SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Kamu-Sen çatırdıyor!

Yazının Giriş Tarihi: 07.02.2017 22:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.02.2017 22:30
Yeni anayasaya “Evet” deyip kararın halka götürülmesinin önünü açan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik özellikle solcu ve FETÖ’cülerin saldırıları sürüyor. CHP’nin başını çektiği koro tarafından adeta hakaret ve tehdit yağmuruna tutulan Bahçeli ve yönetimindeki MHP, onurlu ve dik duruşundan taviz vermezken, milletten vatandan yana tavrını sürdürüyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik yıkıcı siyaset grubunun ön saflarında yer alan Türkiye Kamu-Sen ise bu süreçte en fazla tartışılacak kurumların başında yer alıyor. Son yıllarda ilginç adımlar atan ve içine aldığı aşırı sol memurlarla adeta bir eksen kayması yaşayan Türkiye Kamu-Sen’in Genel Başkanı İsmail Konçuk, temsil ettiği ülkücü camianın hassasiyetlerini bir kenara bırakarak referandum da “Hayır” diyeceklerini açıklamıştı. Bu açıklama milliyetçi muhafazakâr bir tabana sahip olan Türkiye Kamu-Sen’de ciddi bir kırılmaya neden oldu.

Tabanının büyük kısmı MHP ve lideri Devlet Bahçeli çizgisinde olan Türkiye Kamu-Sen’in sessiz çoğunluğunun, referandumda  “Evet” diyeceği biliniyor. Önce FETÖ kanallarına çıkarak terörist örgüte destek veren ardından Bahçeli’yi devirip yerine Meral Akşener’i getirme girişiminin aktörlerinden biri olan İsmail Konçuk, bu girişimler sonuç vermeyince camiasına dahi danışma gereği duymadan “Hayır” cephesine katıldı.

Tüm bu yaşananlar Türkiye Kamu-Sen’in taşradaki teşkilatlarında büyük sıkıntı olurken, adeta için için kaynıyor alt sendikalar. Türkiye genelinde bölük pörçük bir görüntü sergileyen Türkiye Kamu-Sen’de önümüzdeki günlerde büyük sarsıntılar yaşanırsa bu çok sürpriz olmayacak. Kurulduğu günden beri elinde tuttuğu disiplini İsmail Konçuk’un göreve gelmesinin ardından bir kenara bırakarak, sendikacılığı agresif bir yapıya büründüren Türkiye Kamu-Sen, KESK’ten kopan isimleri sendikaya dahil ederek onlara sarıldı. Zaman zaman yıllardır mücadele ettiği KESK ve DİSK gibi sol sendikalarla bir araya gelerek ortak hareket eden Türkiye Kamu-Sen, bugün sağdan çok sol kesimi temsil eden bir yapıya bürünmüş durumda.

Bursa’ya gelecek olursak. Bursa’da bu olaylar öncesinde bağlı sendikalar arasında yaşanan çekişmeler nedeniyle bölünmüş bir görüntü veren Türkiye Kamu-Sen’i İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu ayakta tutmaya çalışıyordu. Ama referandum sürecinde Genel Merkezin Meral Akşener güdümünde “Hayır” cephesine katılmasıyla Bursa’daki bölünme iyiden iyiye su yüzüne çıktı. Selçuk Türkoğlu, Türk Eğitim-Sen Bursa 2 nolu Şube’nin başkanı olarak “Hayır” cephesinden yana olduğunu zaten açıklamıştı. Bursa 1. Nolu Şube Başkanı Kazım Sarnık ise karar açıklamadı. Herkes kendi kararını verir diyerek, “Hayır”cı kanatın yanında olmadığını açıkça gösterdi. Dolaylı da olsa “Evet” cephesinde olduğunu vurgulamış oldu.

Gelelim bundan sonraki sürece… Tabanı kahır ekseriyetle MHP Genel Merkezi ile birlikte hareket eden Türkiye Kamu-Sen’de İsmail Konçuk’un tartışılan durumunun önümüzdeki günlerde daha da netlik kazanmasını bekleyebiliriz. Her halükarda Türkiye Kamu-Sen’in bir kan değişimine gideceği ortada. MHP’nin iktidar olduğu 1999-2002 döneminde rüzgarı arkasına aldığını düşünerek partiye bayrak açan Resul Akay’ın 6 ay geçmeden koltuğundan olduğunu hatırlarsak, “Hayır” cephesinde CHP-HDP-DSP-Vatan Partisi gibi ülkücü camianın mesafeli durduğu bir oluşumun içinde Konçuk’un koltuğunu korumasının güç olduğunu söyleyebiliriz.

 

---------------------

 
Soğanlı ikinci Doğabey olmasın!
Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birini Soğanlı Mahallesi’nde 42 dönümlük arazi üzerinde yürüten Osmangazi Belediyesi ile vatandaşlar arasında anlaşmazlık nedeniyle gerilim hızla tırmanıyor. Doğanbey Kentsel Dönüyüm nedeniyle yıllardır başı ağrıyan Osmangazi Belediyesi sorunun çözülmemesi durumunda Soğanlı’da da aynı akıbetle karşı karşıya kalabilir. Osmangazi Belediye Meclisi’nin etkin isimlerinden MHP Grup Sözcüsü Cemil Aydın, hak sahipleriyle belediye arasındaki anlaşmazlığın projenin geleceği açısından son derece tehlikeli bulduğunu söyledi.

Sosyal Medya hesabından yaşananlar hakkındaki görüşlerini aktaran Aydın, “ Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 6.75 dönümlük riskli alan bölümünde hak sahipleri ile başkanlık arasında son günlerde anlaşmazlık tartışmaları had safhadadır. Bu tablo projenin tamamlanması açısından son derece tehlikelidir. Zira Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesinde yaşanan gelişmeler ve sonuçları halen sıcaklığını korumaktadır. Doğanbey'de yaşanan tüm gelişmeleri 2005 yılından itibaren yakından takip eden, sorunları ve çözümleri 8 yıl boyunca meclis gündemine taşıyıp sonuç alma noktasında tecrübeye sahip bir meclis üyesi sıfatımla ifade ediyorum ki; “Diyalog ve karşılıklı görüşme” kapıları kapanmamalıdır. Doğanbey'deki en büyük problem karşılıklı irade beyan edebilme platformunun özellikle idare tarafından oluşturulmamasıydı. Çağrımız Sayın Mustafa Dündar'ın bir an önce bölge halkıyla aracısız temas kurması, bölge halkını sonuna kadar dinlemesi ve makul önerilerle çözüm yollarını aramasıdır. Akılcı tek çıkar yol budur” ifadelerine yer verdi.

Bölgedeki dönüşüm kapsamında mülk sahiplerine arsaları üzerinden hak sahipliği oluşturulması ve üzerindeki binanın hesaba katılmaması vatandaşların tepkisine yok açıyor. Arsalarına 80 bin lira bedel biçilen ve yeni evleri kendilerine 148 bin lira bedel karşılığı verileceğini ileri süren mahalleli, Mustafa Dündar’dan seslerini duymasını istiyor. Bakalım Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bölge halkı ile bir raya gelip, sorunun çözümü noktasında bir orta yol bulabilecek mi?

-----------------

 
Mudanya yolunda büyük temizlik!

Bursa-Mudanya yolunun çevresi gelişi güzel dikilmiş totemler, tabelalar, reklam ilan panolarıyla çirkin bir görüntüye sahipti. İDO seferlerinin başlamasının ardından adeta mantar gibi biten bu düzensiz, kuralsız tabela ve totemlerin büyük bir bölümü geçen hafta Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı. Dünde kalan kısmının kaldırıldığını gördük. Büyükşehir Belediyesi’nin geçte olsa doğru bir karar alarak, Bursa’nın önemli girişlerinden biri olan Mudanya yolundaki çirkinliği ortadan kaldırması isabetli bir yaklaşım oldu. Şehirler giriş çıkışlarıyla da prestij kazanırlar. Ayrıca onlarca tabela sürücülerin dikkatini de dağıtıyordu. Tabela ve totemler söküldükten sonra Bursa-Mudanya yolu zeytin ağaçlarının çevrelediği doğal görüntüsüne geri döndü.

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Bahçeli’den genel ayar:
“Dün halklara özgürlük diyerek, orak-çekiçle poz vererek, ülkücülere pusu kuran Perinçekgiller neredeyse bize davamızı öğretip ülkücülük anlatacaklar. Bu ne arsızlık, densizlik, ahlaksızlıktır. Herkese duyuruyorum, Doğu Perinçek ve hayırcı yoldaşları ile Recep Tayyip Erdoğan arasında seçim yapacaksak Sayın Erdoğan deriz”

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.