SON DAKİKA
Hava Durumu

Oruç kazası deyince Bursa….   

Yazının Giriş Tarihi: 10.05.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.05.2019 21:30
Malum Ramazan ayının içindeyiz. Bugün tutanlar için orucun 6. Günü…

Ramazan ayıyla birlikte normal olarak gündem de Ramazan oluyor, oruç oluyor…

Televizyonlarda neyin orucu bozup bozmadığını anlatan hocalar, ilginçlik olsun diye sorulan sorular, verilen cevaplar vs Ramazan ayı boyunca sohbetlerin ana konuları arasında yer aldığı gibi bir sonraki Ramazan ayı öncesinin de konuları oluyor.

Neyse gelelim asıl konumuza. Birkaç yıl önce Mudanya’da yaşanmıştı. Müezzin vakti ayarlayamadığı için ezanı 3-5 dakika erken okuyunca tüm Mudanya ve Güzelyalı oruçlarını açmış ama arkasından ikinci ezanla şoke olmuştu.

Din İşleri Yüksel Kurulu, oruçların geçerli olduğunu yeniden oruç tutmaya gerek olmadığını açıklamıştı.

Ve bu Ramazan’da ilk oruç kazası Bursa’dan geldi. Orhaneli’de 71 camiye ezan ulaştıran Merkez Durdubey Camii İmamı Ali Şen, ezanı erken okudu. Saatini kontrol edenler oruçlarını açmadı ama kulağı ezanda olanlar oruçlarını bozdular.

İlçede gecenin konusu olan erken okunan ezan oldu dolayısıyla. Vatandaşların şüphesini ise İlçe Müftüsü Hanefi Çakmak giderdi ve Din İşleri Yüksel Kurulu’nun bu alanda fetvası olduğunu ve ezanın 2-3 dakika erken okunması durumunda kaza gerekmediğini ifade etti.

Ramazan klasiklerinden biri de oruç dayağı… Dillerden dillere uzanan ve çoğu hikaye olsa da bu tür olumsuzluklar da yaşamıyor değiliz. Ramazan’ın sadece açlık olmadığını kapl kırmamak, hoşgörülü davranmak, nefsine hakim olmak, paylaşmak, bölüşmek, yardım etmek olduğunu gözden kaçırıp sadece aç kalmak olarak baktığınızda o meşhur oruç tartışmalarını da mecburen yaşıyorsunuz.

Geçen yıl oruç tutmayan birine ilk müdahale haberi de Bursa’dan Burgaz’dan gelmişti. Güzelyalı Feribot iskelesinde yemek yiyen bir kişiye fiili saldırı yaşanmıştı.

Hasılı Ramazan klasikleri ile de Bursa marka olmaya aday (!) Şaka bir yana Ramazan her şeyden önce sabır, sükûn, hoşgörü, bölüşmek, yardımlaşmak, helalleşmektir. Helalleşemeyeceğimiz şeyleri yapmayalım Ramazan’da… Sonrasında da yapmayalım tabi… 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.