SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmangazi Meclisi'nde isabetli karar

Yazının Giriş Tarihi: 17.01.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.01.2019 21:30
Stadyumlarda yıllardır yasak olmasına rağmen özellikle Bursa’da düğünlerde meşale, şelale, volkan ve pasta maytapları kullanılıyordu. Gerek kapalı alanlarda oluşturduğu kirlilik gerekçe saçtığı tehlike nedeniyle bu maddelerin kullanılması Osmangazi Belediye Meclisi kararı ile yasaklandı.

Osmangazi Zabıta Müdürlüğü’nden meclis gündemine gelen ve komisyona sevk edilmeden direkt olarak görüşülen dosya tüm parti gruplarının desteğiyle kabul edildi. Böylece ortam kirliliğine sebebiyet veren piroteknik maddelerin yakılmaması, yönetmeliğin ruhsata tabi işyerlerinin uyması gerekli kurallar başlıklı maddenin 45’nci fıkrasına eklendi. Örnek bir karara imza atan Osmangazi Meclisi’ni diğer ilçelerin de takip etmesini diliyoruz. Oy birliği ile alınan kararın ardından söz alan MHP Grup Sözcüsü Cemil Aydın, “Alınan kararın faydalı olduğunu düşünüyorum. Kapalı yerlerde nasıl sigara içilmiyorsa, 500 veya bin kişinin bulunduğu bir düğün salonunda meşale, volkan ve maytapların yakılması halkın sağlığını tehdit ediyor. Osmangazi halkının faydasına olacaktır. Diğer ilçelerimize ve vilayetlere de örnek olacaktır. Aldığımız bu kararı herkesin uygulayacağını düşünüyoruz. Bununla ilgili yaptırımlar da olacaktır. Denetimlerin sıklaşacaktır. Kanserojen madde içerdiğini düşündüğümüz için bu kararın çok faydalı olacaktır” ifadeleriyle konuya dikkati çekti. Tıpkı sigara yasağında olduğu gibi bu uygulamanın da halk tarafından önümüzdeki dönemde destekleneceğine kuşkumuz yok. Bu tür adımların ve bu tür doğru kararların daha sık gündeme gelmesini diliyoruz. 

Güler’den CHP’ye sitem dolu sözler

Gemlik Belediye Başkanı seçildikten kısa bir süre sonra görevden alınan ve yıllarca sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazanan Fatih Mehmet Güler, o süreçte yaşadıklarını ve kırgınlıklarını zaman zaman sosyal medya hesabından paylaşıyor. Güler, o dönem partisi tarafından yalnız bırakılışını da sık sık dile getiriyor. İşte dün sosyal medya hesabından her satırı sitem ve kırgınlık dolu yeni bir paylaşım daha yapan Güler, 2 yıl önce dönemin il başkanı Şadi Özdemir’le yaşadığı diyaloğu kamuoyuyla paylaştı. Haktan yana tavır almak, hukuktan yana olmak gerek. Güler’in yaşadığı haksızlığı tüm Bursa yakından gördü ve yaşadı. Daha sonra Türkiye’yi işgale kalkan terörist FETÖ’nün hakimiyet kurduğu bir dönemde adeta yargısız infaza uğrayan Güler’in kendi partisi tarafından da mağdur edilmesini hiçbir vicdan kabul etmez etmemeli. CHP’nin ve yöneticilerini Güler’e bir özür borcu olduğunu düşünüyoruz. 

İşte mağduriyetini yargı önünde de ispat eden Güler’in o sitem dolu sözleri: “ Tam 2 yıl önce;
Kitabımı hediye ettiğim CHP İl Başkanını telefonla aradım.
21.Ocak.2017 tarihinde yapılacak kitap tanıtımına davet için CHP üyelerine mesaj çekilmesini talep ettim.
Bütün üyelerin gelmesi gibi bir beklentim yoktu.
Ancak, hiç olmazsa mücadeleye devam ettiğim bilinmeliydi.
İl Başkanı şöyle cevap verdi.
“İnanmayacaksın ama, partide şu an para yok, bu nedenle mesaj çekemiyoruz.”
Öyle mi? dedim ve telefonu kapattım.
Tabi ki mazereti inandırıcı değildi.
Asıl gerekçe benim Belediye Başkan adayı olmamı engellemek, siyaseten tasfiye etmekti.
Parti içinde kendi gurubundan olan bir başka isim vardı adaylığa hazırladıkları.
Onun önünü açmak gerekiyordu.
Oysa, ben zaten bir daha aday olmayacağımı açıklamıştım.
Yani önü açıktı.
Ne yazık ki;
Parti içindeki koltuk hırsı,
Gemlik Halkının gasp edilen hakkını savunmak için verilen hukuk, demokrasi ve adalet mücadelesine karşı galip gelmişti.
Bu uğurda mücadele etmek yerine, yine sessiz kalınmıştı.
Ve bu sessizlik ta başından beri Gemlik Halkının hakkını gasp eden işgalcilerin işine yaramıştı.” 

Kadın muhtar adayı patlaması

Yaklaşan yerel seçimler öncesi partiler belediye başkan adayları ve meclis üyesi adaylarını belirleme sürecini sürdürürken, muhtar adayları da sahne almaya başladı. Bu dönem kadın muhtar adayı patlaması yaşanıyor adeta. Hemen hemen tüm mahallelerde birden fazla kadın muhtar adaylığına soyunurken, kampanyalarda oldukça renkleniyor. Kadın adayların özellikle sosyal medyada propaganda faaliyetleri oldukça dikkat çekici. Birbirinden ilginç vaatler, sloganlar ve projeler birbirini izliyor. Sanırım 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde başkanlık yarışları kadar muhtarlık yarışları da büyük çekişmeye sahne olacak. Üstelik bu dönem rekor sayıda kadın muhtar mührü eline alıp, mahallelere kadın hassasiyeti ile hizmet vermek için yola çıkabilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.