SON DAKİKA
Hava Durumu

Olay serüveni buraya kadar mı?

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2022 21:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.12.2022 21:18

Doğru ellerde olsaydı, Bursa çok şey kazanır, kaybettiği birçok şeyden de olmazdı. Ancak Cavit Çağlar Bursa için değil kendi çıkarları için hep bir araç olarak kullandı Olay Medya’yı. 


Çağlar’ın Bursa’yı dizayn etmek için kullandığı bir silah oldu hep. Hem iktidar hem muhalefeti Olay’la bugüne kadar kontrol etmeyi sürdürdü. Ancak trajik bir sona doğru da artık adım adım gidiyor ne yazık ki!


Son yıllarda aslında Cavit Çağlar Olay Medya’dan kurtulmanın yollarını arıyor görüntüsü veriyordu hep. Önce Bursa’dan yayın yapan Olay TV’yi kapattı. Peşine Olay Gazetesi için kapatma kararı aldı. Ancak gerek siyaset gerek belediyeler vs. belli ki bir takım garantiler verdi, baskı oluşturdular. Çağlar bir süreliğine gazeteyi kapatmaktan vazgeçti.  


Ancak gönlü kaymıştı Çağlar’ın Olay Medya’dan. Ankara Yolu Gürsu Kavşağı’ndaki binadan Mudanya Yolu’ndaki Barışçı Ajans’ın bir katına taşındı. Her geçen yıl küçüldü ancak markası Olay’ı yerelde etkisini sürdürmeye devam etti.


Çağlar bu arada Sifaş ve Polylen’in arazisine AVM ve iki kule dikme sevdasına düşmüş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bile yanlış bilgilendirecek kadar büyük bir hırsla bu işin üzerine yürüyordu. Mahkeme kararı vardı ama o siyasetle aşacağını düşünüyordu. Olmadı. Ne yaptıysa olmadı. Kimse yanaşmadı o işe bu arada gerçekler de Külliye’ye ulaştı. 


Sonra siyasi manevralara başladı Çağlar. Önce kapattığı Olay TV’yi Ekrem İmamoğlu’na verdi. Tepkiyi görünce geri alıp ‘kendim yayın yapacağım’ diye işe girişti. 3 hafta yayın yapan televizyon sert bir muhalif görüntü sergileyince, Çağlar yayına son vermek zorunda kaldı. 


Çağlar’ın gazetesi sürekli irtifa kaybetmesine rağmen Bursa siyasetinin adeta tavaf ettiği bir alan olarak bir şekilde etkisini sürdürdü. İki belediyenin baskısı ile iki gazetecinin işine son verilmesiyle son dönemde tartışmaların odağına gelen Olay Gazetesi, çıkanların yerini de doldurmuyor, adeta akışına bırakıyordu işi. 
Belki de sonun başlangıcı olan haberi önceki gün Lodoshaber’den Özlem Yağmur paylaştı.  


“Olay Gazetesi'nde neler oluyor?  Basın piyasasında dolaşan bir iddiaya göre, geçtiğimiz günlerde gazeteye gelen meslektaşlarımız, bilgisayarlarının olmadığını görmüş! "Toplanmış-kaldırılmış bilgisayarlar." Hatta ve hatta, iddianın detayında ise (bilgisayarların olmaması sebebiyle) muhabir ve yazarların bir süredir evlerinden çalıştığı öne sürülüyor. Bilgisayarların ortadan kaybolmasıyla ilgili son derece çirkin bazı iddialar da var ki, bunlara itibar etmek zor.  Sorun her ne ise o bir an önce çözüme kavuşacağına inanıyor. Kurumda çalışan arkadaşlarımıza "geçmiş olsun" diyoruz.


Bu bilgi üzerine araştırdığımızda, öncelikle grupta grev yapan arkadaşlardan evde çalışma konusunu teyit ettiler. Ardından neler olduğuna baktığımızda ise işin oldukça ciddi olduğu ortaya çıktı. Çukurova Grubu yani Mehmet Emin Karamehmet’in alacakların karşılık icra başlattığı bilgisine ulaştık. Rakamı bilmiyoruz. Ancak Karamehmet’le Çağlar’ın batırılan İntebank’ta ortak oldukları biliniyor. 


Konu ortaya çıkınca Olay Gazetesi internet sitesine bir açıklama koydu. Ancak açıklamanın açıklamaya muhtaç olduğunu söyleyebiliriz. Olay.com.tr’ye konulan açıklama aynen şöyle, “Yargılama süreci devam eden, şirketimizle hiçbir bağlantısı ve ilintisi olmayan ticari bir ihtilaf nedeniyle haksız ve hukuka aykırı olarak aleyhimize işlem başlatılmış olup, bu hususta şirketimiz tarafından her türlü yargı yoluna başvurulmuştur.


Türkiye’nin en büyük yerel gazetesi olan Olay, bugün haciz nedeniyle personelini evden çalıştırıyor. Konu o kadar ciddi ki haciz işlemi Olay Gazetesi’ne kadar gelmiş. Ve Türkiye’nin en büyük yerel gazetesi için belki de sonun başlangıcı olacak bir hadiseyle karşı karşıyayız.  
Cavit Çağlar, zaten kendisine ayak bağı olduğunu düşündüğü medyadan bu haczi bahane edip çekilebilir. Yukarda da bahsettiğim gibi zaten bu işlerden oldukça soğumuştu. 


Eskisi kadar da sonuç alamıyor. Geriye de ayak bağı olarak kalıyor. Durumun buraya gelmesi meslektaşlarımız açısından oldukça üzücü. Bir de Olay’ı tavaf etmeyi ibadet sayan siyasetçiler için yeni bir adres bulmak durumunda kalabilirler ve bu da oldukça dramatik.  


Tabi yapılan işlemlerin boyutlarını bilmiyoruz. Belki bir babayiğit çıkar ve Olay’ı alıp, yoluna devam eder. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.