SON DAKİKA
Hava Durumu

Özkalfa’nın şikayet ettiği  Vali hakkında dava açıldı!

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2020 22:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.02.2020 22:20

Mudanya Kaymakamı olduğu dönemde Mudanya Belediyesi’nde görev yapan Meltem Özkalfa ile ilişki yaşayan sonrasında ise adamlarıyla kaçırıp ormanlık alanda dövdüğü iddiası ile gündeme gelen merkez Valisi Orhan Çiftçi hakkında 3 yıl sonra dava açıldı. Meltem Özkalfa, kendisine yapılanlarının peşini bırakmayarak Çiftçi’nin hakim karşısına çıkmasını sağladı ve azmiyle örnek oldu. 
Mudanya Kaymakamlığı’na atanan Orhan Çiftçi bir süre sonra Mudanya Belediyesi’nde çalışan Meltem Özkalfa ile tanışarak ilişki kurdu. Çiftçi, 3,5 yıl görevinin ardından İstanbul’da bir ilçede kaymakam olarak atandı. 
Ancak Özkalfa ile ilişkisini sonlandırmaya yanaşmadı. Hatta Meltem Özkalfa’ya İstanbul’a ev tutması konusunda baskı yaptı. Ancak Özkalfa buna yanaşmadı. İkili arasında yaşanan kriz, skandal bir gelişme ile Türkiye gündemine bomba gibi düştü. 


İstanbul’da yanında 4 kişi ile Bursa’ya gelen Çiftçi, iddiaya göre Özkalfa’yı Balat Ormanına zorla götürüp orada hem darp etmiş hem de insanlık dışı uygulamalara maruz bırakmıştı. 
Aylarca bu konu gerek Bursa gerekse ülke gündeminde tartışıldı. Yaşadığı onur kırıcı davranışlar ve darp olayının ardından susmayarak mücadeleye başlayan Özkalfa, bu süreçte tehditler almasına rağmen asla geri adım atmadı. 
Onur mücadelem dediği süreçte adeta tek başına savaşan Özkalfa’nın mücadelesi ilk olarak Kırıkkale Valiliği görevini yürüten Orhan Çiftçi’nin skandalın patlak vermesinden kısa bir süre sonra merkeze çekilmesiyle ilk sonucunu verdi. İçişleri Bakanlığı, bir üst düzey bürokratın böyle bir skandalla gündeme gelmesine sessiz kalmayarak Çiftçi’yi merkeze çekti. 
Bu arada Meltem Özkalfa’nın tartaklanmasıyla ilgili görüntüler kamuoyu gündemine taşınırken, cep telefonları sinyalleri ile Özkalfa’nın iddia ettiği saatlerde bahse konu kişilerin belirtilen yerde olduğu belgelendi. 
Özkalfa bu arada Çiftçi için uzaklaştırma kararı da aldırdı. 


Konuya dahil olan 4 kişiyle ilgili yargı sürece başlamasına rağmen Orhan Çiftçi konusunda yargı süreci bir türlü başlamadı. Ancak Özkalfa yılmadı ve mücadelesine devam etti. Araya önemli isimler girmesine rağmen onur mücadelesinden taviz vermeyen Özkalfa, 3 yıl sonra mücadelesinin sonucunu aldı. 
Merkez Valisi Orhan Çiftçi hakkında İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinde hürriyetten yoksun bırakma, darp, tehdit ve hakaretten dava açıldı 10 Şubat tarihi itibariyle. Orhan Çiftçi’nin sanık, Meltem Özkalfa’nın müşteki olduğu davada taraflar kozlarını paylaşacak. İstenen cezanın alt sınır 4 yıl olmak üzere hapis olduğunu belirtelim. Davanın Çiftçi’nin aleyhine sonuçlanması durumunda memuriyet haklarından da olabileceği ifade ediliyor. 

Orhan Çiftçi, skandalın patlak vermesi üzerine Kırklareli Valiliği sırasında bir basın toplantısı düzenlemiş, darp iddialarını yalanlayarak, "Benden istediği yardımı bulamayınca telefonla tehdit ve taciz etmiştir" demişti. Ancak Çiftçi kamuoyuna yansıyan kamera görüntüleriyle ilgili açıklama yapmamıştı. 


Özkalfa’nın o dönem kamuoyuna yaptığı açıklamadi sorular hala cevaplanmış değil. Neydi o sorular: “"20 Mayıs 2016 günü eşini ve çocuklarını trene bindirdikten sonra niçin benimle İnegöl'e geldin, hem de benim arabamı kullanarak? İkincisi; 30 Aralık 2014 günü neden benim evime geldin? Neden benden bir telefon ve bir hat istedin? Kendi profilini, kendi prestijini ve kendi koltuğunu kurtarmak için ben suçlanıyorum. Tek istediğim 8 Mayıs 2017 gününe odaklanmak. 4 kişiyle neden dağa kaldırıldım? Bunun cevabını bekliyorum. Bugüne kadar sustum, artık konuşacağım: İlişkimiz vardı. Telefon şirketinden kayıtları çıkarttım, kayıtlar elimde. Her sabah arardı beni. Benim için 'İnternetten geçmişini araştırsın' diye bir ifade kullanmış. Geçmişim benim özelimdir, kimseyi ilgilendirmiyor. Bundan sonra susmayacağım."
Susmadı da Meltem Özkalfa ve mücadelesinin sonucunu da almaya başladı. Bakalım ağır cezadaki yargılama sürecinde daha neler ortaya çıkacak. 

Mudanya’da velileri tedirgin eden okul!
Malum kısa bir süre önce Bursa’da depreme dayanıklı olmadıkları gerekçesiyle 24 okulun tahliye edilerek yıkılmasına karar vermişti Valilik.
 Eğitim öğretim yılının ikinci yarısının başlamasıyla birlikte yıkım kararı alınan okullarda eğitim öğretime son verildi ve bu binalar tahliye edildi. 
Bu okullardan biri de Mudanya’daki Şükrü Çavuş Sait Eroğlu İlkokulu… 
Eski binasının yıkımına karar verilen okulun yeni binasında öğrenciler şu an ikili eğitimde sabahçı ve öğlenci olarak eğitimlerini sürdürüyor. 
Ancak okulun yeni binası yani daha sonradan yapılan ek binası velileri tedirgin ediyor. Evlatlarının tehlikede olduğunu düşünen veliler, bina için daha önce güçlendirme kararı verildiğini dile getirirken yeterince bilgilendirilmediklerini de ifade ederek tepki gösteriyorlar. 
Çocukları için endişe duyan veliler bir de imza kampanyası başlattı. Mudanya.gen.tr sitesinde yayımlanan habere göre, veliler Bursa Valiliği’ne toplu dilekçe vermeye hazırlanıyor. 
Okul bahçesindeki çam ağaçlarının çocukların üzerine devrilmek üzere olduğunu dile getiren veliler, okul müdürünün gerekli yerlere konuyu iletmesine rağmen bugüne kadar soruna bir çözüm bulunamadığı ve bir çalışma yapılmadığını dillendiriyor. 
Bazı velilerin çocuklarını bu okuldan alıp başka okula götürmek için yöntem aradıklarını da ifade ediliyor. 


Veliler endişe etmekte oldukça haklı. Evlatlarının güvende olduğunu bilmek ister her veli. O halde velilerin ciddi şekilde bilgilendirilerek evlatlarının güvende olduğuna ikna edilmesi gerekir. Kimse milyon da bir risk olsa bile evladını o riske atmak istemez. 
Velilerin bu endişesinin mutlak suretle kamu idaresi tarafından giderilmesi gerekir. Oysa velilerin imza toplaması bu işin ihmal edildiğini gözler önüne seriyor. 
Aslında velilere gereken açıklamanın yapılacağı yapılan yazılı açıklama ile bildirilmişti. O açıklamada: “Bursa Valiliği'nin almış olduğu karar neticesinde depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen okul binamız yıkılacak olup yeni binamızda yarım dönem ikili öğretime geçiş yapılacaktır. Gerekli planlama yapılmış olup Mudanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün talimatları doğrultusunda Okul Müdürümüz Metin SARITAŞ tarafından Salı günü geniş açıklama yapılacaktır. 03 Şubat Pazartesi günü Öğretmenler Kurul Toplantısı olması sebebiyle yarım gün eğitim yapılacağından öğleden sonraki dersler yapılmayacaktır. Öğrencilerinizi 12.25 de okuldan almanız ve II. dönem için endişelenmemeniz rica olunur." İfadeleri kullanılmıştı.


Öyle anlaşılıyor ki veliler ikna olmamış. O halde kamunun görevi velilerin endişeni giderecek adımları atmak olmalıdır. 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.