SON DAKİKA
Hava Durumu

Mudanya'da ipler tamamen koptu

Yazının Giriş Tarihi: 08.03.2017 23:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.03.2017 23:37
CHP İl Disiplin Kurulu tarafından ihraç edilen Mudanya Belediye Meclis Üyesi Metin Uyanık, Mahmure Uçar, Mustafa Ay ve Metin Bağcı ile parti arasındaki ipler tamamen koptu. Geçen hafta CHP Genel Merkez Disiplin Kurulu tarafından savunmaları alınan üyelerle ilgili karar alınmamış ve tarih de verilmemişti. Karar aşamasına gelen 4 meclis üyesi dün CHP Mudanya İlçe Başkanı Ergül Şimşek Batman’dan randevu talep etti. Batman ise randevu talebine olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine 4 meclis üyesi Mudanya PTT’den istifa dilekçelerini partiye gönderdi. Böylece uzun zamandır devam eden kriz istifalarla yeni bir boyut kazanmış oldu. Mudanya Belediye Meclisi’nde grup oluşturacak olan bağımsızlar, bundan sonra yollarına böyle devam edecek.

Nisan ayı oturumunda komisyon, encümen seçimlerini yanı sıra Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın faaliyet raporu ile bütçesi oylanacak. Yeni oluşan meclis aritmetiğinde bütçe ve faaliyet raporunun onaylanmasının oldukça güç olduğunu söyleyebiliriz. Mudanya Belediye Meclisi’ndeki sandalyelerin partilere göre dağılımı şöyle; CHP 10, AK Parti 8, Bağımsızlar 4 ve MHP 3. Bu tabloya bakıldığında Türkyılmaz’ın bundan sonraki süreçte Mecliste işinin oldukça güç olduğunu söyleyebiliriz. Faaliyet raporu ve bütçenin onaylanmaması durumunda, Türkyılmaz’ın ne kadar başkanlık koltuğunu koruyabileceği de merak konusu. Bakalım neler olacak.

Bağımsız meclis üyelerinin oluşturduğu grubun sözcülüğünü Metin Uyanık’ın yapması bekleniyor. Grupla ilgili dilekçenin de kısa sürede belediyeye ulaştırılacağı da edindiğimiz bilgiler arasında yer alıyor.

---------------------------

Yazaki ve Metin Türk


Kadınlar Günü etkinliğine katılmak için Ankara’ya giderken otobüsün devrilmesi sonucu hayatını kaybeden 7 kadından 4’ü Yazaki’nin Mudanya Fabrikası’nda çalışıyordu. Haber fabrikada büyük bir şoka neden oldu. Bütün işçiler arkadaşlarının ölmüş olması nedeniyle gözyaşlarına boğuldu. Doğal olanı, bu coğrafyanın koşulları göz önüne alınarak Yazaki’nin üretime ara vererek en azından cenazeler kalkana kadar acılı işçilere izin vermesiydi. Yapmadı Yazaki Genel Müdürü Metin Türk bunu. Üretime devam kararı verdi. Ağlayın ama bantların başında üretim devam ederken ağlayın dedi bir anlamda. Cenazelere gitmek isteyen işçilere de baskı yapıldı, izin verilmedi. Utanç verici bir görüntü oluştu. Ölüm vardı ve bu ölümler fabrikaya emek veren kadınlar arasından birileriydi. Bir ölümün değeri kaç para acaba Yazaki için? Metin Türk ne olursa bantları durdurur mesela? Sorular sorular. Bu utanç Yazaki’ye de Metin Türk’e de yeter.

----------------------

 
15 Temmuz gecesi Metis…


Hazır söz Yazaki Genel Müdürü Metin Türk’ten açılmışken aklımıza geldi. Anlatalım… Metin Türk aynı zamanda Mudanya Yolu Metis Restoran’ın sahibi. Geçen yıl o alçak darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz akşamı ilginç bir tesadüf eseri Mudanya Belediye meclis üyeleri ve Başkan Hayri Türkyılmaz bu restoranda yemekte. Akın Poroy ve Erkan Altuntaş’ın başkan yardımcılığına atanmaları nedeniyle geç kalmış bir kutlama yemeği. Metin Türk’le yakın arkadaş olan Akın Poroy, kutlama yemeği için burayı tercih ediyor. Gece oldukça neşeli başlıyor. Ancak bir süre sonra akıllı telefonlardan darbe girişimi olduğuna yönelik bilgiler akmaya başlıyor. Masalarda önce fısıltı oluyor sonra darbe oluyor sesleri yükseliyor. Televizyon açık ve darbe olduğuna yönelik haberler dönüyor. AK Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman şaka mı yapıyorsunuz diyor şaşkın bir edayla. Şaka olmadığı ortaya çıkınca AK Parti grubu yemekten ayrılıyor. AK Partililer ayrıldıktan sonra bazı meclis üyeleri ve CHP’li yöneticilerin sevindiği hatta ileri giderek iyi oldu sesleri yükseliyor. Dün partiden istifa eden Bağımsız Meclis üyesi Metin Uyanık, bunun üzerine ayağa kalkarak “Arkadaşlar ne yapıyorsunuz. Darbe alkışlanacak sevinilecek bir şey değil. Ayıp oluyor” diyerek uyarıda bulunuyor. O gece darbe girişimi olmasına rağmen yemek sonuna kadar devam ediyor. Metin Bey, Mudanya Belediye meclis üyelerini ve CHP yönetimini oldukça iyi ağırlıyor.

METİN BEY’E GÖZ YUMDULAR

Aradan aylar geçiyor. Metin Türk,  Giritli Mahallesi diye bilinen bölgede tarihi bir evi satın alıyor. Evin önünde bir de dalgakıran var halka ait. Binayı otel cafe yapmak için tadilat başlıyor. Bu arada halka ait dalgakıran kapatılıyor. Vatandaş hakkı olan denize ulaşamıyor. Tam 2 ay boyunca kamuoyunun baskısı sürüyor ve belediye 2 ay boyunca burayı görmüyor, görmek istemiyor. Baskılara daha fazla dayanamayan belediye 2 ayın ardından dalgakıranı halka açıyor. O dönem Metin Bey’in orayı binaya katmak istediği iddiaları gündemde oldukça çok tartışıldı. Zaten dalgakıran binaya dahil edilemeyince tadilat işine ara verildi.

--------------------

 

Ceyhun ağabeyden gelen telefon…Birkaç gün önce CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in İznik’le ilgili Meclise verdiği soru önergesine yönelik eleştirilerimizi sıralamıştık. Ceyhun ağabey, her zamanki nezaketiyle aradı. Her zaman olduğu gibi “Düzelme değil seni bilgilendirmek için arıyorum” dedi. “Ben sadece vatandaşların ilettikleri olumsuzlukları ilgili kurumun dikkate alması ve gündem gelmesi için vatandaşın sorusunu taşıyorum TBMM gündemine. Ayasofya’nın cami olmasından rahatsızlık duymam. Binlerce cami yapılsın neden rahatsız olayım. Müze bunca zamandır kapalı. Bunu gündeme taşıdım. Vatandaşların söylediklerini ilettim. Yoksa başka bir niyetim olmaz” dedi. Ceyhun ağabey öyle diyorsa mutlaka öyledir. Bu şehirde sözüne en inanılır insanlardan biridir ve onun açıklaması bizim için yeterlidir.

 

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.