SON DAKİKA
Hava Durumu

Üniversite sisteminde yeniden  yapılanma zamanı gelmedi mi?

Yazının Giriş Tarihi: 20.02.2021 20:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.02.2021 20:40

 


Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde cerrahi bölümün baş asistan doktoru Mustafa Yalçın. 35 yaşında sıradışı bir yöntemle kendi hayatına son verdi geride 6 sayfalık bir mektup bırakarak. 
İntihar olayının ardından gözler Tıp Fakültesi’ne çevrilirken, özellikle dekan beyden başlamak üzere mobbing iddiaları anında yalanlandı. Mobbing iddiaları yapılacak araştırmanın ardından belli olacak. 
BUÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, farklı yayın organlarına açıklamalarda bulundu. Sadece o değil Türkiye’nin önemli üniversitelerinden de görüş açıklayan önemli isimler oldu. 
Hocanın söyledikleri önemli tabi. Özellikle tıp eğitimiyle ilgili yaptığı tespitlerde. Zor bir eğitim hem alana hem de verene diyor mesela. Dahası komanda eğitimi gibi diyor uzmanlık eğitimi. Daha bir çok şey söylüyor. 
Bursa’daki bir internet sitesine verdiği mülakatta z kuşağından bahsediyor ve çalışmak istemeyen güçlüklerde hemen geri çekilen bir yapıdan bahsediyor ve yaşanılan zorlukları ortaya koyuyor. 
Tüm bunları ele aldığımızda gerek Tıp Fakültesi Hastanesi gerek fakülte gerekse üniversitelerin yapısının bir kez daha gözden geçirilerek güncellemesinin oldukça gerekli bir durum olduğu ortada. 
Bugün tüm çabalara rağmen Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giden hastaların büyük kısmında mutlak suretle şikayet ve hoşnutsuzluk var. Bunun yanında takdir ve teşekkür mesajları da var tabi haksızlık etmeyelim. 


Hastanenin bir an önce güncellenerek yeni bir sistemle bugünün dünyasına hizmet verecek bir yapıya kavuşması şart. 
Ve öncelikle fiziki mekanının zaman geçirmeden yenilenmesi elzem. Dahası eğitim alanındaki yapılanması bir çok üniversite de olduğu gibi geçmişten getirilen bir yapı. Bugün insanlar da dünya da hastalıklar da teknoloji de çok değişti. 


Bu kurumların da artık kendilerini hem yapısal hem görsel olarak hem de anlayış olarak yenilemeleri gerekiyor. Bu belki rekabetle oluşacak. Malum Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı Tıp Fakültesi kuruldu Bursa’da. Bu da yetmez. Yakın bir gelecekte özel üniversite tıp fakültelerinin de kurulması gerekli. 
Üniversite ve kariyer noktasında da adımlar atılmalı belki. Bilgi ve beceriyi ölçen ona göre basamaklarda hızlı ya da yavaş ilerleyiş imkanı sunulmalı. 
20 yıl önceydi. İnegöl’ün bir köyünde Kanadalı bir öğrenci grubunun haberini yapmaya gitmiştik. Başlarında 35 yaşlarından bir kadın hocaları vardı. Oldukça ilginç gelmişti Prof. Dr. olması. 


Röportaj yaparken sordum kendisine. Bizim ülkemizde bu kadar genç profesörlere rastlamak mümkün değil. Siz nasıl oldunuz profesör diye. 
Kendisi ülkesinde Prof olmanın yaşla ilgisinin olmadığını tamamen bilgi ve beceriye dayalı bir unvan olduğunu hatta 17 yaşında bile bilgi ve beceri yeterliliği varsa insanların Prof. olabileceğini söyledi. 
Türkiye için gerçekten ütopya… 
Ve bir değişim gerekliliğinin de göstergesi.
Pek tabii ki bu çok özel bir alan olan Tıp için geçeli olmayabilir. Ancak Türkiye’nin bir çok üniversitesinden asistanların yükselen sesleri, Tıp Fakülteleri ve hastanelerinde sıkıntılar olduğunu gösteriyor. 


Zaten cerrahide baş asistan doktor olan Mustafa Yalçın’ın intihar edecek duruma gelmesi ve bunun anlaşılamaması ve intiharın gerçekleşmesi de bir şeylerin gözden kaçırıldığını gösteriyor. 


Üniversitelerin göz bebeği olan Tıp Fakülteleri ve onların hastanelerinde yeniden bir yapılanmanın ne kadar gerekli olduğunu bu son olay ortaya koydu. 
Pek çok nedeni var bu durumun ancak YÖK ve hükümetin tüm alanında uzman hocaları toplayarak, hatta öğrencilerin de görüşlerini alarak, bir yol haritasıyla bu alandaki sıkıntıları ortadan kaldıracak adımları atmaları şart. 


Evet, olay Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde oldu ama diğer üniversitelerdeki vaziyetin de farklı olmadığı ortada. 
Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan BUÜ’nün bu olay nedeniyle hedef alınması doğru değil ama bir sıkıntı olduğunu kabul etmek de gerekir. Ve belki buradan yola çıkarak olumsuzlukların ve sıkıntıların giderilmesi için adım atılmasına vesile olur bu yaşananlar. 
Üniversiteler gelişim ve yenilenme noktasında var olan gücü kaybetmemek adına ayar dirememeli. Asıl olan üniversite eğitiminin çok daha ileriye götürülmesi olmalı. Üniversitelerin özer durumu korunarak, geliştirilmesi yoluna gidilmeli. Gidilebilmeli…

 


Fiyatların düşmemesi zorbalıktan mı?


Türkiye’de her sektörün güç odakları var maalesef. Bunlar o sektöre hükmederler. O sektörde olan insanlar fervi hareket edemezler. Ettiklerinde zorbalıkla karşılaşırlar. İşleri bozulur her ne hikmetse. Ya da fiili müdahaleye maruz kalırlar. 


2-3 yıl önce Mustafakemalpaşa’da bir fırıncı 400 gram ekmeği 1 TL’ye vatandaşa satıyordu. Gelen zamlara kulak asmıyordu. Diğer fırıncılar bu durumu vatandaş lehine çevirmek yerine ve kendileri de nasıl bir liraya ekmek satacaklarının hesabını yapmak yerine ucuz ekmek satan fırıncıyı dava ettiler. 
Fırıncı ile uzun zaman uğraştılar ve mahkeme sonucunda ucuz ekmek satan fırıncı davayı kaybetti. Bir ay değil bir yıl değil 30 yıl boyunca ucuz ekmek satan bir fırın için bilirkişi maliyetinin altına ekmek satıyor dedi o zaman. 


Neyse benzer bir hikaye bu günlerde Gemlik’te yaşanıyor. Ekmek zammı Gemlik Belediye Meclisi’nde de geçtiğimiz günlerde tartıma konusu olmuş, daha sonra söz düellosu siyasiler arasında devam etmişti. 


İşte Gemlik’te de bir fırın 1.5 lira mı olsun 2 lira mı olsun tartışmaları sürerken 1 liraya ekmek satmaya devam ediyor. Konyalılar Pide ve Ekmek Fırını, ucuz sattığı ekmek nedeniyle çok büyük ilgi görüyor zaten sahibi de sürümden iyi para kazandıklarını ifade ediyor. 
Eh şimdilik böyle ama bu durumdan rahatsızlık başlamıştır. Yakın bir gelecekte gerek zorbalık gerekse mahkemeye vererek bu fırınla da uğraşılma olasılığı çok yüksek. Devletin işte bu noktada bu insanları koruyup kollaması şart. Zorbaların eli zayıflarsa milletin karnı daha kolay doyar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.