SON DAKİKA
Hava Durumu

Mütareke'nin yanındaki arsanın satışına bakanlık el koydu

Yazının Giriş Tarihi: 27.04.2017 19:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.04.2017 19:54
Mudanya Belediyesi tarafından bir süre önce “Mütareke Müze Evi”nin yanındaki boş arsa 613 bin lira bedelle satıldı. Ancak Tabiat Varlıkları Koruma Kanununu göz ardı eden belediyenin bu uygulaması, bakanlıktan döndü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mudanya Belediyesi’ne 4 Nisan 2017 tarihinde gönderdiği yazıda,   “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Konunun “Devir yasağı” başlığı altındaki 13. Maddesinde: “Hazineye ve diğer kamu ve kuruluşlarına ait olup, usulüne göre tescil ve ilan olunan her çeşit korunması gereken taşınmaz kültür ve tabiat varlığı ile bunlara ait korunma sınırları dahilindeki taşınmazlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni olmadan gerçek ve tüzel kişilere satılamaz, hibe edilmez“ hükmü bulunmaktadır” hatırlatmasında bulundu. Mütareke Binası’nın yanında yer alan 1061 ada 5 parseldeki 103.12 metrekarelik arsanın satışının iptal edilmesini istedi. Bakanlık işlemin tamamlanmasının ardından ivedi olarak bilgi verilmesini de istedi. Böylece Mudanya Belediyesi’nin yasal olmayan ve zorlama bir yanlışından daha geri dönülmüş oldu. Şimdi Mudanya Belediyesi peşin aldığı 631 bin liraya geri ödeyerek arsayı geri alacak. Bu arada satışın iptali nedeniyle zarar gören satın alan kişinin zararının temini için mahkemeye gidip gitmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Burada net olan arsa satışı iptal edilecek, para geri ödenecek ve arsa geri alınacak. Bakanlığın el koymasıyla birlikte bu arsa bundan sonra kafeterya tarafından da kullanılamayacak.

----------------

 
İnegöl’de ekmek zammına tepki


Bursa’da kamuoyunda büyük tepki çeken ekmek zammı kısmen uygulanıyor. Bursa’nın ardından ekmeğe bir zam da İnegöl’de yapılırken,  AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yurttutan,  İTSO Meclisi’nde onaylanan ekmek zammına sosyal medya hesabından büyük tepki gösterdi.  Zam üzerine sosyal medya hesabı üzerinden tepkisini gösteren Mehmet Yurttutan “İnegöl'de bugün itibariyle Ekmek'e % 25 zamla 1.25 TL yapılmıştır. Kütahya,Bilecik, Çorum ve Yıldırım'da Ekmek 1TL!!! Durup dururken bu zam neden? Bu zam hiç masum durmuyor” İfadelerini kullandı. İnegöl’de onaylanan zamla birlikte 250 gram ekmeğin fiyatı 1 TL’den 1 TL 25 Kuruş’a yükseltilmişti. 

 

 

 

 

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.