SON DAKİKA
Hava Durumu

Siyaset öylesine boşvermiş öylesine rahat!

Yazının Giriş Tarihi: 23.11.2023 15:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.11.2023 15:53

Davaya adananlar davaya dadananlardan az kaldı zayıf kaldı diyordu bir sosyal medya mesajı. Bir cümlede bu kadar güzel bu kadar net bir tespit gerçekten olağanüstü. Konumuz da Nilüfer olunca cuk oturdu adeta.

Kimse kusura bakmasın AK Partili kimi görseniz ağzında bir dava sakızı çevirip çevirip duruyor. Çoğuna sorun o dava ne diye bilirse, önden iki dişimi kırarım. Birçoğu sözde olduğu gibi davaya dadananlar. Osmangazi Belediye Başkanlığı için başvuran sayısı tam 13. Yıldırım’da bile 2 isim başvuru yaptı. İnegöl’de 7, Gemlik’te de epeyce var. MHP’deki Yenişehir’e başvurular var. Gürsu ve Kestel çok sayıda başvuru yapıldı. Mudanya ona keza ancak Mudanya’nın tabi kendi içinde özel durumları var.

Ve Nilüfer… Sadece iki isim başvurmuş. Birisi 25 yaşlarında genç bir kadın, diğer isim Halil Gülce. Oysa AK Parti’nin Bursa’da bugüne kadar alamadığı tek belediye Nilüfer. En çok iddiasını ortaya koyması gereken yerde Nilüfer. Ya da direkt MHP’ye verip o şekilde kazanması gereken yer Nilüfer.

Osmangazi'ye, İnegöl’e, Gürsu ve Kestel’e başvuru yoğunluğu bu ilçelerin çantada keklik görülmesi. Mücahitler gidip müteahhitler geldiğinden beri ne yazık ki AK Parti Nilüfer’de gereken iddiayı ortaya koyamadığı gibi ruhlarında mücahitlik olmayan isimler de Nilüfer’e nasıl olsa kazanamayız diye talip bile olmuyor. Aday olan  Hatice Kübra Gönder Yarar hanımı tebrik ediyorum. En azından adaylık başvurusu yapmış onca büyük ismin dönüp bakmadığı bir alanda iddia ortaya koşmuş.

Bir dostum aradı. Bak şu listeye Osmangazi’ye aday olanların yüzde 90’ı Nilüfer’de oturuyor. Ne güzel değil mi oturdukları ilçeye talip olmuyor olamıyorlar. Mis gibi Osmangazi var ne gerek var seçim yarışına gireceksin hemde garantisi yok. Kusura bakmayın ama bu tabloda Turgay Erdem’i eleştirmeye, CHP’yi eleştirmeye de kimsenin yüzü olamaz. Bu nasıl dava anlayışıdır. O nedenle ağzından davayı eksik etmeyenlere çok da şey etmeyin. Varsa davanız Nilüfer’i almak için neden taşın altına elinizi koymuyorsunuz?

Ya Allah aşkına belediye meclis üyelerinden bir tanesi bile aday olmak istemez mi? İstememiş. Ya Murat Evke bey mesela. Tam sizin kaleminiz değil mi Nilüfer. Görüntü tamam. Sosyal demokrat kafa tamam. Paraysa para şöhretse şöhret. Eee bu dönem maşallah imar komisyonunda da büyük çabanızı selamlıyoruz. Bu kadar sizi taşıyan bir partiden Nilüfer’e aday olup hiç olmazsa siyasi diyeti ödeseydiniz olmaz mıydı?

Bu AK Parti ile ilgili olan durum. CHP’de de sistem aynı. Osmangazi 2 isim va onlardan biri de Adem Vural. Vural, çok CHP’li diyeceğimiz bir isim de değil. Malum görevden alınan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye yakın bir isimdi. Yıldırım’a ise daha aday ismi duymadık. İznik’te aday bulamıyorlar bile. Dağ ilçelerine burun kıvırıyorlar. Bildiğimiz Mustafakemalpaşa ve Yenişehir’de ilçe başkanları aday oldular. Nilüfer ve Mudanya’ya ise akın var adeta. Nilüfer tam bir savaş alanına dönmüş durumda.

Üstelik savaş zaman zaman çirkinleşiyor. Mustafa Bozbey çok istiyor malum ama ışığı bulamıyor. O nedenle tavşan adayları sahaya sürüyor. Öncelikli hedefi Turgay Erdem’i yıkmak olarak  belirlemiş ve atışları ona yapıyor. Ancak Nilüfer’de Bozbey ve Erdem yarışsa kazanan muhtemelen Erdem olacak. Bozbey’in ekibi içerden aldığı bilgileri kulaktan kulağa fısıltı olarak yayıyor.

Özellikle rüşvet ve rant üzerinden Erdem’i yıpratma çabası görünüyor. Ancak rant havuzu ve rant baronları teşkilatının kurucu ve bugüne getirenin Bozbey olduğunu herkes biliyor. İbrahim Alagöz, Nurhayat Altaca, Erkan Aydın, Bukle Erman bir solukta akla gelenler. Dahaları da var. Çünkü CHP’liler Nilüfer ve Mudanya’yı garanti görüyor. Zor bölgelerde sol yumrukla mücadele etmeyi çok da benemsemiyorlar açıkçası. Mudanya’da adayın değişmesine kesin gözüyle bakıldığı için orada aday adayı şimdiden 10’u bulmuş durumda. Daha da artacağı su götürmez.

Bu nasıl bir muhalefet partisi ve kitlesi ki tüm seçim bölgelerinde iddia ortaya koymuyor, koyamıyor.  CHP’nin büyükşehir adayı bile henüz belli değil. Her ne kadar Bozbey aday dense de parti alternatif varıyor. Muharrem İnce ve Erkan Aydın isimleri dolanıyor. Ancak herkesin gönlünde yatan bir isim daha var ki ikna edilirse Büyükşehir yarışı oldukça çetin geçen, Ceyhun İrgil. İrgil her ne kadar Fethiye'ye yerleşmiş olsa da ön seçim ya da temayül yapılacaksa aday olabileceği ifade ediliyor. Her iki seçenekte de açık ara önde çıkma ihtimali çok yüksek.

MHP adaylık başvuru sürecini başlatsa da ittifak içinde paylaşımın netleşmesini bekliyor. Nezaket kurallarını asla göz ardı etmiyor ve aday lansmanı yapmıyor. Sadece kendinde olan belediyeler için hareketlilik oluyor Türkiye genelinde. Onlarda da mevcut başkanlar adaylık başvurusu yapıyor.

İYİ Parti’ye gelelim mi diyeceğim ama tabanı CHP’ye kayan İYİ Parti’nin adaylarını bulduğu yerde direkt açıklamasını bekleyebiliriz. Öyle çok da adaylık yarışı olacağını kimse beklemiyor. Daha Büyükşehir’e bile başkan adayı bulabilmiş değiller.  Mevcuttaki milletvekili iş üstüne kalmasın diye yırtınıyor adeta.

Sonuç herkes kendi sahasında oynamak istiyor. Deplasmana giden yok. AK parti’de mücahit kalmamış, CHP’de mücadele edecek yoldaş Seçim olmasa bile kimsenin bir diyeceği yok. Öylesine boşvermiş öylesine rahat.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.