SON DAKİKA
Hava Durumu

Mudanya bu kadar sahipsiz kalmamalı!

Yazının Giriş Tarihi: 01.03.2024 17:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 17:28

Mudanya Belediye Başkan Adayı Erol Demirhisar’ın basın mensupları ile buluşma programında sohbet ederken duyduğumuz bir konu gerçekten Mudanya adına oldukça üzücü ve düşündürücüydü. Güzel Sanatlar Fakültesi, binası yetersiz olması ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın saçma tavırları nedeniyle Görükle Kampüsü’ne taşınacak. Mudanya'ya bir fakülte binası yapmak zor olmasa gerek. Belediye başkan adaylarından bu fakülteye yönelik adım atmaları, gerek hayırsever gerekse belediye aracılığıyla bir fakülte binası kazandırmayı dillendirmeleri oldukça önemli. 
2006 yılıydı sanırım Bursa Uludağ Üniversitesi’ne bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi kurulma kararı alındığında Mudanya için kuruldu yani BUÜ Güzel Sanatlar Fakültesi. 2007-2008 eğitim öğretim yılında da iki bölüm açılarak eğitime başladı. Fakültenin kurulması Mudanya’da sevinçle karşılanmıştı. 
Bugün otopark olarak kullanılan eski Tekel Depolarının olduğu alan fakülte için tahsis edilmiş dönemin imkanlarıyla hatırladığım kadarıyla 1 milyon 500 bin lira da ilk ödeneği çıkarılmıştı. Ne yazık ki o dönem Uludağ Üniversitesi yanlış ellerdeydi. İdeooljik saplantılara boğulmuş Mustafa Yurtkuran, “Bunlar iktidardayken Mudanya’ya fakülte yaptılar dedirtmem” diyerek fakültenin yapımını engellemişti. 
Tam burada önemli bir anekdot paylaşmalıyım ki konunun derinliği de anlaşılsın. Prof. Dr. Yusuf Ulcay Bursa Uludağ Üniversitesi rektörü olduktan sonra Gemlik Hukuk Fakültesi’ni ziyaret ediyor. O anki şartları çok da iyi görmeyen Yusuf Ulcay, “Burada öğrencileri mutsuz görüyorum. Merkez kampüse taşıyalım Hukuk Fakültesini” ifadelerini kullanıyor. 
Tam da o noktada dönemin Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, ilçedeki bürokratlar ve AK Parti başta olmak üzere siyasi parti ilçe başkanları şiddetle karşı çıkıyor ve Rektöre tepki gösteriyor. Rektör tepkiyi gördükten sonra bir daha aynı konuyu hiç açmadığı gibi Gemlik fakültesine sahip çıkıyor ve yıllar içinde fakültenin şartalı düzeltilirken üstüne MYO da kuruluyor. 
Dönelim bir daha Mudanya’ya. Erol Demirhisar döneminde kurulan ve heyecan oluşturan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bina sorunu bir türlü çözülemedi. Hayırsever Agah Bursalı’nın huzurevi olarak yaptırdığı ve sonrasında fakülteye verilen bina oldukça yetersiz, destek göremediği için de dökülüyor adeta. Onarımı bile yapılamıyor. BUÜ şu anda bütün gücü ve bütçesi ile kadın doğum hastanesini tamamlamaya konsantre olduğu için buralara bütçe bulunamıyor. 
Geçtiğimiz günlerde vefat eden Hasan Aktürk döneminde fakültenin yarısı Görükle kampüsüne taşındı. Mudanya tepkisiz kaldı. Kimlerin siyaset yaptığını hepimiz biliyoruz. Kendi kişisel çıkarları için Mudanya’yı kimlerin köye çevirdiğini de. Sonrasında bilimin ışığında ilçeyi yönetmeye talip olan Hayri Türkyılmaz belediye başkanı oldu. CHP’li belediyenin eğitime ve bilime yönelik söylemleri bu konunun çözümleneceği umudunu yeşertti. Ancak kısa sürede Hayri Türkyılmaz’ın ilçeye hizmet vermek için değil egolarını tatmin etmek için belediye başkanı olduğu netleşti. 
Görev yaptığı 10 yıl boyunca bir yandan bilim ışık bilmem ne edebiyatı yapan Türkyılmaz ne yazık ki ilim ve bilim yuvası Güzel sanatlar Fakültesi için kılını bile kıpırdatmadığı gibi fakültenin ilçeden gitmesi için elinden geleni ardına koymadı. Son olarak çatısı akan ve tadilat yapılması gereken bina için fakülte dekanı ve hocalar Türkyılmaz’dan randevu aldılar. İlkel benliğin tavan yaptığı Türkyılmaz, dekan ve hocaları 2,5 saat bekletince görüşmeden vazgeçen fakülte dekanı BUÜ Rektörü Prof. DR Ferudun Yılmaz hocanın yanında alıyor soluğu ve durumu anlatıyor. Rektör hoca o halde kampüse alalım fakülteyi diyerek düğmeye basıyor. 
Enteresan tarafı örneğin Tirilye’de Bursa Valiliği’nin desteği ile restore edilen Taş Mektep var. Güzel sanatlar Fakültesi’ne çok uygun bir bina. Bu defalarca Türkyılmaz’a söylenmesine rağmen asla bir sonuç alınamıyor. Bu nasıl bir memleket sevgisi bu nasıl bir bilim kültürn sanat bakışı. Mudanya’yı barışın bilmem neysi yapıp konserlere milyorlar akıtan Türkyılmaz, bilim yuvası için ilçeden gitsinler diyebiliyor. Yönetimsel yetersizliğini alı kıran başkesen mantığı ile perdelemeye çalışan Hayri Türkyılmaz, 10 yılda her alanda olduğu gibi bu alanda da ilçeye büyük zarar verdi. 
Ancak tek zararı veren o değil tabi. İktidar partisinde ilçe başkanlığı yapan, siyaset yapan, hatta milletvekilliği yapan isimler de Mudanya ile ilgilenmek yerine kişisel ikbal ve rantlara yöneldikleri için bu konular hiç gündeme dahi gelemedi. Mudanya’daki siyasetçilerin boyu bir türlü Tepedevrent’i aşamadı. bUtanırlar mı bilmiyorum ve sanmıyorum ama durum budur. 
Ancak şu anda Mudanya bir değişim eşiğinde. CHP’de Deniz Dalgıç, AK Parti’de Gökhan Dinçer ve İYİ Parti’de Erol Demirhisar yeni dönem için aday. Umuyorum ki belediye başkanlığı adayları Mudanya’nın Güzel Sanatlar Fakültesi’ne sahiplenirler. Mudanya için kurulan Güzel Sanatlar Fakültesi için bir gündemleri olur ve fakülte Mudanya’dan gitmez. Gitmemesini bırakın Fakülte daha gelişir ve gerçekten hem Mudanya hem Bursa’ya yakışır bile bina ile taçlanır. 
Gününü onlara, utancı ise bunca yıl o fakülteye çivi çakmayan Türkyılmaz ile bu yönde irade ortaya koyamayan meclisteki karagöz hacivat gösterilerinin figüranlarına kalır. Deniz bey, Gökhan bey ve Erol ağabey… Mudanya’ya da Mudanya’nın fakültesine de sahip çıkın. Belediye öncülüğünde hayırseverlerin de bulunarak kısa sürede bu sorunun aşılması mümkün. 
Belediyeyi belediye binasız, devleti hükümet konaksız, fakülteyi binasız bırakan zihniyetlerin sonsuza  kadar yok olması dileğimiz. Utanın diyeceğim ama biliyorum utanmazlar.  Artık kaldı 30 gün. Sonrasında yepyeni bir dönem başlasın Mudanya için.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.