SON DAKİKA
Hava Durumu

TEKNOSAB geleceğe ilham veriyor!

Yazının Giriş Tarihi: 30.08.2023 21:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.08.2023 21:13

Son dönemde gündemin merkezinde ve en yoğun konuşulan konu hiç şüphesiz ekonomi. Dünya konjektürü, ülkemizin içinde bulunduğu şartlar, pandemi ve ardından gelen depremler. Sarsıcı bir dönem yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.


Hiç şüphe yok ki refah içinde bir ülke ve refah içinde bir toplum için daha fazla üretmeye, ürettiğimize katma değer ve teknoloji eklemeye ve geliştirip daha iyi fiyata satmaya ihtiyacımız var. Nitelikli üretim ve planlı pazarlama ile ancak kısa ya da uzun vadede isteklerimize ulaşabileceğimiz ortada.


Bursa bu anlamda üreten ve üretimi geliştiren bir felsefeye son yıllarda odaklanmış durumda. BTSO’da İbrahim Burkay’ın başkanlığı gelmesinin ardından üst üste vites yükselten Bursa, geleceğin planlamasını yapmanın gayretinde. Zor ve meşakkatli bir süreç ve elin taşın altına konması dışında bir çözümü olmayan süreç.


İnovasyon ve teknoloji ekonomik gelecek için hayati öneme sahip. Bursa'nın klasik sanayiden bir an önce çıkarak katme değeri yüksek teknoloji yoğunluklu, katma değeri yüksek üretime geçmesi için kafa yoran İbrahim Burkay ve ekibi 2017 yılında TEKNOSAB fikrini ortaya attığında genel yaklaşım bunun ütopik bir proje olduğu yönündeydi. Burada Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın da önemli bir gayreti olduğunun altını çizelim.


Bunun en önemli nedenlerinden biri Karacabey sınırları içindeki TEKNOSAB projesinin olduğu bölgede 25 yıldan bu yana bir türlü faaliyete geçemeyen Tekstil Boyahaneleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSAB) ve Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB gibi başarısız girişimlerdi şüphesiz. Bu da ortaya atılan projenin de benzer bir kaderi yaşayacağı kanısının derinleşmesine neden oldu ne yazık ki.


Ancak İbrahim Burkay ve ekibi zorluktan yılmadı ve Bursa’nın geleceği açısından büyük önem taşıyan projeyi ısrarla sürdürdü. O dönem birçok sanayici ve iş insanı TEKNOSAB’ın başarılı olmasının mümkün olmadığını düşünerek projede yer almak bile istemedi. Düşünün sanayiciler bile ikna etmek gerekiyordu bu süreçte. Yılmadı Burkay ve TEKNOSAB’ın kuruluş sürecinden itibaren 4 yıl gibi kısa bir sürede bu inancın ve azmin sonucu olarak  fabrikalar çalışmaya başladı.  
Bir başarı öyküsü olarak söyleyebiliriz ki TEKNOSAB Türkiye’de en kısa sürede üretime geçen OSB oldu.


Hadi biraz istatistiklere bakalım:
2023 öncesinde altyapı yatırımları tamamlanmış parsellerde 63 adet yatırımcı inşaat aşamasına geçti.
Bölgede 8 fabrikada ise üretim faaliyetleri başladı.
• TEKNOSAB’da toplam yatırım tutarının 25 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.
Bölgedeki fabrikalar tam kapasite üretime başladığında Bursa’nın yıllık ihracatının 25 milyar dolara, kilogram başına ihracat birim değerinin ise 6 dolara yükselmesi hedefleniyor.
45 bin yeni istihdam hedefi ile hayata geçen TEKNOSAB, dünyanın en önemli pazarlarına 3,5 saatlik uçuş mesafesinde bulunuyor.
• TEKNOSAB’ın genişleme çalışmaları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda devam ediyor.
Bölgedeki enerji ihtiyacının önemli bir kısmının rüzgar ve güneş başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacağı TEKNOSAB’da 1.5 GW yenilenebilir enerji yatırımı hedefleniyor.


Oldukça etkileyici öyle değil mi?


Geçen hafta sonu Türkiye’nin en yeni ve Bursa’nın ikinci kuruluştan OSB’si olan TEKNOSAB’ı ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, hızla devam eden yatırımları da inceledi. Bölgede yatırım yapan sanayicilerle bir araya gelen Kacır’a, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, kent ekonomisinin hedeflerine ilişkin kapsamlı bir sunum yaptı. Burada önemli bir konunun altını bir kez daha çiken Burkay, Bursa’nın teknolojik dönüşümünü büyük oranda gerçekleştirdiğini, imalat sanayisinde orta-yüksek teknoloji üretiminin payının yüzde 52 olduğunu açıkladı. Bu oran Türkiye ortalamasının tam iki katı. Bursa’da ihracat birim kilogram fiyatının da 3.5 dolara çıktı. Bunlar hep planlı bir şekilde yürütülen onlarca projenin ve ortak aklın getirdikleri aslında.


Bursa’da tüm gelişmeye rağmen yıllık ihracatın 16-17 milyar dolar barajını aşamamasını vurguluyor uzun zamandır İbrahim Burkay. Bu konunun üzerinde önemle duruyor ve bu eşiği aşmak içinde firmaların kapasite artışlarına imkan sağlayan, deniz, demir ve kara yolu ulaşım ağlarıyla entegre yeni sanayi alanlarına ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Burada da planlı sanayi alanlarını açılmasının üzerinde duruyor. Planlı sanayi alanlarının açılmaması ise kaçak sanayileşmeyi getiriyor ki tarım alanlarını da şehri de bu durum tehdit ediyor açıkçası.


Burada bir kez daha Burkay'ın söylediklerine kulak vermemiz gerekiyor sanırım;


- Bursa’nın ürettiği 1,4 trilyon TL’lik ekonomik değerin yüzde 45.5’inin sanayi kaynaklı
- Bursa’da sanayiye ayrılan binde 8’lik payın yüzde 1,5’a taşınması halinde kişi başına düşen milli gelirde 20 bin dolar seviyelerini yakalamanın mümkün olabilecek
Uzun süredir Bursa kent merkezine sıkışmış 8 bin civarındaki sanayi tesisini de gündeme getiriyor konuşmalarında BTSO Başkanı ve bu tesislerin kete yük olduğunu vurguluyor. Burkay, Orta yüksek ve ileri teknoloji ürünler üreten bu firmalar için KOBİ OSB projesini kurguladıklarını, talep toplama sürecinde binlerce firmanın şehir içindeki plansız sanayi alanlarından ayrılarak planlı sanayi alanlarına geçme taahhüdü verdiğini aktardı.


BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve ekibi geleceğe yönelik önemli işlere imza atıyor. Önemli planlamalar yapıyor. Burada kent gündemine zaman zaman gelen anlamsız ve temeli olmayan tartışmalara boğulup asıl konuşulması gerekenleri atlamamak gerektiği ortada.

Evet Burkay ve ekibini daha fazla proje için zorlayalım.

Dahası kent adına yapılanları da yapılmayanları da sorgulayalım.

Burada atılan adımları ve yapılan planlamaları daha fazla konuşursak hem şehir için hem geleceğe yönelik daha doğru bir perspektife oturtabiliriz Bursa’yı.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.