SON DAKİKA
Hava Durumu

Mudanya’nın gerçekleri söyleyen Bülent Ağabey’i var!

Yazının Giriş Tarihi: 15.03.2023 22:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.03.2023 22:33

Mudanya Belediye Meclisi MHP Grup Sözcüsü Bülent Erden bey geride kalan 4 yılda gerek Mudanya Belediyesi gerekse Mudanyalılara zaman zaman uyarılarda bulunup, ilçenin faydasına olacak doğruları ve yapılan yanlışları anlatmaya devam ediyor. 


Sağlık sorunları yaşamasına rağmen ülkücü duruşu ile milletini en fazla fayda sağlamanın gayretinde olan Bülent Erden bey'in dikkate alınan önerileri Mudanya’da gerçekten insanların yaşamını kolaylaştırıyor.

Bunların bir tanesi Bülent Erden Bey'in Mudanyalılar adına kaldırımlarla ilgili serzenişiydi. 


Bülent Erden, ısrarla bu konuyu takip etti ve Erden’in serzenişlerini olumlu yanıt veren Büyükşehir Belediyesi, başlattığı çalışma ile kaldırımsız Mudanya’yı kaldırımlarla buluşturuyor. İlçedeki iki önemli caddede yapılan kaldırım çalışmaları ile yıllardır vatandaşların çektiği çile de son buluyor. Pozitif yapılan siyasetin nasıl da etkili olabildiğinin de bir örneği bu durum. 


Yüreğimize ateş düşüren Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından geçtiğimiz günlerde bu kez Mudanya Belediyesi'ni her defasında olduğu gibi hem uyaran hem de yol gösteren Bülent Erden Bey, belediyenin depremlerin ardından “Afet Strateji Planı” yapacağını duyurmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirtirken, 9 yıldır belediyeyi yöneten Türkyılmaz’ın bunca zaman neden beklediğini de merak ettiğini söyledi. “İlla bu kadar insanın öldüğünü görmek mi gerekiyordu” diyen Bülent Erden bey, “Zira Sayın başkan görevdeyken gerçekleşen ve pek çok vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremler (24 Ocak 2020 Elazığ Depremi, 30 Ekim 2020 günü Ege depremi,) yaşandı” dedi. 


Her deprem sonrası basında "Mudanya Harekete geçmeli, İbret almalı, istinat duvarlarına dikkat"  başlıklarıyla haberler makaleler yayımlanarak Mudanya Belediyesi’nin acil harekete geçmesinin istendiğini ancak bir yanıt alınamadığının altını çizen Bülent Erden Bey,  belediye başkanının festivaller, kitap fuarları, havai fişek patlatarak zaman geçirdiğini de vurguladı. 


İbret alınması gereken olaylardan biri olan bir de örnek veriyor Bülent Erden: “26 Temmuz 2020 tarihinde Mudanya'nın Şükrü Çavuş Mahallesi'nde Su Deposu Caddesinde Sardunya Sitesi B Blok'un ana taşıyıcı kolonu kendiliğinden patladı.  9 Katlı bina tedbir amaçlı hemen boşaltıldı ve olaylı şekilde yıkıldı. Bina yıkımında güvenlik tedbirlerini bile tam olarak alamayan bir yerel belediye gördük. Zira sözde kontrollü yıkım sonucunda enkaz altında canlı aradık.


Amacının bu zor günlerde asla siyaset yapmak olmadığının altını çiziyor Bülent Erden Bey ve devamında “Mudanya’lı çok geç kaldığının farkında ve diken üstünde. Halkımızın oylarının hakkını vermek adına vicdanen uyarma ve hatırlatma yapma zorunluluğu hissediyorum. Sayın Başkanın açıkladığı AFET STRATEJİ PLANI süreci en az 2 senelik bir zaman diliminde toparlanarak uygulanabilir. Sayın Başkanın “Yapacağız & edeceğiz “ söylemleriyle vakit geçirmemesini temenni ediyoruz. 
Mudanya’da hangi süre içinde uygulamaya alınacağı açıklanmayan ucu açık AFET STRATEJİ PLANI öncesinde hemen, şimdi ACİL EYLEM TİMİ kurularak derhal harekete geçilmelidir.


Bülent Erden Bey acil eylem önerilerini de şöyle sıralıyor:


1-) Mudanya Belediyemiz derhal İnşaat Mühendislerinden oluşan bir ekip kurmalı bu ekiple öncelikli olarak 1999 öncesi inşa edilenler olmak üzere mevcut tüm binaların zemin ya da bodrum katlarında yer alan ana taşıyıcı kolonlarını ve tüm binaları gözle dahi olsa işinin uzmanı İnşaat Mühendislerince kontrol etmeli, gerekirse temel elektronik cihazlar kullanılarak korozyona uğramış, rutubetten artık dökülmeye başlamış, delinerek gider boruları geçirilmiş, kesilerek marketlere alan kazandırılmış, çıkma, kapama yapılmış binaları ve yıpranmış ana taşıyıcı kolonları tespit ederek gereken ne ise hemen yapmalıdır. (Tahliye, mühürleme dahil)
2-) İlçemizdeki Okullar, ibadethaneler, istinat duvarları, trafo binaları, üst ve alt geçitler, kamu binaları (Belediye Binamız dahil) için özel  bir ekip daha kurularak kısa sürede kontrolünün sağlanması. Zira ilçemizde 2 katlı olup 1934 tarihinde inşa edilmiş olan beton ve demir ömrünü tamamlamış İlkokul var.     (12 Eylül İlkokulu eski bina)
3-) Doğal afetler siyaset üstü bir mesele olup Mudanya Belediyesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi ile deprem ve bina kontrolleri konusunda mutlaka iletişime geçerek tüm vatandaşlarımız için, tüyü bitmemiş yavrularımız için işbirliğine başlaması acil ve önemli bir husustur. Afetin siyaseti olmaz.
4-) Mudanya’da  yöneticisi olmayan apartmanlar, yönetim planı olmayan binalar tespit edilerek gerekli yasal uyarılarla apartman yönetici ve yönetim planları oluşturulmalı mutlaka deprem farkındalığı için apartman yöneticileriyle toplantılar düzenlenerek tüm apartmanlara uyarıcı, farkındalık artırıcı afişler asılmalı, deprem sırasında ana doğal gaz hattı kesici sistemi, elektrik kesildiğinde ortak alanlarında acil aydınlatma tesisatı bulunmayan apartmanlara gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Yapılması için yerel yönetim tüm yetki ve gücünü çok geç olmadan kullanmalıdır. Deprem çantalarının oluşturulması için çaba gösterilmelidir. “
Ne diyelim, anlamak isteyene her yer ibret vesikası. Hizmet etmek isteyene de her kapı açık. Niyesi ve isteği olan yöneticiler göreve geldiklerinde şehirler de insanlar da tedirginlik ve risk yaşamaz. Ancak beceriksiz, milleti değil kendini ve çevresini düşünen, görevi yerine siyaset yaparak zaman geçirenler insanları riske atar ve toplumlar tedirgin yaşar. 


İyi ki Mudanya’nın Bülent Erden Beyi var. Hiç olmazsa hakikatleri yüksek sesle haykıran bir yiğit var. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.