SON DAKİKA
Hava Durumu

Tank fabrikamız varmış da bilmiyor muşuz!

Yazının Giriş Tarihi: 23.09.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.09.2019 21:30
Malum aylardır bir tank palet fabrikası tartışması sürüp giriyor. Kamuoyunda Tank Palet Fabrikası olarak bilinen Ordudonatım Ana Tamir Fabrikası’ndan bahsediyoruz.Mesele tamamen yerli ve milli bir tank yapımının gündeme gelmesiyle başlıyor. 

Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın milli ve yerli silah üretimi ve geliştirilmesine büyük hassasiyet göstermesiyle son yıllarda Türkiye bu alanda önemli aşamalar kaydetti.

İşte bu yerli ve milli yerli silah projelerinden en önemlilerinden biri yerli tank üretimi. Yıllardır üzerinde çalışmalar devam ediyordu. 

İşte hayalden gerçeğe dönüşen tank projesi KOÇ Grubu’na bağlı OTOKAR firmasının Altay tankının prototipini üretmesiyle dönüştü. 

Altay tankı ortaya çıkmış geriye seri üretimi kalmıştı. Prototipi yapan OTOKAR 250 tank üretimi için tam 7 milyar avro teklif verdi ve bunun altına inmedi. 

İşte bu noktada milli kuruluş olan BMC devreye girdi. Rakamı tam 3 milyar avro geriye çekti. Devlet daha ihale aşamasında tam 3 milyar avro kar etmişti. İhaleyi BMC kazandı.

 Burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi ve fiyatı 500 milyon avro daha geriye çekti. Yani BMC, KOÇ Grubu’nun sahip olduğu savunma sanayi şirketinin tam yarısına indi fiyatı. 

BMC bu işin altından kalkabilmek için bir finansmana ihtiyaç duyuyordu ve bunun için bir fırsat vardı. Katar da kendi ordusu için tank temin etmek istiyordu. BMC ile ortak üretim için anlaşıldı. 

Artık iş ciddiye binmişti ve KOÇ grubu elinden büyük bir balığı kaçırıyordu. 

Tam da o noktada bir anda kamuoyunda Tank Palet Fabrikası satılıyor yaygarası koptu. 

Ortalık toz duman oldu. Basın açıklamaları vs ve hemen CHP devreye girdi. Milli bir fabrika Katar’a peşkeş çekiliyor yaygarası kopartıldı.

Türkiye’yi büyük bir kaosa sürükleme projesi olan Gezi ayaklanmasının ana sponsoru olan KOÇ Grubu, çeşitli kanallardan fabrikanın belli süre için kiralanmasını kapsayan bu durumu engellemeye çalışıyordu. 

Eh bir miktar da başarılı oldular. Hem kamuoyunda algı oluşturdular hem de yargı kanalıyla özelleştirme engellendi.

Oysa kamuoyunda yaygara kopartılan ve “Tank fabrikamız satılıyor” diyerek algı oluşturulan fabrika aslında bugüne kadar tek bir tank bile üretmemiş bir fabrika. 

Kamuoyundaki adıyla Tank Palet Fabrikası Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki tüm paletli araçları kapsayacak şekilde, araç yenileştirme ve bu araçlara ait motor, transmisiyon, optik aksam ve paletleri yenileştirmek, söz konusu araçları modernize etmek ve ayrıca yenileştirme ve modernizasyon için gerekli olan her türlü yedek parçayı imal ve tedarik etmek amacıyla Sakarya’nın Arifiye ilçesi Hanlıköy Mahallesinde bulunan 1075 ada, 5 parsel numarada 1.804.131 m² alan üzerine kurulu. 

Bu fabrikada obüs üretimi de yapılıyor ancak tank üretimi için fabrikanın belli süreliğine özelleştirilmesinin ardından obüs üretimi TSK tarafından sürdürülecek. Yani üretim bu konuda durmayacak. 

BMC ise tam 250 Altay tankı üretecek bu fabrikada ilk aşamada. Tamamen yerli ve milli Altay tankı burada üretilerek TSK envanterine girecek. Bir miktar tankı da Katar devleti alacak. Yani üretilen tank aynı zamanda ihraç da edilecek. 

Tüm engelleme çalışmalarına rağmen bu fabrika Altay’ı üretecek ancak engelleme çabaları da devam edecek gibi görünüyor. 

Tekrar altını çizelim Türkiye bugüne kadar tank üreten bir ülke değildi. Bundan sonra tank üreten bir ülke olacak. 

Buradaki hedef hem hükümet hem de Altay tankı olarak görünüyor. 

Tank gibi önemli bir silahı dışardan alınca sesi çıkmayanlar, bu ülkenin topraklarında bu ülkenin bir şirketinin ortaklık kurarak yapmasına adeta kalkışıyorlar. 

Hedef aynı zamanda palet fabrikası üzerinden Altay tankları ve milletin kaynaklarına çöktürmeyen Erdoğan oldu... 

Hedef belliydi. Bu ülkeye 60 yıldır kaportacılık yapan, montajdan ileri gitmesine fırsat vermeyenler bu üretime fırsat vermeme gayretine girdi. Olmadı bu kez. Olmayacak da. 

Bugün tank palet fabrikası satılıyor yaygarası çıkartanların o fabrikada hangi tankın bugüne kadar üretildiğini de göstermeli gerekiyor. 

Türk topraklarında bir Türk şirketinin tamamen yerli ve milli bir silahı üstelik yarı fiyatına üreterek TSK’ya teslim edecek olmasından bu ülkenin insanı mutluluk duyar gurur duyar ancak. 

Öyle de olacak!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.