SON DAKİKA
Hava Durumu

Tercihler değişirken…

Yazının Giriş Tarihi: 01.04.2024 15:27
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 15:27

Yerel seçimde ciddi bir değişim yaşayan Bursa yeni bir döneme başlamış oldu. Tam 20 yıldır AK Parti’nin yönetiminde olan Bursa’yı önümüzdeki 5 yıl boyunca CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yönetecek. 

Ekonomik kriz, geçim sıkıntısı, AK Parti teşkilatlarındaki motivasyon eksiği, parti içindeki çekişmeler ve liyakat yerine adamcılık uygulamaları, Bursa’da yıllar sonra yerel iktidarın değişmesiyle sonuçlandı. Yeni seçilen başkanlara başarı dileyerek başlayalım. 

Öncelikle seçimi AK Parti tartışmaya mahal vermeden kaybetti. AK parti ile birlikte en büyük kayıp şüphe yok ki MHP’de. Var olan belediyesinin yanı sıra ittifak kapsamında kendisine bırakılan Mustafakemalpaşa’yı da kaybetti MHP. 

Hem AK Parti hem de MHP’nin tüm kadroları ve yöntemlerini masaya yatırarak ciddi bir değişim sürecine girmekten başka bir çareleri olmadığını da söyleyelim. Yıpranmış, irite olmuş, liyakat ve becerisi olmayan yapıların bir an önce tasfiye edilmesinin yanında, yine girift ilişkileri nedeniyle siyasi harekete zarar veren bir çok isminde uzaklaştırılması şart. 

Seçimin tartışmasız en büyük kazananı CHP olurken, İYİ Parti’de sürpriz bir şekilde iki ilçeyi alma başarısını gösterdi. Büyükşehir’de varlık gösteremeyen ve yüzde 2.3  oy alabilen İYİ Parti, Yenişehir ve Karacabey’de yönetimi aldı. 

Osmangazi’de CHP adayı Erkan Aydın 3. yarışı Mustafa Dündar’a karşı yüzde 12 gibi büyük bir farkla kazandı. AK Parti’nin en büyük hatalarından biri olan Dündar, hem kendisini hem de Büyükşehir adayı Alinur Aktaş’ı yenilgiye taşıdı. Mustafa Dündar’ın hizmet üretmeyen ve adam kayırmacılığının zirve yaptığı irite edici belediyecilik anlayışı vatandaş tarafından çöpe süpürüldü. 

Yerine ise halkın içinde halka yakın bir isim olan Erkan Aydın’ı zafere taşıdı Osmangazi seçmeni. Erkan Aydın zor bir görevi devralacak. Dündar ve ekibinin ilgisizliği nedeniyle  hizmetsiz kalan, Dündar’ın ihtirasları nedeniyle enkaza dönen ilçeyi ve belediyeyi yeniden ayağa kaldırabilmek için zorlu bir süreç kendisini bekliyor.  

Mudanya’da Deniz Dalgıç beklendiği gibi CHP adına seçimi kazandı. Beklentinin üzerinde bir oy oranıyla seçimi kazanan Dalgıç’ın seçim stratejisinin de başarıya ulaştığını söyleyelim. Deniz Dalgıç, kasaba siyasetine asla taviz vermedi ve tamamen ilkesel bir süreç yürüttü. Projelerini anlatıp, hayallerini ortaya koydu. Öyle hayali vaatlerini de görmedik. Yine CHP İlçe Başkanı Kurtuluş Furkan Atalay’ın da çok genç ve tecrübesiz olmasına karşın iyi bir sınav verdiğini aktarmalıyım. 

Cumhur İttifakı adayı Gökhan Dinçer ise Mudanya tarihinin en önemli ve en güçlü kampanyasını yapmasına ve olabileceği en iyi almasına rağmen rakibinden fark yemekten kurtulamadı. 

Ancak sadece 36 yaşında olmasına rağmen seçim sürecinde güçlü bir siyasi figür haline gelen Dinçer’in Bursa siyasetinde önümüzdeki süreçte çok daha fazla etkin olacağını söylemeliyiz. Yine bu ilçede MHP teşkilatlarının da oldukça yoğun bir çalışma yürüttüğünü de hatırlatalım. 

Yıldırım’da da dikkate değer bir oy düşüşüne rağmen Oktay Yılmaz, 5 yıllık süreçte halkla iç içe halka dokunan bir anlayışla hizmet ettiği için diğer ilçelerde yaşanan şok Yıldırım’da yaşanmadı. 

Oktay Yılmaz rakibine 18 puan fark atarak seçimi kazanırken, Yıldırım’ın gelir düzeyi düşük ilçelerden birisi olduğunu da gözden kaçırmamak lazım. Yani geçim sıkıntısı hayat pahalılığı gibi genel sıkıntıların en fazla hissedildiği merkezlerden birinde bu başarıyı almak oldukça değerli.

Kestel’de nefes kesen bir yarış izledik. Kestel halkı ne Önder Tanır ne de Ferhat Erol’a kıyamamış olsa gerek çok az bir farkla Ferhat Erol ipi göğüsledi. Yine rüzgarın etkili olduğu İnegöl’de de seçmen Alper Taban’dan vazgeçmeyerek bir dönem daha ilçeyi ona teslim etti. 

Gürsu, İznik, Orhangazi beklendiği gibi AK Parti tarafından kazanıldı. Buralarda adayların isminin ön plana çıkması etkili oldu gibi görünüyor. AK Parti’nin kaybettiği bir başka ilçe olan Harmancık'ta da beklenen sonuç diyebiliriz. 

Gemlik ise tamamen aday tercihi ile kaybedildi diyebiliriz. Daha önce belediye başkanlığı yapan ve kentin büyük bir kısmının tepkisini alan Refik Yılmaz, bir önceki seçimde aday gösterilmemesine rağmen bu seçim aday gösterildi. Karşısına ilçede sevilen bir isim olan Şükrü Deviren’i süren CHP, genel kanaatin aksine seçimi kazandı. 

Ve Büyükşehir… 

Çok da büyük bir sürpriz diyemeyiz. Bozbey, 3 yıldır sahada çalışıyordu zaten. 700 bini aşkın emleklinin yanı sıra asgari ücretli sayısının oldukça fazla olduğu Bursa’da ekonomik sıkıntılar Büyükşehir oylamasını bariz bir şekilde etkiledi. Üstüne bir de AK Parti’nin ilçelerde beklenen değişimi gerçekleştirmemesi, tepki çeken isimlerin ön cephede yer alması seçim mağlubiyetini de beraberinde getirdi. 

Bursa CHP yönetimini deneyecek önümüzdeki 5 yıl. Bu AK Parti belediyeciliği ile CHP belediyeciliğini ölçe imkanına kavuşacak. Bursa için hayırlı olsun. Son olarak AK Parti’nin özellikle teşkilatlarında tepeden tırnağa bir değişime gitmesi artık bir zorunluluk. Seçimde konjonktür ve ekonomik krizin etkisi olduğu kadar kendisini partinin sahibi sanan, belediyeleri babalarının malı sanan ancak kerameti kendinden menkul tiplerin etkisini de unutmayalım. Buna bir de kirli isimler, kirli ilişkileri de eklersek, AK Parti’nin bir arınma ve ayrık otlarını içinden temizleme dönemine girmesi şart. 

CHP ise seçimleri iyi okumalı, kendisine verilen yetkiyi hata yapmadan kullanmalı. Gerek Büyükşehir gerekse ilçelerde yapacakları her hamle ve her icraatın genel siyasetin konusu olacağını unutmamalıdır. Ve vatandaşın gerektiğinde nasıl fikir değiştirdiğini de akıllarından çıkarmamalılar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.