SON DAKİKA
Hava Durumu

 Profesyonel spor kulüpleri belediyelerin yakasından düşmeli!

Yazının Giriş Tarihi: 05.06.2021 19:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.06.2021 19:44

Ne yazık ki profesyonel spor kulüpleri tabi burada futbol kulüplerinden bahsediyoruz, ülke genelinde belediyelerin sırtında kaldırılması güç bir yük haline gelmiş durumda. Aslında yılların sancısı bu. 
Sadece belediyelerin değil tabi, devletin, kentlerin her kesimin sırtına yük haline geldi bu kulüpler. Çok ama çok acil bir şekilde bu kangren olmuş soruna bir çözüm bulunması şart. 


Adı üzerinde profesyonel.

Bir kısmı da zaten şirket yani ticari müessese. Fütursuzca para harcayıp borçlanıyorlar. Devlet vergileri falan affediyor
Oysa bu ülkede asgari ücretle yaşamak zorunda olan milyonlarca insan var. Bu kulüpler parayı nereye yatırıyor. Şımarık topçu tayfasına. 
Çuvalla para veriyorlar bu topçulara onlarda pahalı araçlarla eskort peşinde dolanıyor. Alemlerde vur patlasın çal oynasın zevki sefa sürüyor. 
Kulüp borç ödeyemiyor. İşadamının kapısında, belediyenin kapısında, kamunun kapısında alıyor soluğu. Millete hizmet etmek için var olan kaynaklar buralara aktarılıyor. Devletin valisi 20 bin lira maaş alıyor. Devletin komutanı o civarda maaş alıyor belki de daha az. 
Kapısına gidilen belediye başkanı taş çatlasın 15 bin lira maaşla yükü almış sırtına. İkinci , üçüncü ligde 40 bin 50 bin lira aylıkla oynayan topçu var.
Spor kulüplerinden iş adamları, tüccarlar adeta köşe bucak kaçıyor. İnsanlar gecesini gündüzüne katıp para kazanıyor, ikide bir spor kulüpleri gelip destek istiyor bilmem ne istiyor borçlarının ödenmesini istiyor vs. 


Bu kadar bozuk bir düzen olabilir mi?


Türkiye’de bu alan şiddetle düzenlenmeli. Gerekirse profesyonel futboldan vazgeçilmeli. Profesyonel futbolun olmadığı ülkelerin takımlarıyla bizimkileri bir karşılaştırdığınızda Türkiye’de futbolun spor değil rant aracı olduğu net bir şekilde ortayla çıkıyor. 
Futbol ya tamamen profesyonelleştirilip, SPK kontrolündeki şirketlere uygulananın aynısı uygulanmalı ya da tamamen amatöre dönmeli. Böylece devletin sırtından önemli bir yük kalkar. İşi doğru yapan kulüpler yaşar, yanlışa gidenler hesabını verir ve yok olur gider. 
Milletin tek delikli kuruşunun bu kulüplere aktarılmaması lazım. Tek destek tıpkı amatör branşlarda olduğu gibi uluslararası başarına önceden belli olan katkı olabilir. 
Bunu dışında belediyeler ancak amatör kulüpleri desteklemeli. Belediyelerin profesyonel spor kulüplerine tek kuruş bile aktaracak tek kalemi olmamalı. Buna forma reklamı, malzeme desteği vs de dahil. 
Bugün devletin ve belediyelerin kesin bir şekilde profesyonel futbol kulüplerine en ufak bir destek sağlamayacağının net şekilde ortaya konmasıyla kulüplerde kurtulur. Burayı nasıl loşa belediyeden devletten deste alır kendi rantımızı ve reklamımızı sağlar basar gideriz diyen şarlatanlardan da kurtarmış olur. 
Bugün Süper lig dahil alt liglerde kulüpler ne yazık ki başkan bulamaz hale geliyor ve ortaya şan şöhret ve ne götürürüm derdinde olan dolandırıcılar çıkıyor. Sonuç olarak da ne yazık ki bu şarlatanlar o kulüplerde zaman zaman görev alıp ceplerini doldurup kaçıyorlar. Geride de her geçen yıl katlanan kulüp borçları kalıyor. 
Devlet, bu işe çok kısa sürede çözüm bulmalı. Vergi affı, kamu kredisi falan milletinde gönlünü kırıyor. Milleti kırmaya değecek bir değeri yok profesyonel futbolun. 
Ve tüm harcamalardan harcamayı yapan isimlerin sorumlu olduğu kulüpler yasası uzatılmadan derhal çıkarılmalı.

Bıktı insanlar bu rezilliklerden. 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.