SON DAKİKA
Hava Durumu

Mudanya’da üslup tartışması!

Yazının Giriş Tarihi: 09.05.2022 20:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.05.2022 20:37

Belediye meclisleri de tıpkı TBMM gibi millet adına milletin oylarıyla seçilen meclis üyelerinin görev yaptığı yerler. 


Milletin oy vererek oraya gönderdiği belediye başkanı ve meclis üyelerinin yaptıklarını takip etme hakkı var. Elimizde teknoloji de var. Yani bu toplantıları yayınlamakta bir engel yok. Ancak bazı belediye başkanları ne hikmetse bu şeffaflıktan pek haz etmiyor. 


Birçok il ve ilçe meclisi artık internet üzerinden meclislerini yayınlıyor. Dahası bazı belediyeler, belediye binasında bile 24 saat yayın yapıyor. Millet buralara istediği zaman girip bakabiliyor. Öyle de olması lazım. Hele belediye meclislerini yayınlamamak, hiç kuşku yok ki orada konuşulanların millet tarafından duyulmamasını sağlamak gayretinden öteye bir durum değil. Neden çekinir neden böylesi bir hizmeti vermez bazı belediyeler, anlamak mümkün değil. 


Bunlardan birisi Mudanya Belediyesi. Kavganın tartışmanın hatta hakaretlerin havada uçuştuğu Mudanya Belediye Meclisi, MHP’nin aylar öncesi verdiği önergeye rağmen yayımlanmıyor. Hoş bu durumdan sadece MHP rahatsız oluyor. Mesela AK Parti, tüm imkanlara sahipken madem siz yayınlamıyorsunuz biz yayımlıyoruz diyebilir. Yapmıyorlar nedense? 


Bu noktadaki serzenişe AK Parti’nin yeni ilçe Başkanı Orhan Samast Bey’in müdahil olacağını düşündüğümüzü de aktaralım. 
Mudanya Belediyesi’nin son meclis toplantısında da utanç verici sözlerin uçuştuğunu öğreniyoruz. Mudanya’nın adeta vicdanı olan, milletin sesini gür bir şekilde her platformda dile getiren MHP Mudanya Belediye Meclis Grup Sözcüsü Bülent Erden Bey, sosyal medya hesabı üzerinden tepkisini dile getirdi. Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle toplantılara katılamayan Bülent Erden Bey çok şükür sağlığına kavuşarak yeniden görevinin başına döndü ve millet adına serzenişlerini dile getirdi. 


Bülent Erden Bey, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “6 Mayıs 2022 Cuma günü saat 15:00’da yapılan Mudanya Belediye Meclisi Toplantısında Mudanya’mıza yakışmayan bir üslup, yaşandı.  Yakın zamanda yaşadığım ciddi sağlık problemim nedeniyle Belediye Başkanının çirkin üslubuna meclis salonunda müdahil olmak yerine sakinliğimi sağlığım açısından koruyarak durumu buradan sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.  Zira meclis salonuna 15 dk. gecikmeli giren ve onca zamandır yaşadığım sağlık sorunu sonrasında katılım sağladığım toplantıda bir geçmiş olsun bile demeyen Belediye Başkanına bazı nezaket kurallarını hatırlatmak ve konuya müdahil olmak aldığım nefesin ne kadar kıymetli olduğunu bilen şahsım adına bana mantıklı gelmedi” ifadelerini kullandı. 


Milletin oylarıyla oluşan mecliste ve milletin yoları ile başkanlık makamında oturan belediye başkanına meclis üyesi kamuoyuna da yansıyan önemli bir aksaklık noktasında görüşlerini açıklıyor ve CHP’den seçildikten sonra partide yaşadığı sorunun ardından Memleket Partisi’ne geçen Mehmet Er, CHP’li belediye başkanının hedefi haline geliyor. Eleştiri tabi ki olacak. Ancak üslup o kadar önemli ki! Bir belediye başkanı ağzında barış ve kardeşliği düşürmüyor ama asla kavga ve provokatif  söylemlerden geri kalmıyor.

Çok acayip. 


Bülent Erden Bey’in açıklamalarından devam edelim. 
Sayın Meclis Üyesi Mehmet Er’in Mudanya Kamuoyuna taşıdığı Yıldıztepe’deki çökme ve çatlaklar ile Giritli Mahallemize konuşlandırılan saksıların durumu sonrasında Belediye Başkanının kameralara yansıyan görüntülere rağmen bütün bu sorunların iftira olduğu yakıştırması,  Mudanya’mızın sorunlarıyla  uzaktan yakından alakası olmayan meclis üyelerinin şahsi yaşam tarzları ve sosyal hayatlarındaki tercihleri hakkında çeşitli söylemler üreterek meclis kürsüsünden dile getirmesi toplantıyı adeta sabote etmiştir.  Meclis Toplantılarında Belediye Başkanı tarafından ortaya konulan yerlerde sürünen seviye Mudanyalıların asla hak etmediğini düşündüğüm, bir haldedir.” 


Üslubu o gün meclise katılanlar görmüştür. Bülent Erden Bey gibi bir çok kişi de bu üsluba tepki verdi. Bir meclis üyesine daha ilerisi  bu tür bir yaklaşıma kimsenin hakkı olmadığı ve meclisin de başkanlık makamının da bu hak etmediği gibi yakışmadığını aktaralım. 


Bülent Erden Bey hadsizlik olarak tanımladığı yaklaşımı kınadı. Devamında,  “Sayın Meclis Üyesi Mehmet Er’e Belediye Başkanı tarafından yapılan yersiz,  alakasız sözlü sataşmayı asla tasvip etmediğimi vurguluyor ve kınıyorum. Ne makamda olunursa olunsun, haddini bilmenin toplumsal barışımızın teminatı olduğunu Belediye Başkanına hatırlatmayı görev addediyorum” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.


Meclis toplantılarının canlı yayını için 10 Ekim 2019 günü MHP Meclis Grubu olarak basına yansıyan Mudanya Belediye Meclis Toplantıları’nın internet üzerinden canlı olarak yayınlanmasına ilişkin yazılı önergelerinin kabul edilmesine rağmen o tarihten beri uygulamaya konmadığına dikkati çekti Bülent Erden Bey ve “Saygıdeğer Mudanyalılar, Bugün 9 Mayıs 2022 ve meclis toplantılarının canlı yayınlanması için herhangi bir çalışma yok. Mudanyalı vatandaşlarımız adına üzgünüm. Körfezin diğer yakası Gemlik Belediyesi Meclis Toplantılarını canlı yayınlıyor. Biz nelerle uğraşıyoruz, yazık. Mudanya Belediye Meclis Toplantılarında halkımızın sorunlarına ve çözümüne odaklanılması yerine Belediye Başkanının, Sayın Meclis Üyelerinin özel hayatlarını aslı astarı olmayan söylemlerle kahvehane dedikoducusu misali kürsüden dile getirmesi, seviyesizliği  Mudanyalılara yakışmıyor.  Bu durum meclis çalışma ve görev yapma barışını dinamitliyor. Oysa Belediye Başkanı Barışın ve Kardeşliğin Başkenti sloganıyla uzun bir süredir algı yaratmaya devam ediyor.  Belediye Başkanına tavsiyem bir an önce  MHP Grubunun yazılı olarak verdiği ve kabul edilen Meclis Toplantılarının  canlı olarak yayınlanması önergesini hayata geçirmesidir.  Canlı yayınla birlikte sorunlara odaklı hareket eden, yersiz alakasız, mesnetsiz iddiaları öne sürmek yerine daha medeni davranışlar sergileyen bir Belediye Başkanını kürsüde görebileceğimizi ümit ediyor bunları hak etmediğini düşündüğüm meclis üyesi arkadaşlarıma ve halkımıza saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.


Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın söylemlerine ve sözüm ona demokrasi vs nutuklarının boşta kalmaması için hem meclisi hem de Nilüfer Belediyesi’nin yaptığı gibi başkanlık makamını internet üzerinden canlı yayına açmasını tavsiye ediyorum.  

Lafa değil icraata bakmak lazım. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.