SON DAKİKA
Hava Durumu

Sığacık…

Yazının Giriş Tarihi: 21.08.2023 20:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.08.2023 20:17

Bursa Belediyeler Birliği var.

Başkanı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar. Bursa’daki 17 belediye bu birliğe üye. Bursa Belediyeler Birliği, her yıl iki defa eğitim semineri yapıyor. Biri deniz kenarı biri ise termal bölgelerde.

Bu yıl haziran ayında 4 günlük eğitim seminerlerinin adresi İzmir Seferihisar'a bağlı Sığacık bölgesindeydi. Toplam 4 gün süren seminerlere epey kalabalık siyasi ve bürokrat katılımı oldu.

Sistem şöyle işliyor. Belediyeler otobüs yada minibüs tahsis ediyor. Personel ve meclis üyeleri ve katılımcılar bu araçlarla tatil pardon eğitim seminerine gidiyor.

Haziran ayında Sığacık gerçekten çok güzel olur. İzmir sahilleri zaten Adalar Denizi’nin en güzel sahilleri de diyebiliriz. Sakin Şehir Seferihisar’ın en güzel yerlerinden biri de Sığacık. Tatil planı yaparken mutlaka Sığacık alternatifini de gündeme alın. Biraz pahalı ama dünya cenneti bir yer.

Neyse konumuza dönelim.

Eğitim semineri önemli tabi. Hizmetlerin daha sağlıklı yürümesi için personelin ve bürokratların kendilerini yenilemeleri gerekiyor. İşte bu faaliyetlere büyük önem veriyor Bursa Belediyeler Birliği.

Şimdi bu eğitim semineriyle ilgili iki ciddi iddia sık sık kulağımıza geliyor. Bunlardan ilki ki çok sayıda kişiyle konuştum ve teyit aldım tüm belediyeler meclis üyeleri ve personelini minibüs ya da otobüsle götürüp getiriyor. Bir tek Osmangazi Belediyesi’nde daire müdürleri bile devletin binek araçları ile buraya gidip geliyor. Eh tabi binek araçla gitmeyince o beklene tatil havası oluşmuyor.

Neyse.

Bizzat seminere katılan dostlarımız otelin önünde 25-30 civarında Osmangazi Belediyesi’ne ait binek aracın olduğunu söylediler. Dahası bu durum seminer boyunca da sohbetlerin konusu olmuş. Tepki gösterenler olduğunu da biliyoruz.

Başkanlık makamı önemli hadi başkan makam aracıyla gidiyor tamam. Bir kısım meclis üyesi de saten kendi araçlarıyla gitmiş. İyi de kalem müdürü, basın müdürü bilmem ne müdürü ailesiyle birlikte devletin hizmete tahsis olan araçlarını makam aracı olarak nasıl kullanılır? Ve diğer belediyeler buna müsaade etmezken Osmangazi Belediyesi’ndeki bolluk nereden geliyor?

Türk milleti gerçekten büyük bir ekonomik zorluk sürecinden geçerken, milletin delikli kuruşunu en verimli şekilde kullanması gereken ve üstelik bu hassasiyeti olan bir siyasi partinin mensubunun başkanlık yaptığı bir belediyede bu savurganlığın dayanağı nedir?

Sığacık gerçekten muhteşem denizi ve doğası ile Batı Anadolu'nun en güzel yerlerinden biri.  Üstelik alkol vermeyen lüks otelleri ile de muhafazakar kesimin tercih ettiği turizm bölgelerinden biri. Hele bir de sponsor buldunuz mu tadından yenmez.

Neyse gelelim ikinci iddiaya.

Meclis üyeleri, bürokratlar ve görevli belediye görevlilerinin masraflarını doğal olarak belediyeler birliği karşılıyor. Ancak eşiyle çocuklarıyla gelenler ise eş ve çocuklarının ücretlerini ödüyor. Mesela ailesiyle katılan bir belediye başkanının 48 bin bir diğerinin eşi için 12 bin lira ödediğin biliyoruz.

Meclis üyeleri var eşlerinin ücretlerini ödediklerini biliyoruz. Kritik iddia ise Osmangazi Belediyesi’nden giden ve üstelik bir gün fazla kalan bir kısım bürokratın eşi ve çocuklarıyla gittiği ve ücret ödemediği. İhtimal vermiyoruz tabi böyle bir şey olacağına.

Bu durumdan çıkardığımız önemli bir şey var ki Osmangazi de müdürler ve bürokratlar hak ettikleri ücretleri alıyorlar. Öyle ya kendisi seminerde ter dökerken eşi çocuklarına pahalı bir tatil yaptırma şansları oluyor.

Böylesi ekonomik krizin olduğubir süreçte çocuğu memur işçi sayfiye yerlerine bile günübirlik gidemezken Osmangazi Belediye personelinin ekonomik olarak rahat olması da ayrıca memnun etti bizi.

Dediğimiz gibi Sığacık görülmeye değer bir dünya cenneti. Tatil planlarınızda mutlaka alternatif olarak göz önünde bulundurun. Bir de kul hakkı ve milletin hakkı konu olunca o kadar yükü hiçbir maddi değer karşılamaz.

Hesabı çetin olur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.