SON DAKİKA
Hava Durumu

Meydan sancısı!

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2020 20:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.06.2020 20:17

Bursa’da biri AK Partili biri de CHP’li iki belediye tartışmalı iki meydan çalışması yürütüyor.

Bunlardan biri Bursa’nın göbeğinde Osmangazi Belediyesi tarafından sürdürülen Osmangazi Meydanı. Oldukça hacimli bir meydan çalışması.

2011 yılından beri 140 milyondan fazla kamulaştırma bedeli ödenmiş yatırım tutarı da oldukça yüksek olan bir meydan.  Bursa’nın göbeğinde Santral Garaj Bölgesinde inşa ediliyor.

Bugüne kadar projeyi gören olmadı. Dün Bursa Şehir Gazetesi sahibi Gazeteci Nezir Asaroğlu projenin bir görseline ulaşarak sosyal medyasından yayımladı.

Bir kentin göbeğinde inşa edilen projenin görsellerinin o meydanda sergileniyor olması gerekirdi. Oysa sır gibi gizlendi.

Her ne kadar Osmangazi Belediyesi’nin girişinde maketi olduğu söylense de konu tüm iletişim kanallarını oldukça etkili kullanan Osmangazi Belediyesi tarafından kamuoyuna tanıtılmalıydı.

Meydanın Tanıtım videosunda meydan için “revaklarla çevrili” cümlesiyle süslenmiş. Teknik birkaç bilgi var filmde. 

Ancak asıl önemli olan bilgiler yok. Meydanda ne kadar ticari alan var?

Bu ticari alanlar ne için kullanılacak?

Ticari alanların önünde dinlenmek için bırakılan boşluk mu meydan olarak tanımlanıyor.

Kent Meydanı adı altında yapılan ve sonradan AVM’ye dönen biraz ilerideki alanın bir benzeri mi geliyor yoksa?

Böyle bir meydan projesinin meydan bölümünde millet kütüphanesi olması gerekmez miydi? Neden birinci bodrum katı alanında bu kadar önemli proje.

Osmangazi Belediyesi derhal ve zaman kaybetmeden meydanın projesini ve nihayetinde kullanım şekliyle ilgili tüm ayrıntılarıyla kamuoyuna anlatmalı.

Trilyonlarca liraya mal olacak ve Bursa’nın kalbinde yer alacak meydan üzerindeki sır perdesi ortadan kaldırılmalı.

Ve gelelim CHP’li Mudanya Belediyesi’nin meydan düzenlemesine.

Birkaç gündür sosyal medya hesabımızdan soruyoruz. Meydan kaç paraya ihale edildi diye. Mudanya Belediyesi’nin işine gelmeyen sorulara cevap vermek gibi bir alışkanlığı yok. O halde muhalefet meclis üyelerine soralım istedik.

Bu sessizlik neden diye sorduk.

MHP’li Bülent Erden ve Adil Bayraktar dışında ses gelmedi. Mudanya’da ciddi bir muhalefeti tek başına yapan Bülent Erden Bey kendilerine de bilgi verilmediğini ancak soracaklarını açıkladı. Adil Bayraktar da keza Bülent Beyin açıklamasına katıldığını ifade etti. 

Mudanya’nın girişindeki meydanda yapılacak çalışmalarla ilgili bir ayrıntı verilmiyor. Tabelada da yüklenici firmanın reklamı yer alıyor.

Çağdaş, demokratik, halkçı ve şeffaf sözleri ağzından düşmeyen CHP’li Hayri Türkyılmaz, bu sözlerin karşılığı olarak en azından ihaleyi kamuoyuna açık yapmalı ve kamu kaynaklarının nasıl kullanıldığını vatandaşlara tane tane anlatmalıydı.

Sözde demokrat sözde şeffaf ve sözde halkçılığın ibretlik bir görüntüsü olarak meydanda çalışma devam ediyor.

 Şimdilik meydandaki parke taşlar sökülüyor.

Sonrasında meydanın zemin kaplaması yapılacak ve oraya yeni bir heykel konulacak.

Belediye açıklamıyor belediye meclis üyeleri sorsun ve açıklasın dedik ama onlarda baygın taklidi yapıyor. O halde iddialı taşıyalım gündeme.

26 Şubatta yapılan Cumhuriyet Meydanı 1. Etap Park Düzenleme Yapım İşi. İhalesi, 2360 m2 4 cm kalınlığında açık renkli traverten İle Döşeme Yapılmasını kapsıyor.

Teklif usulü ihalenin mevcut yüklenici tarafından 1 milyon 200 bin lira bedelle alındığı iddiası var ancak bu teyide muhtaç bir bilgi.

Her iki belediye de şeffaflıktan uzak, kamuoyunda şüphe uyandıracak bir tavırla bu meydanlarda çalışma yürütmesinin mantığını anlayabilen var mı?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.