SON DAKİKA
Hava Durumu

Siyasette vekalet savaşları!

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2024 15:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 15:11


 

Son dönemde Türk siyasetinin iki partisinin yerel seçim sonuçlarından çok Yeniden Refah Partisi ile DEM Parti’nin (HDP) seçimde nasıl bir yol izleyeceği siyasetin merkezine oturmuş durumda. Yeniden Refah’ın AK Parti, DEM Parti’nin ise CHP oylarından ne kadar alacağı ya da alabileceği, bunun özellikle metropollerde seçimin kaderini ne oranda etkileyeceği tartışılıyor. 

 Her ne kadar 31 Mart 2024 mahalli idareler seçimleri yapılacak olsa da yine genel seçim havasına bürünmüş durumda. Muhalefet edemeyen bir muhalefetle, adaylardan öte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi ve fotoğrafı ile mindere çıkan AK Parti arasında geçecek seçimlerde, aslında bir çak merkez hariç, herkes kendi alanını korumanın derdinde. 

Büyük savaş birkaç metropol şehirde ancak asıl savaş partilerin içinde sürüyor. Siyaseti, ekonomisi, ideolojisi, bilgi birikimi vs dışında meta ve paranın yarıştığı, rant savaşlarının tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz ne yazık ki. Aslında bir seçimin değil bir rant ve meta savaşının içinde kahır ekseriyetimiz dei sadece seyirci olarak yer alıyoruz. 

Eğer mahalli idareler seçimi olsaydı salt bu durum, beldelerde donanımlı, liyakatli, ismi önünden giden kişilerin çokça aday olduğunu görür, partilerde emek vermiş liyakat sahibi becerili insanların öne çıktığını izlerdik. Oysa bugün, parti ve ideoloji, siyaset ayrımı yapmadan herkesi her yerde görmek, beklentileri karşılığında anında renk değiştirdiğine şaşırmamak gibi bu havayı teneffüs ediyoruz. 

Bugün siyasi arenada tam bir sıradanlaşma tam bir sunnileşme, vasıfsızlaşma ve değersizleşme dönemi almış başını gidiyor doğrusu. Siyasette insan kaynağı olabildiğince zayıflıyor ve asıl milletin umutları tükeniyor. Artık kriter siyaset bilimi, siyaset okuma, liyakat sahibi olma. Plan proje, ekip ve benzeri kamu yönetiminin ayrılmaz parçalarından öteye nüfuzlu olma, kapital sahibi olma ve kapitali siyasi gelecek için kullanma iş görüyor. 

Kaynağı ya da nasıl kazanılmadığı belli olmayan zenginlikleri siyaset yapabilmek için ya da aday olmak için yeterli bulan ve bunu kendine hak gören onca cahil cühela bugün aday olarak ortalıkta geziyor. Zaten yerel yönetimlerdeki irtifa kaybının temel nedenlerinden birisi de bu. Belediye meclislerine bakın ne dediğimi çok iyi anlayacaksınız. 

Tekrar Yeniden Refah-Dem Parti konusunu gelirsek..Yeniden Refah’ın alacağı her bir oy AK parti’nin potansiyel oyunun buraya gitmesi anlamına geliyor. DEM Parti için de bu durum CHP’ye etkiliyor şüphesiz. Bir süredir Yeniden Refah Partisi ile Ak Parti, DEM Parti ile CHp arasında zaman zaman gerginleşen ilişkiler var ve örneğin Yeniden Refah partisi kararlılıkla seçime girme iradesini ortaya koyuyor. DEM Parti ise müdahale alınının çok olması nedeniyle her gün farklı bir zemine savruluyor. 

Yeniden Refah bir çok il ve ilçede adaylarını açıkladı. DEM Parti’de İstanbul Bursa gibi kritik illerde zayıf isimleri öne sürdü. Belli ki DEM Parti, Kandil’den gelen talimatları yerine getiriyor. Bu şekilde talimatla yönetilen siyasi bir partinin legal ortamda siyaset yapabiliyor olması da ülkemiz açısından oldukça utanç verici ve kahır verici bir durumdur. Ancak bu durumun nedeni DEM Parti değil, türk devletinin bu konuda atması gereken adımları ne yazık ki atamaması, siyasi kaygılarla ölümcül konularda hamlesini ortaya koyamaması. 

Metropollerde kafa kafaya bir durum var. AK Parti ve CHP adayları yarışıyor ancak sonucu Yeniden Refah Partisi ile DEM Parti’nin belirleyeceği bir süreç ilerliyor. Hangisi daha çok oy alırsa tarafı olduğu büyük parti seçimi kazanmaya yakın olacak. 

Milletimiz ve ülkemiz adına en üzücü olan yanı ise kimsenin projelerle, halkın refahıyla, şehirlerimizin topraklarımızın, çocuklarımızın ve dahi milleti oluşturan bireylerle değil seçimki kazanmakla ilgilenmesi. Seçimin ardından kimsenin bir beklentisi olacağını da düşünmüyoruz. Yine ayın siyasi piyeslerle bir 5 yılı daha bekli sadece tartışma ve avam siyasetle geçirmiş olacağız. 

Liyakatten, hizmetten, milletin derdini sorununu çözmekten, millete ait olana millete döndürmekten, geleceğin inşaasını sağlamaktan uzak, seçilmiş ve kamu kaynakları ile saltanat süren azınlığın milletin imkanlarıyla kurdukları o yaşamları izleyip çenelerimizi yoracağız. 

Not: Bu bir genelleme ancak genellemeyi bozan çok iyi isimler de var. Sayıları az olsa da geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak donanım ve yeterliliğe sahip belli isimlerin de yönetim kademelerinde boy göstereceğini de ifade edelim. Sözümünün muhatapları belli gittiği yer belli. Özellikle belediye meclis listelerine dikkatle bakıldığında neyi anlatmak istediğimiz net bir şekilde ortaya çıkacak. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.