SON DAKİKA
Hava Durumu

Okul öncesi Kur’an kursları…

Yazının Giriş Tarihi: 31.12.2021 20:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.12.2021 20:46

Biz bu kafayı 28 Şubat’tan, biz bu kafayı zalim Kenan Evren’den, biz bu kafayı gece yarısı e-muhtıra yayımlayan darbe özentilerinden tanıyoruz. 
Kur’an denince İslam denince insanlıktan çıkanları tanıyoruz. Zihniyetlerini cibilliyetlerini tanıyoruz. Son olarak CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in okul öncesi Kur’an kursları için Orta Çağ zihniyeti sözleriyle bir kez daha zihniyetin hep aynı motivasyonda olduğunu görüyoruz.  Dün o sözlerle ilgili Türk Diyanet Vakıf Sen Bursa Şube Başkanı Hilmi Şanlı Bey, çok güzel bir metin paylaştı basın ve kamuoyuyla. 


Öncelikle Özgür Özel’in tanımlamasından başlayarak o kirli zihniyetin neleri gündeme getirdiğini çok güzel özetlemiş Şanlı, “Sayın Özgür Özel; Batıya göre “Ortaçağ” Türk Milletinin ve İslam âleminin en aydınlık çağı. Türk İslam medeniyeti Ortaçağ’da; felsefede, tıpta, astronomi ve matematikte Batı’ya örnek oldu.  Tarih cahili bu ve partisi Batı tercümesi eserlerden ezber yaptığından bunları bilmez. Bizim açımızdan Ortaçağ karanlık değil aydınlıktır. Orta çağı insanlığın en karanlık dönemi sanan biri ya dünyayı Avrupa’dan ibaret sanan bir Avrupa ırkçısıdır. Ya da kendi mazisinden habersiz cahillerdendir. 


Dünü anlayamadığı gibi yarınlarımız için de hayır ve hikmet vaaz edemeyecek bir zihniyet fukaralığın temsilcisidir. Orta Çağ, Batı’da karanlık çağ, Doğu’da altın çağ olarak anılır. Avrupa’da kardeş kardeşin çiğ etini yerken, Doğu’da sabahlara kadar ilmin istikameti üzerinde mülahazalarda bulunurlardı. “Oysa aynı Orta Çağda Müslüman ülkeler bilim, sanat, hukuk, felsefe vb medeniyet bileşenlerinden muasırlarının fersah fersah ilerisindeydi. Biz ne zaman bunlara önem vermeye başlayacağız?”


Kültürümüzden değerlerimizden inançlarımızdan ne kadar uzak olduklarını da yüzlerine vuruyor Şanlı, “Din eğitimi ailede başlayan kapsamlı bir eğitim sürecidir. Anne karnındayken bebeğe Kur’anı Kerîm ve ezan dinletilmesi, dünyaya geldiğinde kulağına ezan-kâmet okunması ve güzel bir isim verilmesi gibi bir kısım görev ve tavsiyelerle başlayan bu süreç hayat boyu devam eder. Ve hatırlatıyor Şanlı, Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu), ilk olarak 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulmuştur. Yani yıllardır devam eden bu uygulamadan daha yeni haberi olmuş Özgür Özel’in. Bu kadar uzak milletten!  
Şanlı, Özgür Özel’in içeriğine bile bakmadan İslam düşmanlığı yapmak için sarf ettiği topa tuttuğu o programın içeriğini de aktardı;  “İslam dininin değerlerini insan hayatına anlam kazandıran unsurlardan biri olarak fark etmelerini.  Kazanacakları değerleri gündelik hayatta kullanmalarını.  İslam’ın temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’i ses ve şekil olarak tanımalarını.  Allah’ı sevgi temelinde tanımalarını ve yaratılıştaki düzeni fark etmelerini. Peygamber Efendimizin kişiliğini ve karakterini tanımalarını, sevmelerini ve model almalarını. Sağlıklı bir din ve ahlak gelişimi göstermelerini. İyi alışkanlıklar kazanmalarının yanı sıra beden, zihin ve duygu gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte öğrenim görmelerini sağlayacak uygun bir ortam sunmayı amaçlamaktadır. Sayın Özgür Özel ve O’nun gibi düşünenlerin de; hakkında bilgi sahibi olmadan 4-6 yaş Kur’an Kurslarını eleştirenlerinde bu müfredattan geçmesi lazım diye düşünüyoruz.


 Eee ne var bu müfredatta Özgür Özel’in çağına uymayan? Ben söyleyeyim İslam dinine ait olması. Neyse son olarak DİB’i Atatürk’ün kurduğunu hatırlatıp, “Sayın Özgür Özel, Atatürk’ün kurduğu bu kurumu hedef alarak Atatürk düşmanlığını da gün yüzüne çıkarmıştır. Sendika olarak Özgür Özel’in CHP Grup başkanvekilliğinden istifasını istiyoruz.” sözleri ile bir ders veriyor. Anlayan olursa…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.