SON DAKİKA
Hava Durumu

Muhalefetin samimiyetsizliği!

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2021 19:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.12.2021 19:59

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçen Türkiye’de, muhalefet de tıpkı iktidar gibi önemli bir sınavdan geçiyor.

 İktidar ekonomi politikaları ve özellikle toplumun dar kesimini ezdirmeme noktasında bu sınavı verirken, muhalefet ise samimiyet sınavı veriyor.

Son dönemde muhalefetin ağzında iki konu var. Erken seçim bunlardan birisi! Sabah akşam erken seçim istiyorlar. Her konuşmalarında erken seçim var.

Üstelik erken seçimin elzem olduğunu ve hiç zaman kaybetmeden yapılması gerektiğini söylüyorlar. Dahası bunun hayat memat meselesi olduğunu ekliyorlar. Seçimin uzaması durumunda ülkenin batacağını vs dillendiriyorlar.

Madem seçim o kadar elzem ve saniye geciktirilmemesi gerekiyor o halde muhalefetin atabileceği adımlar var. Onlardan biri sine-i millete dönmek.

Akıllarından bile geçirmiyorlar. Başka bir parti seçime girsin diye milletvekili hüllesi geliyor akıllarına ama milletvekillerinin hepsinin birden istifası gelmiyor. Geliyor da işlerine gelmiyor aslında.  Milletvekillerinin büyük kısmı seçimlerin zamanında yapılmasını ister.

 Yeniden listeye girmek var girememek var. 2 yıl öncesinde milletvekili imkânlarını bırakmak var. Listeye girse seçilip seçilmeyeceği belli değil. O nedenle milletvekillerini ikna etmek oldukça zor.

Hatta imkânsız gibi. Ve daha da ötesi aslında muhalefet mevcut durumundan memnun. Bu rahatını bırakmak da istemiyor. Tüm imkanları kullanıyorlar ancak bir sorumlulukları yok.

Son günlerde örneğin asgari ücretle ilgili tartışmalarda da bunu görüyoruz. İkinci konumuz da bu. Aylardır asgari ücretle ilgili dezenformasyon yapan, saniye saniye dolar avro ve TL arasındaki kur hareketliliğini izleyen muhalefet, asgari ücrete beklediklerinden fazla zam yapılınca bu kez geçen yıl dolar şu kadardı bu yıl bu kadar aradaki fark çalışandan gidiyor tantanası yapıyor.

 Dahası belirlenen asgari ücretin fazlasını vereceğim diyen muhalif bir tek iş dünyasından isim yok. Buna genel merkezlerdeki yöneticiler ve milletvekilleri de dâhil.

Mesela Türk-İŞ’e neden daha fazla istemedin diyen muhalefetten bir isim duydunuz mu? Duyamazsınız.  İş dünyasına da sevimli görünecekler ya arkadaşlar.

CHP asgari ücretle ilgili kendi belediyelerinin alt sınırını 4 bin 500 lira olarak açıklıyor. Samimi olsalar kendi partilerindeki iş adamlarına misal 5 bin lira asgari ücret veriyoruz işçimize diye bir açıklama yaparlar. Dahası iş dünyası ile buluşup, bu asgari ücret yetersiz siz 5 bin lira yapın çağrısı yaparlar.

Bu durum İP için de geçerli!

Daha önemlisi asgari ücret tartışmasını iktidar kanadı yaptı. Eleştiren de destekleyen de ve bu rakamın oluşması noktasında etkili olan da iktidar kanadı. Açıklanan rakam göreceli olarak yetersiz ancak beklentilerin oldukça üzerinde. Muhalefet bu rakama çıkılamayacağını düşünüyordu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı ile rakam beklenmedik şekilde gelince muhalefetin kimyası bozuldu. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal durumu.

Dönelim başa. Evet, enflasyon aldı başını gidiyor dolar kuru yükseliyor ancak hükümetin de bir gayreti var. Samimi bir çabası var. Başarılı olur olmaz göreceğiz. Ama bu iki konuda muhalefetin samimiyetsizliğini her an görüyoruz. Ekonomik kriz hükümeti değil muhalefeti yıpratıyor onu da söyleyelim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.