SON DAKİKA
Hava Durumu

Mega proje dediğin gönül alır!

Yazının Giriş Tarihi: 04.03.2024 12:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 12:05

Malum belediye başkan adayları ardı ardına projelerini açıklıyor. Bursa açısında seçim yarışının ayağı yere basan projeler yarışı olması da oldukça önemli. Hoş adayların ayağı yere basmayan ve fantastik bir hayal gibi duran projeleri de yok değil. Ancak bizim ilgilendiğimiz gerçekten gönülleri alacak, insan yaşamına dokunacak ve yaşam kalitesini artıracak olan projeler.

Cumartesi günü Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş, 6 ana maddede topladığı onlarca projesi ile kamuoyunun önüne çıktı. Yoldur, ulaşımdır, kentsel dönüşümdür bunları geçiyorum. Bunlar tüm adayların diline sakız ettiği ve büyük bir bölümü zaten zorunlu olarak yapılması gereken çalışmalar.

Ancak Aktaş’ın sunumunda çok daha önemli çok daha etkileyici projeler vardı. Gençlerimizi, yaşlılarımızı, çocuklarımızı ve bu şehirde ömrünü geçiren herkese dokunacak, yaşamın içindeki projelerden bahsediyorum. Bana sorarsanız asıl mega diye tanımlanması gereken projelerin bunlar olduğunu söyleyebilirim.

Nedir onlar? Birincisi ve gerçekten en etkileyicilerinden birisi “Gençkart”. Aslında bu dönemde de gençler için önemli adımlar attı Büyükşehir Belediyesi. Kurs, burs, sosyal ve kültürel etkinlikler başta olmak üzere onlarca gençlerimize dokunan çalışmaya şahitlik ettik. Yeni dönemde başlayacak olan Gençkart ise gerçekten harika bir fikir ve tam da gerekli yaş grubunda çok da etkileyici bir uygulama olacak.

Bugün kadar gençler için yapılan kültür sanat etkinlikleri düzenlenen müzik konserleri ya da festivaller gibi etkinliklerle yürüyordu. İşte burada yepyeni bir uygulama ile keyfiyet gençlere bırakılıyor. Aktaş projeyi anlatırken şunları söyledi; “‘Genç Kart’ımız ile gençlerimize sosyal ve kültürel etkinliklerden gönüllerince faydalanmaları için yıllık 5.000 TL destek sağlıyoruz. Artık bu kartla genç kardeşlerim konsere mi gider, tiyatroya mı veya bir stand up gösterisine mi katılır kendi bilecekleri iş.”

Devamındaki proje de gençlere dokunacak, onlara hayat hikayelerinde destek olacak yaşamlarını planlarken yardımcı olacak bir proje ve kesinlikle hedefini bulacak bir çalışma. Genç girişimcilere sağlanacak hibe desteği ile kendi markalarını kendi işlerini kurarken Büyükşehir desteğini de yanlarında bulacaklar. Projesi ile gelen gençlere ve kadınlara Büyükşehir Belediyesi 100 bin lira hibe desteği sağlayacak. Yine Bursa İstihdam ve Kariyer Ofisi ile vatandaşlara iş imkanı sağlanması hedeflenirken, gençlere iş garantili staj imkanı da sunulacak.

Aktaş’ın yeni dönem için vatandaşın ve toplumun her kesiminin arzu ihtiyaç ve hassasiyetlerini çok iyi analiz ettiğini söyleyebilirim. Bunun göstergelerinden birisi de yeni evlenecek çiftler için oluşturulan destek paketleri. Malum evlenme ve ev kurma maliyetlerinin oldukça yüksek olması nedeniyle gençler büyük sıkıntı yaşıyorlar. Yeni dönemde gençlerin karşılamakta zorluk çektikleri düğün salonu ihtiyacına Büyükşehir destek verecek. Gençlerin düğün salonu tahsisini Büyükşehir yapacak. Düğün salonu ihtiyacı olmayan gençlere de o miktarda mobilya ya da beyaz eşya desteği sağlanacak. Bu gerçekten önemli bir ihtiyacı karşılayacak ve yerini bulan bir çalışma olmuş.

Gençlik merkezlerinin sayısının hızla 50’ye çıkarılması, Burs sayısının 16 bine çıkarılması, eğitim ve kurs destekleri, spor kulüpleri desteklerin artırılması ve yeni spor tesisleri gençlere yönelik yapılacak hizmetlerden sadece birkaçı olarak gözümüze çarptı. Ve minik yavrularımız. Halihazırdaki 32 olan anakucağı sayısı hızla 100’e çıkarılarak 10 bin miniğin buralarda geleceğe hazırlanması planlanıyor. Miniklerle ailelerin eğlenerek zaman geçirmeleri için de eğlence birimleri sosyal donatılar olarak bu tesislere ekleniyor.  Belediye tesisleri de yeni bir işlevsellikle donatılarak doğum günü ve benzeri organizasyonların yapılmasına imkan tanınacak.

Projeler içinde çok önemli gördüğümüz maddelerden birisi de altını çizerek söylemeliyim ki öğrencilere aylık 600 lira kantin desteğinin sağlanması olacak. Maddi imkansızlıklar nedeniyle yeterince beslenemeyen çocuklar için uygulanacak olan proje, bu alandaki önemli bir eşitsizliği ve ihtiyacı ortadan kaldıracak. Ailelere de hem nefes alma hemde psikolojik olarak moral olacak proje, belki de tüm projeler içinde en önemlilerinden biri olarak gözümüze çarpıyor. Şimdilik ilköğretim için hazırlanan projeyi Alinur Aktaş başkanın kısa sürede geliştirerek lise öğrencilerine de aynı desteğin sağlanması noktasında adım atacağını da düşünüyorum.

Toplumun en zorda olan kesimi olarak gösterilen ve son birkaç yıldır maddi sıkıntılar nedeniyle toplum vicadının yaralan emekliler noktasında da Alinur Aktaş’ın önemli bir hamle için harekete geçtiğini söyleyelim. Bu kapsamda tüm emeklilere su, ulaşım ve sosyal tesislerde yüzde 25 indirime ek olarak yılda iki kez olmak üzere bin 500 lira nakdi destek sağlanacak. Yine emeklilere turistik turlar düzenlenmesi de önemli bir adım olarak ortaya çıkıyor.

Bursa da ihtiyacı hissedilen en önemli eksiklerden birisi için de hasta yakınları konuk evi. Proje ile konaklama ve günlük temel ihtiyaçların giderilmesi hedefleniyor.  Engelli ve bakıma muhtaç vatandaşların kullanımı için ‘Mola evi’ oldukça iyi ve yerinde bir proje.

Festivaller, kültürel etkinlikler, sinema ve tiyatro gösterileri, farklı kültürlerin halkla buluşturulması ve yaşamın akışında insanları rahatlatacak, keyif almalarını ve yaşam sevinci ile hayatlarını sürdürmeleri için gerçekleştirilen etkinliklerin artırılarak devam etmesi, zincir bir şekilde kentin sürekli renkli bir yaşamı insanlara sunmasına yönelik projeler de bence yeni dönemin en etkileyici vaatleri.

Ve onlarca proje içinden seçtiğim bir proje daha var ki umudu yaşatması açısından oldukça değerli. 16 bin sosyal konut yapılarak başta yeni evlenen çiftler, emekliler ve işçiler olmak üzere uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla evi olmayan vatandaşlara ev sahibi olma imkanı sağlanacak.zor bir süreçten geçen dünya ve Türkiye’de, insanların umudunu yaşatması noktasında olağanüstü bir adım olacak şüphesiz. Ve gerçekten projeler içinde en değerli olanlarından birisi de bu.  

Kısaca özetlediğimiz bu projeler, diğerlerine nazaran daha insana dokunan daha yaşamın içinde ve daha çok insana hızlıca ulaşacak projeler. Diğerleri zaten yapılmak durumunda ama bunlar gerçekten hizmet ve yaşama dokunacak projeler…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.