SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayatı bir şişe gazozla değişen başkan!

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 16:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 16:24

Türkiye’nin dış müdahaleli bol suni sancılı yılları. Darbe olgunlaşsın diye sokakların provoke edildiği, gençlerin birbirine düşürüldüğü, kardeş kanının yere düştüğü dönemler.

Sadece 80 öncesi deyip geçtiğimiz, içinde binlerce hikaye ve acının olduğu dönemden bahsediyoruz. Sağcısı solcusu ağır bedeller ödemiş dönemler.

Öyle çok derinlemesine tartışılmadan tarafların birbirlerini katillikle, cinayetle vs ile suçlayıp, çok da muhasebe yapılmayan dönemler. Kenan Evren ve çetesinin kanlı bir darbe ile sonuçlanan Türk milletinin zor yılları…

Aslında birebir yaşanmış olan bu olayı 2 ay önce yazacaktım ama olayın kahramanlarından biri olan ve konuyu bana anlatan ağabeyin ricasıyla erteledik. BESOB binasının altındaki kafeteryada çay içerken hayatı Ülkücü camia içinde geçmiş bir ağabeyimle sohbet ediyoruz eskileri yad ediyoruz. Bu arada karşıda bir binayı gösterdi bana ve dedi ki eski CHP il başkanı ve belediye başkan adayının evi burasıydı. Altında da babasının bakkal dükkanı vardı.

Laf lafı açtı konu Ülkücü Camianın tanınmış isimlerinden Beytullah Maviçiçek ağabeye geldi. Hikaye bundan sonra oldukça ilginç bir hal aldı. Bana gösterilen bakkal dükkanı ile Beytullah ağabeyin yolu 1980 öncesi ilginç bir şekilde kesişmiş...

1980 öncesi Bursa. Her siyasi akımın kendi bölgelerinin olduğu, çatışmalı dönem.

Gazeteler bile o dönemde Doğru Hakimiyet, Millici Hakimiyet, Bursa Hakimiyet şeklinde bu bölünmüşlüğün net göstergesi olduğu yıllarda, Solcularla Ülkücüler arasında büyük bir çatışmanın olduğu döneme geliyor hikaye.

Hikayede anlatacağımız isim bugün Bursa’nın büyük ilçelerinden birisinin belediye başkanı. O gün ise sol yapılanmanın içinde aktif olan genç bir delikanlı. İstanbul’da üniversite öğrencisi zaman zaman Bursa’ya geliyor ve sol ideolojiye sıkı sıkıya bağlı. Yıldırım’da gruplar arasında yine akıl almaz kavgalar sürerken, yine bu evin olduğu mahallenin alt tarafından solcularla Ülkücüler arasında kavga çıkıyor. Bahse konu belediye başkanı Ülkücü gençlerden Süleyman E. İsimli gence yumruk atıyor ortalık karışıyor.

Ülkücülerin o dönem buluştukları Ülkücü İşçiler Derneği’ne geliyor ve genç olan biteni aktarıyor. Dernek başkanı, yardımcısı olan delikanlıyı yanına çağırıyor.

Yakın zamana kadar kamuda önemli bir görevde bulunan dönemin dernek başkanı, yardımcısı olan delikanlının önüne bugün belediye başkanlığı yapan sol ideolojinin günümüzdeki de etkin temsilcilerinden olan ismi koyuyor ve gidip gereğini yapması talimatını veriyor. Bir çok arkadaşını kahpe kurşunlara kurban veren delikanlı o günün disipliniyle derhal talimatı alıp uygulamak için yola çıkıyor. Beline taktığı silahla bugünkü belediye başkanının babasının o gün Yıldırım’da faaliyet gösteren bakkal dükkanına gidiyor.

Bakkala girip adını son bölümde yazacağım ismi babasına soran delikanlının halinden şüphelenmiş olacak ki baba, gel otur diyerek gelen genci bir tabureye oturtuyor. Oğlunun bir saate geleceğini söylüyor. Bu arada genci sakinleştirmek için bir gazoz açıyor yanına bir de kremali bisküvi ekliyor.

Güneşin yakıcı sıcağında kavrulan genç adam buz gibi gazozu yudumlarken derin bir düşünceye dalıyor. “Ben bu adamın oğlunu vurmaya geldim ama o beni buyur edip gazoz ve bisküvi ikram etti. Ben nasıl vururum şimdi bu adamın oğlunu”

Neyse gazoz bitiyor hal hatır kelamlarının ardından delikanlı bakkal dükkanından çıkıp gidiyor beklediği isim gelmeden. Bir süre sonra Sinandede’deki dernek merkezine gidiyor. Kendisine talimat veren ağabeyine olanları anlatıp yapamadığını söylüyor.

Ağabey kızıyor ama konu da kapanıyor. Bir şişe gazoz ile birkaç bisküvi o gün o bakkal dükkanını işleten babanın oğlunu vurulmaktan kurtarıyor.

Peki kim bu isim? Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir. O gün babasının gelen genç delikanlıyı durdurması ile hayatı değişiyor şüphesiz.

Aradan 40 yıl geçiyor ve Şadi Özdemir Bursa’nın en büyük 3. İlçesi Nilüfer’e başkan olurken bu süreçte SHP ve CHP il başkanlığı görevlerinde de bulunuyor. O gün babasının dükkanına gidip Şadi Özdemir’i soran isim ise Beytullah Maviçiçek. Beytullah Maviçiçek’i aradım. Konuyu sordum. Teyit etti ve o dönem bu tür olayların yaşandığı aktardı. Her ikisi de hayatta Allah uzun ömür versin.

Ve Allah bir daha bu millete o kara günleri yaşatmasın. Şadi bey şimdi Nilüfer Belediye Başkanı. İlk iki aylık performansı iyi diyemeyiz ancak kalan 58 ayını çok daha iyi ve hizmet odaklı geçirmesini dileyebiliriz. Umarız Nilüfer deyince akla gelen olumsuzlukları bu dönem Şadi Özdemir giderir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.