SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmangazi Belediyesi için şok mobbing iddiası 1

Yazının Giriş Tarihi: 15.08.2023 21:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.08.2023 21:23

Osmangazi Belediyesi’nde Başkan Mustafa Dündar ve ekibi 3 dönemdir görev yapıyor. Dündar'ın yakın çalışma arkadaşlarının yanı sıra yetkili personelleri de büyük oranda aynı. Bu 3 dönemin günahıyla sevabıyla tüm sorumluluğu bu ekipte.


Peki 3 dönemde günahlar mı çok sevaplar mı derseniz, tartırmaşız bu ekip Osmangazi’ye fren olurken, memnuniyet oranı da oldukça düşüktür. Üstelik bu süreçte neredeyse hiç muhalefet görmemelerine rağmen. En azından diğer belediyeler gibi yıkıcı bir muhalefeti hiç olmadı Osmangazi’de. Mesela CHP ve İYİ Parti il ve ilçe yönetimleri bazında teak bir eleştiri bile yöneltmedi. Eleştirenler ise yapıcı bir şekilde eleştirdi ancak Osmangazi ne yazık ki bu süreci kazançla değil kayıpla tamamlıyor.


Neyse gelelim asıl konumuza.

Osmangazi Belediyesi’nde yaşanan öylesine duyanı sinirlendiren ve yürek yakan bir olay var ki, inanması oldukça zor ama yaşanıyor. 2013 yılında H.A isimli restoratör (tekniker) olarak belediyede işe başlıyor.  Osmangazi Belediyesi tarihi eserlerin onarılmasına itina gösterdiği bir süreçte Plan Proje Müdürlüğü’ne bağlı Tarihi Çevre Koruma Bürosunda görevlendirilen genç kadın, o dönem büronun şefi olan Selda S. Tarafından başörtü taktıtığı gerekçesiyle hakarete uğruyor. (AK Partili Belediyesi ve üstelik Mustafa Dündar ile hem müdürü hem de yardımcısı olan Hasan Hüseyin Erdönmez’in dini hassasiyetlerini bilmeyen yoktur.)
Namaz vakitlerinde toplantı yapma, müdüre şikayet etme ve benzeri girişimlerle baskılarla boğuşan genç kadın, 2014 yılında DGS’ye girerek İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne kayıt yaptırıyor.


Lisans ve Yüksek lisans programlarını izin veren Osmangazi Belediyesi’nde kendisi de izin istiyor okula devam etmek için. Mesai yapması ve kısa zamanda okulu bitirmesi kaydıyla izin veriliyor. 5 yıllık fakülteyi 3 yılda tamamlayan H.A, bu süre içinde de baskılara maruz kalıyor. Üniversitenin bitmesine birkaç ay kala Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez tarafından İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne gönderilen R.A, burada çalıştığı sırada Dünür başkanların meşhur projesiyle ilgili gelen evraklara usulsüz olduğu gerekçesiyle imza atmayan R. A, gerek yönetim gerekse müdürlük personelinin mobbing uygulamaları ile yoğun bir şekilde baskı altına alınmış.


Bazı personellerin “Ben fahri olarak Hasan Hüseyin Erdönmez’im. Bu dosyaları imzalayacaksın” sözleri ise kurumdaki yapı bozukluğunu gözler önüne seriyor. Ve imzalar atılmazsa Hayvan Barınağı’na gönderileceği söyleniyor. İddia o ki bu gönderirim tehdidi İmar Müdürü Ahmet Donbaloğlu tarafından bizzat yapılıyor. İmar Müdürlüğü aslında Cem Kürşat Hasanoğlu’na bağlı ancak tüm belediyede olduğu gibi fiiliyatta tek söz sahibi Hasan Hüseyin Erdönmez. Yani Osmangazi’de Erdönmez’ın kılıcı kesiyor.


Ve o imzalar atılmayınca genç kadın, Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne sürgün ediliyor. Hikaye burada daha da acıklı bir hale geliyor tabi. Bürokrat olmasına ve maaşla çalışmasına rağmen lüks bir yaşam süren ve o dönemde tartışmaların odağında olan Kaçak Yapı Büro amiri Müjdat Canlı (Daha sonra emekli edildi). 3 ay sonra aynı büroda şef olarak görevlendirilen R.A, Müjdat Canlı tarafından sürekli kaçak yıkımlarında görevlendiriliyor. Oysa kaçak yapı yıkımlarında kadınların görev alması çok daha zor.  


Kayıp olan hakediş fişleri, bile bile vatandaşın evinin kanunsuz şekilde yıkılması, ihalelerin sebepsiz iptal edilmesi gibi bir çok yanlışın yapıldığı hikayenin devamında daha da vahim iddialar var. İhalenin sebepsiz yere iptal edilmesinin kanunsuz olduğunu üst makamı olan Başkan Yardımcısı Cem Kürşat Hasanoğlu’na aktardığında genç kadın bir kez daha şoke olur. İddiaya göre Hasanoğlu, ihalenin iptal edilmesini bunu yapmazsa sürgün edileceğini hamma Mim’li personel ilan edileceğini, çok sorgulamadan denileni yapması gerektiğini iletir. Genç  kadın konuyu bu kez Hasan Hüseyin Erdönmez’e iletmek ister ancak burada gördüğü manzara karşısında bir kez daha dumura uğrar. Aslında yaşananları herkesin bildiği ve oyunu ona göre sürdürdüğünü bir kez daha gözleriyle görür.


Hasan Hüseyin Erdönmez ve Mustafa Dündar ile defalarca görüşmek istemesine rağmen bunu bir türlü başaramayan R.A, kimseye derdini anlatamayınca Cimer’e yazmaya başlar…


Yarın: Cimer, mahkeme süreci ve yeni sürgünler, adaletin tecellisi,yeni davalar…
 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.