SON DAKİKA
Hava Durumu

Oktay başkandan çok iyi bir iş daha…

Yazının Giriş Tarihi: 16.11.2023 17:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.11.2023 17:06

Türkiye’de son 5 yılda en başarılı belediye başkanlarından 5 tane say deseniz mutlak suretle Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın ismini oraya yazarım. Şatafattan uzak, tartışmalardan kavgalardan anlamsız polemiklerden uzak, işinde gücünde milletinin derdinde ilçesine daha fazla nasıl hizmet edebilirim gayretinde bir isim Oktay Yılmaz.

Samimiyet dediğimiz kelimenin içini dolduran bir isim Oktay Yılmaz. İnsanlara dokunma kişisel ilişkilerini bir kenara koyun, Yıldırım’da tarihinin en iyi belediye başkanı olduğunu söyleyebiliriz. Daha önemlisi iyi niyetli ve samimi olduğu için Allah da yardım ediyor kul da. Düşünün ilçede yıllardır arap saçına dönmüş sorunlar, merkezi yönetimin de desteğiyle birer birer çözümlenmeye, insanların refah seviyesi artmaya, ilçe her geçen gün daha modern bir görüntüye kavuşmaya başladı.

Kimse Yıldırım’ın onca kangren olmuş sorununa rağmen kısa bir sürede Paris olmasını beklemiyor ya da beklemesin tabiki. Ancak onca yılda alınamayan seviyenin de bu dönem alındığı bariz şekilde ortada. Oktay Yılmaz, kurduğu ekibin de sadece ve işini yapan bir yapıya sahip olmasıyla, zor işleri kolaya çeviren bir süreci yönetti.

Doğru adımlar, akılla yapılan çalışmalar ve samimiyetle gayret sonucu da getiriyor. İşte halkı merkez alan, milletin taleplerine kulak veren bir yönetimin yapması gerekenlerden birisini daha bir yenilik olarak ortaya koyuyor Oktay Yılmaz.

Yıldırım Arama Konferansı… Her kurumun zaman zaman yapması ve buradan esinlenerek planlama yapması gereken bir yaklaşım tarzı şüphesiz. Öyle birliktte yöneteiceğiz bilmem proje demokrasisi yapacağız vay efendim halkla birlikte ortak akılla şey edeceğiz palavralarını bir kenara bırakıp gerçekten halta kentin tüm kesimlerine sormak ve orada oluşan firlerden hareketle ilçeye ya da şehre vizyon koymak budur işte.

Yıldırım Belediyesi, Bursa Teknik Üniversitesi Mimar Sinan Kampüsü’nde, akademisyenlerden sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, ev hanımlarından bürokratlara, toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin katıldığı ‘Yıldırım Arama Konferansı’ düzenlendi. Bu son yıllarda okuduğum şehir adına en güzel ve gerçekçi haberlerden birinden alınan bir paragraf. Her kelimesi gerçekten milletinden ilham alan milletine ilham veren bir anlayışın tezahürü.

Devam edelim haberle, “Yıldırım'ın sahip olduğu sosyal, ekonomik, kültürel dinamiklerin vatandaşın hayatı üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri, Yıldırım'ın şehir organizasyonu içerisinde öncelikli çözülmesi gereken problemler, daha yaşanabilir bir Yıldırım için atılması gereken adımlar, 20 yıl sonrasının Yıldırım’ını nasıl görüyoruz başlıklarında gerçekleştirilen çalıştaya 10 farklı çalışma grubunda 120 katılımcı iştirak etti.”

Yıldırım’ın geleceğine ışık tutacak çok ciddi ve çok önemli bir çalışmaya gerek Oktay Yılmaz’ı gerekse bunu kurgulayan ekibi gerçekten tebrik etmek lazım. Boş işlerle uğraşmak yerine sorumlu oldukları kentin geleceğine yönelik harika işler çıkarıyorlar.

Başkan Yılmaz, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye yüzyılında ilçenin dününün doğru okunacağı, bugün ile yarının tasarlanacağı Yıldırım Arama Konferansına katılımcıların gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu programı Yıldırım ilçemizin altyapı çalışmalarından üst yapılaşmasına; kültürel organizasyonlarından fiziki yatırımlarına kadar her noktada ilçemizin avantajlı - dezavantajlı yönleri ile olması gerekenler ve çözüm önerileri üzerine fikirlerin ortaya konulacağı geniş çaplı bir raporun hazırlanması üzerine organize ettik. Dolayısı ile bu toplumun tüm kesimlerini etkiliyor. Biz de hayatlarını etkileyecek konularda hemşerilerimizle birlikte karar vermek istiyoruz. Yıldırım’ın sakinlerinin Yıldırım üstüne sözü olsun istiyoruz. Buradan çıkacak sonuçlar ve sizlerin vereceği kararlar önümüzdeki 20 yılın Yıldırım'ın inşa ederken, en önemli başvuru kaynaklarımızdan birisi olacak, bizlere ve bizden sonrakilere yol gösterecek” diye konuştu.

Türkiye Yüzyılı ya da geleceğin Türkiye’si… Yarının güçlü ülkesi vizyonuna tam oturan bir yaklaşım değil mi? Doğrusu çok etkileyici.

Bursa Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Yıldırım Arama Konferansı Proje Koordinatörü Prof. Aytaç Yıldız da konuşmasında, “Bizler, Yıldırım’ın üniversitesi olarak, Yıldırım’a ve Yıldırımlılara katkı sağlayacak her türlü konuda ilçemizin hizmetindeyiz. Belediyemiz birlikte önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bizlere gösterdiği ilgi ve destekten dolayı Başkanımız Oktay Yılmaz’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanmış. Oktay Yılmaz, bir çok çalışmada BTÜ’yü ortak ediyor ve BTÜ’de bunun için oldukça istekli ve gayretli. İşte bir kenti geliştirecek önemli işbirliklerinden birisi de bu. Belediye üniversiteyi, üniversite kenti sahiplenip destekleyince başarı hikayesi kendiliğinden geliyor zaten.

Oktay Yılmaz ve ekibi başından beri Türkiye’ye örnek olan, hatta diğer belediyelerinde sorunlarını çözmesine imkan ve ışık olan harika işleri imza atıyor. Oktay Yılmaz, bu tavrı ve duruşu nedeniyle toplumun her kesiminden büyük ilgi ve takdir görüyor. Muhalefetin bile eleştirmekten çok takdir ettiği bir yönetim tarzı ortaya koyan Yılmaz, aslında yerel yönetimler nasıl olurun da bir örneğini sergiliyor. Allah nazarlardan saklasın.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.