SON DAKİKA
Hava Durumu

Meydan üzerine yeniden!

Yazının Giriş Tarihi: 10.01.2023 22:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.01.2023 22:40

Osmangazi Belediyesi’nin milyonlarca lira kamulaştırma yaptıktan sonra meydan yapacağım diye yola çıkıp gelinen noktada daha modern bir göçmen pazarına dönüştürdüğü alanla ilgili tartışmalar devam ediyor. 


Binalar yükseldikçe çirkinliği da her gün daha net ortaya çıkan meydanımsı alanla ilgili konu geçtiğimiz günlerde Osmangazi Belediye Meclisi’ne geliyor. Sefa Yılmaz, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un kendisine ticari alanları çıkartın demesine rağmen neden bunun uygulanmadığını soruyor. 


Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bakan Kurum’un kendisine böyle bir talimat vermediğini söylüyor. Oysa bu talimatı verdiğinde teke tek değiller ve duyan onlarca kişi var. Mustafa Dündar’ın işine gelmemiş anlaşılan. 


Oysa aynı şeyi Hisar Bölgesi’yle ilgili de biliyoruz ki Bakan Murat Kurum, Hisar’ın Hanlar Bölgesi projesini de kapsayacak bütüncül bir proje olarak ele alınmasını ve bunun Büyükşehir eliyle yapılması talimatını veriyor. Dahası bölgenin planları da hazır durumda olmasına rağmen hala Mustafa Dündar, Hisar’la ilgili algı yürütmeye çalışıyor. 


Osmangazi’deki meydan konusuna tekrar dönelim. Bir çok kez buradan yazdık… AK Partililer geldiğinde biz meydanı cami için yapıyoruz o derece mühim cami bizim için diyen ve ekibine de bu propagandayı yaptıran Dündar, muhalefete ve sol kesime sevimli görünmek için bu projenin adını kamuoyu önünde anmıyor bile. 


Soralım. 


Proje kapsamında artık ekonomik ömrünü tamamlamış olan caminin yıkalarak yeni bir proje ile yapılmasıyla ilgili bir çalışmanız var mı? 


Devam edelim. 


Bugün gelinen noktada Osmangazi Meydanı diye anlatılan alan Bursa-Ankara yolundan bakılınca görünmüyor bile. Katlı yapılıp çatıyla sivrildiği için devasa bir kütle olarak tüm çirkinliği ile kentin tam orta yerinde duruyor. Heyhat her konuya el atan akademik odalar suskun, kamuoyu suskun. Siyaset suskun. 
Daha enteresan bir durum var. Bursa’da işlerin nasıl ve neye göre yürüdüğüne dair. Çok değil 3 dönem önce rahmetli Hikmet Şahin döneminde inşa edilen Kent Meydanı AVM konusunda Cavit Çağlar’ın Olay Medyası aylarca yayın yaptı. 


Hikmet Şahin’i yerden yere vurdu. Bakın Kent Meydanı AVM’nin önündeki meydan bile Osmangazi’nin meydan dediği yerden çok daha büyük oysa. 
Aynı Çağlar’ın aynı Olay’ı ise eleştiri bile sayılmayacak iki cümle kurdu diye gazetecisi işten kovdu. Orası meydan değil de burası meydan mı şimdi? 


Mevzu o değil.

Birincisi Cavit Çağlar da bir süre anladığımız kadarıyla Mustafa Dündar’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olacağına inanmış. Dündar, Büyükşehir Belediye Başkanı olursa Sifaş ve Polylen arazilerinde hayalini kurduğu kuleleri dikmenin hayaliyle değil bir gazeteci, tüm Olay’ı bile kovabilir. 


İkinci önemli nokta ise Çağlar’la Dündar’ın hemşehri olmaları. Yani Batı Trakya dayanışması. Hikmet Şahin’e gelince tü-kaka, Dündar yapınca meydanı gezip metiyeler diziyor Cavit Ağa. 


Ne  yazık ki yıllarca rant ve sermaye odakları Bursa’da her istediklerini yaptılar. Tavuk çiftliklerinin olduğu tarım arazileri dandik belde belediye meclislerinde kulelerin yapıldığı imar kıyaklarıyla bu odaklara verildi. Bir gelenek oluştu böylece. Bu rant ve sermaye odakları ne isterse emir telakki etti siyaset ve bürokrasi. Adamlar da alıştı tabi her istediklerinin olmasına. 


Neyse son bir bilgiyle tamamlayalım yazımızı.

Cavit Çağlar’ın gazetesinin manşetinden yayınlanan bir demeci vardı. Bursa’ya üniversite yapacağım Bademli’deki arazi kampüs olacak diye. Bir inşaat şirketiyle anlaşmış. Ama üniversite yapmıyor o kadarını söyleyeyim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.