alması şaşırtıcı bir sonuç olmayacak.

CHP üst yönetiminin attığı bu adımlar yerelde siyaset yapan CHP’lileri ve özellikle adayları da olumsuz yönde etkilerken, CHP için 1 Nisan’dan itibaren hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı da artık aşikar. Yerel seçimden sonra CHP üst yönetiminin tasfiye sürecinin başlayacağı ve olası bir ağır yenilginin partideki tüm dengeleri değiştireceği de beklenen gelişmeler olarak kenarda duruyor.

CHP-HDP arasındaki kirli ittifakı deşifre eden HDP eş genel başkanı Temelli’nin ibretlik, "Evet, CHP listelerinde HDP'li, HDP listelerinde de CHP'li isimler var. Bazı yerlerde yereller ortak liste çalışması yapmıştır. Orada CHP öndeyse CHP'de ya da başka bir parti önde ise orada yereller ortaklaşmıştır. Bu yereldeki demokrasi güçlerinin yapmış olduğu ortak çalışmadır" açıklamaları, millet ittifakının seçime girmeden yerle yeksan olduğunu da net şekilde ortaya koyuyor. Bu dakikadan sonra ağır bir yenilgi kaçınılmaz gibi…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.