SON DAKİKA
Hava Durumu

Oktay Yılmaz belediyeciliği!

Yazının Giriş Tarihi: 23.05.2022 21:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.05.2022 21:11

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın çeşme açılışı yaptığı bir dönemde, belediyelerin harcamalarını yaparken çok dikkatli olmaları gereken bir zamanda, bu iş nasıl yapılırın adeta kitabını yazıyor Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz. 


Birçok belediyenin parasını reklama tanıtıma ve algıya akıttığı, ağır ve çetrefilli işlerin altına girmediği bir dönemde cesaretle ve yüreklilikle en sıkıntılı konular için çalışıyor ve çözüm üretiyor ekibiyle birlikte. 


Birileri algı oluşturmaya çalışırken iş yapmadan sadece makyajla, algıları yıkıyor aynı zamanda Oktay Yılmaz. Yıldırım geri kalmış varoş ve kaçak yapılaşma cenneti bir yer. 


30 yıldır biriken sorunları ile kördüğüm olmuş ve çözümsüzlüğe mahkum olmuş bir yerleşim merkezi. 


Bir yanda boş araziye 30 yılda yapılabilecek en çirkin şehirciliğin (pardon ona şehircilik demek hakaret olur şehirciliğe)yapıldığı Nilüfer modern adledilirken, kültürü mazisi, değerleri ile Yıldırım hep arka planda bırakılmış, yatırımlardan bile payana düşenin çok da azılı almış, hiçbir zaman ilk akla gelen yer olmamış bir ilçe. 
İşte Oktay Yılmaz bu tabuyu yıkıyor. Bu algıyı ortadan kaldırıyor her adımıyla. İyi niyetle ilçesine ne lazımsa onun peşine düşüyor. Hüsnüniyetle çalışmasının karşılığını da alıyor. Oturun şöyle arkanıza da yaslanın. Ya da çıkıp Yıldırım’da bir tur atın daha iyi olur. Nelerin değiştiğini gözlerinizle göreceksiniz. 
Bakın yatırımlara daha gelmedim. Ben anlayıştan, yaklaşımdan bahsediyorum. Yakın bir geçmişte gidip oturup yemek yiyeceğiniz A kalitede bir mekan bulamazdınız belki de Yıldırım’da. 


Oturacak, gönlünüzce zaman geçireceğiniz bir piknik alanı, bir parka bile hasretti belki de. Şimdi her köşesinde var. Yolları delik deşik, derme çatma yapılarıyla Türkiye’nin en büyük 4 ilinden birinin merkezinde yer almasına rağmen Bursa’dan 50 yıl geride bir yapıyla karşılaşırdınız. 


Oysa her geçen gün modernleşen, her geçen gün gelişen, bugünün şartlarına ve yapısına ayak uyduran bir Yıldırım var. Dahası daha çok Anadolu insanının yaşaması nedeniyle kültürel olarak da entel dantel tayfanın burun kıvırdığı bir Yıldırım’dan artık müziğin, sanatın, sporun, sosyal yaşamın her alanında mahallelere sokaklara kadar yayılmış modern bir gelişimin izlerini görüyorsunuz. 


Samimiyet, dürüst ve çalışkan mizaç, şeffaf yönetim, kişisel çıkar yerine vatandaşın ve ilçenin ikbali öne çıkınca az zamanda çok iş başarmak mümkün oluyor.
 Bunu gösteriyor Yılmaz ve ekibi. Artık ne ararsanız Yıldırım’da var diyebiliriz. Üstelik Oktay Yılmaz ve yönetiminin 3 yılda başardıklarını alt alta sıralasak sayfalar yetmez.


Geçen hafta Çınarönü’nde başlatılan kentsel dönüşüm için davet ettiler. Hem Çınarönü dönüşümünü hem de 30 yıl sonra kentin özlemle beklediği planları anlattı Yılmaz. 30 bin tapuyu hak sahiplerine dağıtacaklarını müjdeledi. Kamu, özel sektör ve belediye ayaklarıyla Yıldırım’da hızlı ve modern bir dönüşümü nasıl yapacaklarını tane tane anlattı. 


Şu kadar iddiayla söyleyeyim Yılmaz ve ekibinin 3 yılda yaptıklarını ve dönem sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını İBB ya da İzmir Büyükşehir yapsa aylarca yere göğe sığdıramazdı bir kesim. Ego yapmadan, samimiyet ve alçakgönüllülükten uzaklaşmadan, millete hizmet etme gayreti dışında bir amaç gütmeden makamı kendine değil millete hizmet için gören anlayışın en güzel örneklerinden biri olarak duruyor karşımızda Oktay Yılmaz. 


Geçen haftaki toplantıdan bir anekdotla tamamlayalım. Mollaarap Mahallesi’nde yaşanan kaymanın ardından bölge tahliye edilmiş ve oradaki hak sahiplerinin yerleri kamulaştırılmıştı. Maliyeti 60 milyon lirayı buluyor. Burası Hünkar Korusu olarak projelendirilirken, merkezi yönetim de Yıldırım’a bunun karşılığında Çınarönü’ndeki şu an kentsel dönüşüm yapılan araziyi tahsis etti.  Çok da iyi oldu. Yıldırım’da olumsuz bir olay birçok olumlu işe de vesile oldu. Ankara’nın da bu samimi yönetim şeklini görüyor olması ve desteklemesi oldukça önemli. Daha da önemlisi hangi siyasi görüşten olursa olsun Oktay Yılmaz isminin üzerinde görüşün hep olumlu olması da yapılan işlerin isabetli olduğunu zaten ispatlıyor. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.