SON DAKİKA
Hava Durumu

Sokakta şiddet nasıl duracak?

Yazının Giriş Tarihi: 27.01.2021 18:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.01.2021 18:38

Sokakta şiddet görüntüleri her gün daha çok sayıda kamuoyu gündemine gelirken, şiddet konusunda cezaların yetersiz olması nedeniyle uygulayanların serbest kalması toplunun adalet duygularını zedelemeye devam ediyor.

Sokak ortasında insanlara saldıran, zorbalık yapan şehir eşkıyalarının ifade verdikten sonra tutuksuz yargılanma sistemiyle dışarda olması ve aldıkları cezaların da kamu vicdanını tatmin etmemesi ülkenin siyasetinin en önemli konularından biri olması gerekiyor.

Daha dün sokakta bir kadını öldüresiye döven zorbanın tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldığı düştü ajanslara. Topyekün bir kendine münhasır şiddet yasasına ihtiyacı var bu ülkenin.

Sokak başta olmak üzere şiddete yönelenlerin iyi halsiz bir şekilde çok sert tedbirlerle karşı karşıya kalmasından başka bunu önlemenin imkanı yok gibi görünüyor.

Belki de cezalandırma yöntemlerinde çok farklı yöntemler de uygulamanın faydası olabilir. Böyle bir şeye yöneldiğinde dünyanın kabusa döneceğini, aldığı her nefesin zulüm olacağını bilmeli bu zorbalar. Vatandaşlık haklarından kısıtlamalara, yaşam alanlarının daraltılması, çalışma kampları vs…

Belli ki mevcut durumda şiddeti önlemeye kanunlarımız yetmiyor. O halde milletin temsilcileri milletin sokakta güvenliğinin sağlanması için gereken adımları ivedi bir şekilde atmakla mükellef.

Bugün sağlıkçısından öğretmenine, milletvekilinden sokakta yürüyen sadece vatandaşına, gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine toplum bu zorbalarla yaşamak zorunda olmamalı.

Bugün sadece insanlar değil diğer canlılar da bu ruh hastalarının vahşetinden nasibini alıyor. Hastalıklı bu ruhların toplumun içinde ortaya koyduğu pervasızlıklar başka zorbalara da yol oluyor.

Bu sokağın adaletinin de devreye girmesini gündeme getiriyor ki, bu olabilecek en kötü durum. O halde devletin adaleti millete yetmeli. Milletin vicdanı sokağın adaletine yönelmemeli.

Bu ülkenin emin adımlarla geleceğe yürüdüğü bir devirde milletinin sokakta rahat yürüyememesi kabul edilebilir bir durum asla değildir.

Hiçbir nedene ve bahaneye sığınmadan bu alanda çok sert çok net ve çok caydırıcı tedbirlerin müstakil bir kanun olarak mutlak suretle bir an önce yasalaşması ve devletin milletine sahip çıktığını göstermesi yaşamsal bir öneme sahiptir.

Buna devlet yetkisi almış olanların yetki sınırlarının belli olması ve onların da benzer yönelimlerinde tüm haklarını ve imkanlarını kaybedeceklerinin net bir şekilde ortaya konulması önemli.

Bugün zorbalara, şehir eşkıyalarına cesaret veren bu eksiklik, gün geçirmeden tamamlanmalı, gücü gücü yetene misali şiddetle düzen kurma dönemi sona ermelidir.

Unutulmamalı ki bu zorbaların cezalandırılmaması, mağdurun ve mazlumun cezalandırılması anlamına geliyor.

Başta hukukçu milletvekilleri olmak üzere millet için siyaset yapan partiler ve tüm ilgili kurumlar derhal ve vakit geçirmeden bu işe el atmalılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.