SON DAKİKA
Hava Durumu

Utanmadın mı Servet Usta?

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2021 20:29
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.03.2021 20:29

Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı olarak tüm esnafa ve halka kendisini sevdirmiş, siyaset üstü bir isim haline gelmişti Emir Ali Usta. Kendisi hakkında olumsuz söz söyleyebilecek bir kişi dışında kimse yoktur. 


2009 belediye seçimlerinin ardından taşın altına elini sokup Güzelyalı Kapalı Pazar Yerini, belediyeden tek kuruş istemeden kendi esnafının imkanlarıyla bu bölgeye kazandırmış bir isim. 
Bugün hem vatandaş kapalı pazarda alışveriş yapmanın rahatlığını yaşıyor hem de haftanın diğer günlere otopark olarak bölgeye hizmet veriyor bu katlı otopark. 


Mudanya’da başka da doğru düzgün bir kapalı Pazar yeri olmadığının da altını çizelim. 
Emir Ali Usta’yı geçen yılın son ayında rahmeti rahmana uğurladık. Sadece Mudanya değil Usta’yı tanıyan kim varsa büyük üzüntüye boğuldu. 
Emir Ali Usta , ANAP ve CHP’de siyaset yaptı ama onun kişiliği siyasetinin üzerine çıktı.

Herkesin Emir abisiydi. Emir başkanıydı. 


Onunla birlikte caddeye çıktığınızda 50 metrelik yolu yarım saatte alamazdınız. Çünkü yolda gördüğünüz kim varsa selam verir dertleşir, onunla birkaç laf etmek isterdi. 


Ölümünün ardından yıllarca ilçe başkanı olarak ve belediye başkan adayı olarak hizmet verdiği CHP’den gelmesi beklenen teklif Cumhur İttifakı partileri MHP ve AK Parti’den geldi Mudanya Meclisi’ne. 
Usta’nın ismini kendi eseri olan Güzelyalı Kapalı Pazaryeri ve katkı otoparkına ismi verilsin. 
Hiç düşünmeden komisyona bile havale etmeden orada kabul edilip ertesi gün tabelası çakılması gerekirken komisyona havale edildi. 
Geçen hafta sosyal medya hesabımdan paylaşmıştım. Kültür Komisyonu’nda CHP’li üyeler Servet Usta ve Caner Tavsin red oyu verdi, AK Partili Komisyon Üyesi Volkan Biçer ise evet. 
Ne acı ki Servet Usta… 
Bir dönem başkan yardımcılığı ve ikinci dönem meclis üyeliği yapan Servet Usta, kendisi de esnaf olduğu ve Emir Ali Usta’nın emeğini bildiği halde hayır oyu verebildi. 
Ve dün meclise geldi komisyon raporu.

Ne oldu biliyor musunuz?

Komisyon raporunun ilk bölümünü atlayarak okuyabildiler. Salondakilerden utandılar, kendi kendilerinden bile utandılar yaptıkları iş nedeniyle. 
O utandıkları raporun ilk bölümünde Emir Ali Usta’nın isminin Pazar yerine verilmesinin uygun bulunmadığını okuyamadılar bile. 
Yeni imar planları yapılınca makro proje ya da caddeye verilmesinin uygun olacağı vs gibi işi sulandırmaya yönelik cümlelerle geçiştirip, raporu komisyona çekmek istediklerini ifade ettiler iyi mi?
AK Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman itiraz edip bu utancı yüzlerine vurdu. 
Bugün kendi eseri olan Pazar yerine isminin verilmesinde ne mahsur olduğunu, CHP Grubu yeni cadde açıldığında oraya da ismini vermek için meclise önerge getirmesi durumunda Cumhur ittifakı olarak tam destek vereceklerini adeta haykırdı. 
Bu tavrın tam anlamıyla bir çevir kazı yanmasın taktiği olduğuna vurgu yapan Kahraman, Mudanya’nın ve Mudanyalının gerek hafızası gerekse vicdanının bu durumu asla unutmayacağını kaydetti. 


Dahası Emir Ali Usta’nın isminin bu esere konulması için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti. Kahraman, bu utanca imza atanlarında yarın Mudanya sokaklarında bağları önde gezmek zorunda kalacaklarını ifade etti. 
MHP Grup Sözcüsü Bülent Erden de AK Parti sözcüsünün tüm sözlerinin altına imza attığını vurguladı. Erden, birkaç meclis öncesinde Başkan Hayri Türkyılmaz’ın komisyonlara müdahil olmayacağını söylediğini hatırlatarak, “Şimdi burada istisna bir durum olarak siz müdahalede bulundunuz mu? Bulunmadıysanız Meclis üyesi arkadaşlarımızın bunu izah etmeleri gerekir” dedi.
Komisyon raporunda yer alan uygun değildir ibaresinin mutlak suretle açıklanması gerektiğini dile getiren Bülent Erden, tepkisini net sözlerle dile getirdi. 
Emir Ali Usta vefat etmeden önce evi dahil her yeri mühürlemişti Mudanya Belediyesi. Akraba olmalarına rağmen Hayri Türkyılmaz ciddi bir husumet diliyle Emir Ali Usta’ya yürüdü hep. Hasmane tavır içinde oldu yaşadığı sürece. 
Ve anlaşılıyor ki Usta’nın vefatından sonra bile bu tavrında bir değişiklik yok. 
Cumhur İttifakı’na önerimiz, Hemen belediyenin önündeki meydana Emir Ali Usta’nın isminin verilmesi… 
Oraya büyük bir totemle bu ismin yazılması isabetli olur. 
Ve Servet Usta… 
Böyle bir adımı atmaktaki amacını tane tane anlatmalı topluma. Neden uygun bulmadığını izah etmeli. Ne husumeti vardı ne dargınlığı. 
Emir Ali Usta ile gayet de iyi bir diyalogu vardı Servet Usta’nın. Genel kuruluna bile belediyeden yetkili bir tek o katılırdı. Ne oldu da kendi yaptığı esere ismini uygun bulmadı Servet Usta…
Günler gelir günler geçer.

Birileri yazlık beldelerde yaptırdıkları evlerine gider.

Ya sen Servet Usta…

Yaşadığın sürece kimse unutmayacak bunu… 
Nasıl yazık ettin kendine… Nasıl ve ne şartlarda bu kararı alabildin…
Gerçekten yazık çok yazık!


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.