SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkyılmaz Baykal'ı neden yok saydı…

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2017 22:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.04.2017 22:30
CHP eski Genel Başkanı ve hali hazırda Antalya Milletvekili Deniz Baykal cumartesi günü Kent Meydanı’nda düzenlenen mitinge katıldı. Yaklaşık bin kişilik bir grup Baykal’ı dinledi. Oldukça zayıftı anlayacağınız Kent Meydanı’ndaki miting. Üstelik sadece CHP’liler değil farklı gruplardan “Hayır” kampanyası yürütenlerin desteğine rağmen.

Miting’e Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz katılmadı. Deniz Baykal cumartesi akşamı Mudanya Montania Otel’de kaldı. Arnavutköy Balıkçı Barınağı’ndaki Mudanya Balık Restoran’da düzenlenen akşam yemeğine İl Başkanı Şadi Özdemir, Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, eski İl Başkanlarından Gürhan Akdoğan da katıldı ancak CHP Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve İlçe Başkanı Ergül Batman katılmadı. Baykal daha sonra konaklayacağı Montania Otel’e geçti. Burada Emir Ali Usta başta olmak üzere Mudanya’daki CHP’nin etkili isimleriyle bir araya geldi. Sohbet etti.

Baykal sabah kahvaltısında da yine partililerle beraberdi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve İlçe Başkanı Ergül Batman hariç. Yani neredeyse bir tam gün kendi ilçesine misafir gelen eski Genel Başkanı’na bir hoş geldin demekten imtina etti Türkyılmaz.

Bu da Mudanya’da CHP-SHP ayrışması ve kapışmasının en belirgin göstergelerinden biri olarak kayıtlara geçti. “SHP’li olunmadan CHP’li olunmaz” diyen CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın partiyi CHP’lilerden temizleme operasyonunun ve arzusunun da devam ettiğinin bir belirtisi bu aynı zamanda.

CHP Mudanya’da uzun zamandır CHP-SHP çekişmesi devam ediyor. Başkan Türkyılmaz ve onun isteği ile Mudanya İlçe Başkanı yapılan Ergül Batman’ın uygulamaları, attığı adımlar ile CHP’nin önemli isimleri ya refüze oldu ya partiden istifa etti. Hatta CHP’deki muhalefet neredeyse ilçedeki ana muhalefet haline geldi. Bugün CHP’li muhalifler Belediye Meclisi’nde grup olmuş durumda. Seçmen üzerindeki etkileri ise CHP’nin kurumsalının dahi üstünde…

Bakalım ilk yerel seçimde SHP’liler mi yoksa CHP’liler mi CHP’de hâkimiyet kuracak?

----------------------

 
Bak sen şu Turna’nın ağzına…
Bursa’da artık herkes biliyor. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mahmut Turna, İznik Gölü kenarında kanun nizam tanımadan bir villa yaptırdı. Gerek İznik halkı gerekse gazetecilerin baskısı sonucu geçtiğimiz günlerde bu kanun tanımaz Zabıta Müdürü’nün kaçak villası yerle bir edildi. Üzerine giydiği üniformanın milletin üniforması olduğunu unutup milleti tehdit eden bu arkadaş, İznik’te kaçak villasına yönelik yazı yazan gazeteciye saldırmış. Bak sen Turna efendinin yaptığına. Birader üzerindeki üniformaya güveniyorsan güvenme alıverirler üzerinden. O tehditleri ve eşkıyalığı da yediriverirler adama. Milletin kurduğu çadırı kafasına yıkıp sonra gidip öyle tripleks kaçak villa yatırıp oturtmazlar adamı içine. Haddini de bileceksin kanunu da. Bilmezsen öğretirler. Muz cumhuriyeti değil bu ülke senin babının çiftliği de. Vatandaş hangi kurala tabi ise sende o kurala tabisin. Haddini bildirecekmiş gazetecilere. Buyurun bekliyoruz. Gelin bizim de haddimizi bildirin. Bak birader o kaçak villa için 2 bin şikâyet gelmiş. İlçe halkı ayaklanmış. Sen kim oluyorsun kanunu korumak gerekirken kanunsuzluğa cüret ediyorsun.  Yapma birader. O sokak kabadayısı ağzı koca Büyükşehir Belediyesi’nin Zabıta Daire Başkanı’nın ağzına yakışmıyor. Bu ağızları kullanan kabadayı kılıklı bir adam da o makama. Neydi o söz bıldır yediğin hurmalar… Neyse anladın sen onu…

---------------

 

 
İngilizlerin anketinden yüzde 61,4 “evet” çıktı
İngiliz Mobil araştırma şirketi Qriously tarafından yapılan ankette, Türkiye’deki referandumda “Evet” oylarının yüzde 61,4 çıktığı açıklandı. Aslında Türkiye’deki genel makul beklenti de benzer oranları ifade ediyor. Her ne kadar belli merkezlerden oylamanın ortada olduğu işlenmeye çalışılsa da her geçen gün “evet” oylarının arttığı ve yüzde 60 civarında bir final bekleniyor.

Mobil araştırma şirketi Qriously tarafından 28- 30 Mart tarihlerinde akıllı telefon uygulaması kullanılarak, 3418 yetişkin kişi üzerinde yapılan anket sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Ankete göre yüzde 29 kararsız var ancak bu kararsızlar “Evet”e yakın duruyor. Yani kararlarının evet olma ihtimali daha yüksek. İngiliz şirkete göre İstanbul’da oran 60’a 40 evet.

MHP GERÇEĞİNİ ORTAYA SERDİ

Anketteki çarpıcı bir sonuç da MHP seçmeniyle ilgili. MHP’lilerin yüzde 87’si “evet” yönünde tercih kullanacak. Toz dumanın ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin parti tabanını topladığı zaten biliniyor. Bu anket sonucu da o tabanın toparlandığını gösteriyor. Son9uçta bir anket tabi ama gösterge olması bakımından not alıyoruz. Ankete göre Güneydoğu’da yüzde 68’i buluyor “evet” oyları.  Referandum sonuçlarına göre çıkarılan 'evet-hayır' haritasında, 'Evet' oylarının Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nde yoğunlaştığı görülüyor. 'Hayır' oyları ise, Ege Bölgesi'nde yoğunlaştı

---------------------

 

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.