SON DAKİKA
Hava Durumu

Utanın! Varsa utanacak yüzünüz!

Yazının Giriş Tarihi: 31.10.2020 23:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.10.2020 23:02

İsmi Önder Usta. Mudanya Güzelyalı’da ikamet eden bir vatandaş.
Binasının yanında bir arsa var. Müteahhittin biri buraya bina yapmak için kolları sıvıyor. Malum bina yapmanın kuralları kaideleri var. Matematiği var fiziği var bilimi var. Öyle kafana göre yapamazsın. 
Tabi bu söylediklerim kağıt sütünde geçerli. Fiiliyatta öyle bir kuralsızlık yürüyor ki! Gelip adam binanın yanındaki arsada kontrolsüz bir hafriyat yapıyor. Kimse kontrol etmiyor. Hiçbir önlem alınmıyor.
Önder Usta isimli vatandaşın binası bu hafriyat sırasında hasar görüyor iyi mi? Biri kişi arabasıyla gelip vursa bu binaya ve zarar verse getirir zararı tanzim eder. Ama iş müteahhitte gelince umursamıyor bile. 
Dahası asıl bu konunun asıl sorumlusu olan, inşaat hafriyatını kontrol etmeyen, sonrasında yandaki binanın zararını görmeyen, vatandaş feryat etmesine rağmen bir türlü adım atmayan Mudanya Belediyesi umursamıyor iyi mi?
Oysa ruhsatı veren, izni veren, kontrol etmesi ve diğer vatandaşların zarar görmesini engellemesi gereken Mudanya Belediyesi. Yapmıyor.
Dahası şikâyetçi vatandaşı adeta düşman konumlamasına tabi tutuyor. Dilekçelerine cevap vermeye tenezzül etmiyor. 
Şimdi İzmir depremi tartışılırken biraz da buraya bakalım. Önder Usta’nın binası zarar görmüş. Bu bina yarın bir sallantıda çökebilir. Ya da Tıpkı Şükrüçavuş Mahallesi’nde olduğu gibi durduk yere çökebilir. Bunun sorumlusu kim? 
Merak ediyoruz. Mudanya Belediyesi, Allah göstermesin bu tür bir durum da ne diyecek? 


Merak ediyoruz kısmı4 laf. Etmiyoruz aslında. Çünkü önümüzde örneği var. 
Şükrüçavuş Mahallesi’nde durduk bere 9 katlı binanın temel kolonları patladı. Sonra yıkım yapılırken ve çalışmalara ara verildiği sırada öylece çöktü. 
Süreç tam 4 ay sürdü. Ne bir açıklama ne bir bilgilendirme ne de bir adım geldi mi? Gelmedi. Umurlarında değil çünkü. 
Geçen gün inşaat işleri ile ilgilenen bir arkadaşımla konuşuyorum. İmar’da ruhsatta görev yapan memur ve bürokratların kendi konularını bilmediğini söyledi. Yaptıkları işlemlerin bir çoğunun yanlış olduğunu dile getirdi. 
Aslında önlerinde Büyükşehir Belediyesi var. Bilmiyorlarsa sorup öğrenmeleri gerekiyor ama umarlarında değil dedi. Daha da söyledi ama onları başka bir yazıda ele alalım. 
Şimdi Yıllardır hukuk mücadelesi sürdürüyor Önder Usta. Bakanlıklara, BİMER, CİMER ve Büyükşehir Belediyesine, Mudanya Belediyesi’ne onlarca yazı yazdı. 
Hukuka başvurdu. Ama maalesef karşısında Mudanya Belediyesi var. (Mudanya Belediyesi resmi ismi diye yazıyorum yoksa Mudanya’da belediye benzeri bir kuruluşu yok)
Fay hatlarının göbeğinde bir yerleşim merkezindeki belediyenin birinci işi deprem güvenliği olmalıdır. İmarı, ruhsatı inşaatı her şeyi çok ciddi kontrol altında olmalıdır. Eş dost ahbap diye müteahhitlerin yaptığı rezilliklere göz yummamalıdır. 
Onlarca kaçak bina var Mudanya’da. Onlarca sığınak ve ortak alan işyeri yapılmış durumda. Daire yapılmış sığınak ve depo olarak projede yer alan bölümler.  


Göz yumuyorlar. Ses çıkarmıyorlar. O halde soruyoruz neden? Niçin vatandaşı tehlikeye atan bu rantçılara ses çıkarmıyorsunuz. Bir ilişki mi var? Bir alışveriş mi var? 
Devlet sadece belediyedeki memurların mal varlıklarına başka zaten çıkacak ortaya ama bakmıyor. Ne yazık ki bakmıyor.
Önder Usta sosyal medya hesabından feryat ediyor ama sesini duyan olmuyor. 

İşte daha dün Önder Usta’nın yükselen feryadı ve yazdıkları: 
“Seni çok iyi anlıyorum Sayın Mudanya belediyesi ve Sayın Başkan yapmış olduğum suç duyurularından dolayı müteahhit ile olan davamı kaybetmem için elinden geleni yapıyorsun. 
1 Öncelikle Bursa Büyükşehir Belediyesine göndermiş olduğunuz raporu hangi gerekçe ile müteahhit firma yada davacı olduğum insanlara ulaştırdınız amacınız nedir. Kişisel bilgilerin korunma kanununu neden uygulamıyorsunuz.
2 07.03.2017 tarihinde inceleme yaptığınız binam için 5 katlı binanın parseline bitişik olan cephede hafriyat sırasında malzeme kayması meydana geldiği bunun sonucunda binanın çeşitli yerlerinde derin çatlakların oluştuğu tespit edilmiştir denilmektedir.
3 Bursa İnşaat Mühendisler Odası bu çalışmada müteahhit firma hiçbir önlem almamıştır. Raporu olmasına rağmen
4 Arada geçen süre zarfında ne değişti ki 25.10.2018 tarihinde yazdığınız raporda müteahhit firma zaman zarfında gerekli iksa çalışmalarını tamamlamıştır. Ve yapılan gözlemsel incelemede binamın eski olduğunu beyan etmişsiniz. Meydana gelen çatlakların derin olmadığını yapısal unsurlara zarar vermediğini yazmışsınız.
Binam hakkında olumsuz raporu benim ile paylaşmanız gerekmiyor mu ?
Ayrıca Sayın Başkan bakış açınız çok yanlış UNUTMAYIN Mudanya ilçesinde binaların % 90 oranında eski bina o zaman her müteahhit firmanın eski binalara zarar verme hakkımı Doğuyor. Yapmış olduğunuz taraflı davranış ve raporlarla Deprem gerçeği olan Mudanya’da insan hayatını riske atıyorsunuz. 
Tekrar tekrar söylüyorum Eğitim Mahallesi Gülbahçe sokak No :4 de bulunan binamda 6306 sayılı kanun gereği göçme riskindedir. Yıkılması durumunda sorumlusu #Mudanya Belediyesi”


Daha fazla söze gerek var mı?
Utanın varsa utanacak yüzünüz! Yarın sadece konuşacağız o binalar yıkıldığında. Ama kimseden hesap sorulmayacak. Zaten sorulmadığı için memuru, müteahhitti bu kadar pervasız olabiliyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.