SON DAKİKA
Hava Durumu

Muhtarlar bile Kaymakamlardan daha faal!

Yazının Giriş Tarihi: 08.09.2021 20:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.09.2021 20:03

Tam da efsane Vali Recep Yazıcıoğlu’nun ölüm yıldönümüne denk gelmişken, bugün Yazıcıoğlu gibi valilerin ve kaymakamların neden olmadığını da sorgulamak gerekiyor. 
Vatanını en çok sevenin görevini en iyi yapan olduğu düsturu üzerinden millete hizmet etme noktasında hassasiyet ve anlayış farkının ön plana çıktığını söylemek mümkün.

Millete hizmet ettim diye soruşturma geçirmek şereftir şandır anlayışından, aman ayağıma toz değmesin vali olacağım, siyasete gireceğim, Ankara’da görev alacağım anlayışına geçeli epey oldu. 
İstisnaları ve sayıları oldukça fazla olan istisnaları hep bir kenara alarak söylüyoruz tabi. 

Belediyelerin güçlendirilmesi ve özellikle büyükşehirlerde özel idarelerin kapatılmasıyla birlikte Vali ve kaymakamların iş yükü azalırken, özellikle kaymakamlar sadece resmi evrak işlerine bakar hale geldi. 
Tabi içlerinde istisna milletle iç içe milletin dertleriyle dertlenen isimler yok değil. 
Kitapta yazılı olan dışında milletin her sıkıntısı sorunuyla ilgilenen, o sorunların çözümünde etkin rol oynayan, devletin şefkatini her bireye ulaştıran birçok kaymakam var. 

Ancak istisna isimleri bir kenara bırakırsak, Kaymakamlar ne yazık ki amaçsız kalmış durumdalar. Büyük bir kısmının tek amacı da valilik. 
Hedef valilik olunca görev yaptıkları ilçelerde sorunların üzerine gitmek ve mücadele etmek yerine, sorunları halının altına süpürerek erteleyebildiği kadar ertelemek oluyor. 

Yakın bir zamana kadar millet çaresiz kalınca kaymakamın kapısına dayanırdı. Kaymakam devlettir çünkü sığınacak en güvenli liman olması gerekir. 
Bir yerde bir huzursuzluk varsa oraya ilk müdahale etmesi gereken isimdir kaymakam
Ancak ne yazık ki o kaymakamların sayıları hızla azalıyor.
Evet, belli oranda kaynakları azaldı evet yetkileri de ona keza azaldı ancak bu çalışmanın millete hizmet etmenin önünde asla bir engel değil. 
Engel olan tek şey var etiketi yenilemek için milleti ertelemek. 
En son kaymakamlar kararnamesi ile Bursa’da birçok kaymakam değişti. Çık sokağa 10 kişiden yarım kişi birçoğunun ismini bile bilmez. 
Birçoğunun bu dönemde diktiği bir tek fidan çaktığı bir çivi ya da aldığı üç gönül yoktur. 
Mudanya’dan çıkın sokağa rastgele insanlara sorun Kaymakamınız size dokunur ne iş yaptı. Bir tek cevap alamazsınız. 
Bir muhalle muhtarı olan Şeref Şaş’ı sorun  (ki Kaymakamlığın bağlı olduğu mahalle aynı zamanda) size anlatacak onlarca hizmet sıralarlar. 

Muhtar olmasına ve mesaisi bile yarımgün olmasına rağmen gecesini gündüzüne katan Muhtar Şaş, sıfır olan bütçesine rağmen benim diyen belediye başkanına dahi taş çıkaracak hizmetlere imza atıyor. 
Kaymakamlarla ilgili ciddi anlamda bir düzenleme şart. Milletin razı olacağı hizmetleri yapmayan bir kamu görevlisinin devlete de millete de yükten başka getireceği bir şey yoktur. 

Tekrar altını çizelim milletin derdini dert edinmekten daha büyük görev olamaz. O derdi kim ediniyorsa milletin başının üstünde yeri vardır edinmeyende memlekete kadı olsa ne yazar. 

Ha bir de şu yalaka zihniyetten artık kurtulmalı halkımız. Bakıyorum gelene yağ gidene ağıt yakan yakana. Aradım bir kaçına sordum tek bir hizmet gördünüz mü diye görmedik. E be kardeşim bu dalkavukluk diye. 


Mudanya’dan bahsetmişken, yeni atanan Kaymakam Ayhan Terzi göreve başlamış hayırlı olsun. Oldukça sevecen ve keyifli bir görüntüsü olduğunu söyleyebiliriz… Umuyoruz ki görevi bittiğinde Mudanyalı onu gözyaşlarıyla uğurlar. Adını yıllarca hatırlar. 1984 doğumlu genç pırıl pırıl bir kaymakam.

Başarılar diliyoruz. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.