SON DAKİKA
Hava Durumu

O papaz buraya gelemez!

Yazının Giriş Tarihi: 28.03.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.03.2019 21:30
Cumhur İttifakı AK Parti Mudanya Belediye Başkan Adayı Doktor Murat Ünal dün katıldığı bir yayında Mudanya ve Bursa’da zaman zaman tepkilere neden olan Mudanya’daki ayinlerle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu ve toplumun hislerine adeta tercüman oldu.

Özellikle Hayri Türkyılmaz döneminde Mudanya’yı komşu kapısı haline getiren Fener Rum Patriği Bartholomeos, tek bir gayrimüslimin bile yaşamadığı Mudanya ve Tirilye’de sık sık ayin düzenleyerek misyonerlik faaliyetlerine hız vermişti. Uğur mumcu Kültür Merkezi ve Tirilye Faruk Çelik Kültür Merkezi’nde düzenlenen ayinler toplumun birçok kesiminde hem öfke hem üzüntüye yol açmıştı.

İşte Dr. Murat Ünal, yayında kendisine yöneltilen bu konuyla ilgili sorulara çok net cevaplar verdi ve yönetime geldiklerinde kültür merkezlerinde ayin yapılmasına asla izin vermeyeceklerini vurguladı. Konunun çok hassas olduğunu ve toplumun her kesiminden tepki gördüğünü söyledi örneğin Ünal. Bu işlerin öyle kimsenin kafasına göre yapılamayacağını Batı Trakya’da yaşayan Türklere Yunanistan’ın mevlit bile okutmadığını hatırlattı. 

Kendisini sıkıştırmaya ve turizm üzerinden papazın bu işlerini sürdürmesini bir anlamda sevimli göstermeye çalışan sunuculara net yanıtlarıyla prim vermeyen Başkan Ünal, bu ayinlerle ilgili toplumun hassasiyetlerinin olduğunu, bunlara dikkat etmek gerektiğini söyledi.

Özellikle ülkücü ve muhafazakar gençlerin bu konuda sakinleştirmekte zaman zaman güçlük çektiklerini aktaran Ünal, kiliselerin restore edilebileceğini, turizm amaçlı ziyaretlerin gerçekleştirilebileceğini anlattı.

Yerleşik nüfusun sinir uçlarıyla oynanmasının doğru olmadığını ifade etti. Söylenmesi gereken ne varsa hepsini söyledi. Böylesi önemli bir konuda üstelik programı hazırlayanların bir şekilde papazdan yana tavır koyduğu bir durumda Murat Ünal’ın net ve mert şekilde verdiği mesajlar önemli.

 


Mudanya’nın konumu ve tarihsel durumu itibariyle bu tür misyonerlik faaliyetlerinin merkezi haline getirilmesine yönelik planların bertaraf edilmesi noktasında bu açıklamalar büyük önem taşıyor. Kiliseden kültür merkezine dönüştürülen her iki mekanın da ayinleri kapatılması simgesel bir anlamda taşıyor. Bu net mesajı veren Murat Ünal’a vatandaşlardan da çok güzel tepkiler geldiğini ifade edelim.

Ünal aynı programda rakibi Hayri Türkyılmaz’ın Mudanya’ya gelen İçişleri Bakanı’nı karşılamaya gitmemesine rağmen Ankara ziyaretinde Anıtkabir’i ziyaret etmeyen Türkyılmaz’ın Büyükada’ya kadar giderek Çipras’la buluştuğunu ve onunla ayine katıldığını belirterek, “Herkes sevdiğiyle beraberdir” diyerek bir de göndermede bulundu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.