SON DAKİKA
Hava Durumu

Önder Tanır neden hedefte!

Yazının Giriş Tarihi: 07.12.2021 20:22
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.12.2021 20:22

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’la ilgili bir süredir sistematik bir yıpratma kampanyası yürütülüyor.  Karalama kampanyasının ana nedeni Tanır’ın kaçak yapılaşmayla mücadeleyi karalılıkla sürdüreceğini göstermesi ve asla taviz vermeden yürütmesi. Kim olursa olsun gereken işlemleri yapıp, yıkım kararı alıyor ve vakti geleni de tereddütsüz yıkıyor. 


Kimin kiminle ne tür bir meselesi olur onu bilmeyiz. 


Ancak burada bir belediye başkanı, sırf sıra gelecek ve taviz vermeden bir binayı daha yıkacak, yani hakkı hukuku kanunları uygulayacak diye, hakkında algı ve iftira kampanyası kabul edilebilir bir durum değil. Altını çizelim. Burada çok ilginç işler oluyor. İlginç bir koalisyon var. Mesela Kestel’de büyük isimlerin kaçak binaları var ve normal şartlarda CHP ve İP’in bunların neden yıkılmadığını sorgulaması gerekirken, CHP İlçe Başkanı belediyenin yıktığı bir kaçak bina üzerinden servis yapıyor. Ne kadar ilginç öyle değil mi?


Mesela Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kestel Belediyesi uygunsuz şekilde bina kayıt belgesi alanların belgelerini iptal ederek kanunun hükmünü uyguluyor, gelin görün ki İP basın toplantısı ile mağdur edebiyatı yapıyor.  Koca koca isimlerden bahsedemiyor ya da bahsetmiyor bu iki parti.

Neden acaba?

Ön almak, baskı ve korku salarak belediye başkanının yıkılması istenmeyen binaları yıkmaması için yapılıyor bu algı operasyonları hiç şüphesiz. 


Kestel Belediyesi ile ilgili son birkaç ayda iki iddia ortaya atıldı. Biri şehit ailesinin evini başına yıkıyor diye özellikle sol basında yaygara koptu. Oysa birinci derece sit alanında 4 katlı malikane ev dedikleri. Dahası devletimiz de tüm belediyelerimiz de şehit ailelerine gereken tüm kolaylığı ve esnekliği gösterirken. Şehitler en kıymetlilerimiz aileleri de öyle. Onlar için ne yapsak az ama şehit ismi kullanılarak kanundışına çıkmayı da kabul edemeyiz.  SİT alanına izinsiz ruhsatsız ve kuralsız bir şekilde bina yapıp şehit yakınıyım diyerek gereken işlemlerin yapılmasını engellemek mümkün olmaz. Hele bayrak asıp yıkımı engellemeye çalışmak hiç yakışmaz.


İkinci iddia ise daha da vahim! Yine SİT alanına Türk asıllı bir Alman vatandaşı tarafından kaçak bina yapılıyor. Bu kişinin belediyede çalışan bir de akrabası var. SİT alanındaki araziye bir villa yapıyor vatandaş. Ruhsat yok kaçak. Belediye Başkanı Önder Tanır’la bir vesileyle tanışıyor. Tarım fuarı için Almanya’ya giden Tanır’la burada ilgileniyor. Sonrasında da Türkiye’ye geldiğinde Tanır kendisine gereken ilgiyi misliyle gösteriyor. 


Yakın akraba da belediyeden. Üstelik ticareten batmış bir de belediye başkan yardımcısı var. Başkan yardımcısı ile de samimiyet kuruluyor. Borç alacak ilişkisi tesis ediliyor. Başkan Tanır’a gelen bir mesajla konu ortaya çıkınca belediye başkan yardımcısının istifası alınıyor. Daha önce kaçak zaptı tutulan ve cezası kesilen bina da belediye tarafından yıkılıyor. 


Başkan Tanır dün basın toplantısında olanların hepsini anlattı. Toplantının sonunda da çay içerken ibretlik bir cümle kurdu. “Bir bardak çayın üzerine kaçak villa yapmaya kalktı.

Bir ayrıntı daha verelim. İddia sahipleri nedense Başkan Almanya’ya ne zaman gitmiş bina ne zaman yapılmış bu konularda tarih yazmaktan özenle kaçınıyor. Çünkü burada net bir şekilde iyi niyet ve dostluğun suistimali var. Almanya’da belediye başkanını misafir ederken, Kestel’de kaçağa göz yumulmasının kafada kurgulandığı ortaya çıkmaz mı?

Tanır, iftira olarak nitelendirdiği bu konuyla ilgili taraflarla mahkemede hesaplaşacağını söyledi. Ancak bu hesabın burada kapandığını düşünmüyoruz. Kestel’de sözünü geçiremeyen haşmetli ağabeyler var. O ağabeylerin yıkılması gereken malikâneleri var. O risk devam ettikçe Tanır hedef olmaya devam edecek. “Benim Allah’tan başka kimseden korkum yok” mesajı burada bizce hedefine ulaşmıştır. Umarız ki herkes hukuki zeminde gereğini yapar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.