SON DAKİKA
Hava Durumu

Vali bey haklı beyler!

Yazının Giriş Tarihi: 19.01.2017 22:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.01.2017 22:32
MÜSİAD’ın Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan 19’uncu Genel Kurul Toplantısı’na Vali İzzettin Küçük konuşmacı olarak katıldı. Vali beyin yaptığı açıklamaları Bursa Haber Gazetesi’nden Can Topaktaş köşesine taşıdı. Vali bey burada bürokrasinin aksayan yönlerine dem vururken, ciddiye alınıp üzerinde düşünülmesi gereken sözler sarp etti. 2013 yılından beri bir patinaj içinde olduğunu söylüyor mesela ülkenin. Ülkenin en büyük sorunun yavaşlık olduğunun altını çizerek, bürokrasinin, siyasetin ve iş adamlarının yavaşlığından bahsediyor. Yüzde2,5 büyüme ve yüzde 8 enflasyonla orta gelir tuzağından kurtulmanın mümkün olmadığının altını çiziyor.

“BÜROKRASİ NİYE RİSK ALSIN?”

Bu sistem için kimsenin kimseyi suçlamaması gerektiği dile getiren Vali bey, “Sistemin yapısı bu. Hızlı gitmeye engel. Herkes bürokrasiye kızıyor. Bürokrat bir iş yaptığı zaman 40 tane teftiş geçiriyor. Efendim risk alsın… Bürokrat niye risk alsın? Sonra 30 sene içerde yatsın. Kimin için risk alsın. Türkiye’deki sistemde güç; parlamento, kabine ve cumhurbaşkanlığı arasında bölünmüş. Ben vali olarak üç evrakı Ankara’dan çıkaramıyorum. Bir işin hazırlık süreci, yapım sürecinin iki katını buluyor. Sistem böyle kurgulanmış. Yeni anayasa tartışmalarını bu çerçevede değerlendirmenizi rica ediyorum. Bizim bu sistemle 2023 hedeflerini yakalamamız zor…”

“RİSK ALANIN HALİ BELLİ”

Şöyle oturup düşünüldüğünden Vali beyin tepeden tırnağa haklı olduğunu ifade edebiliriz. Bürokrat risk alsın denildiğinde binlerce teftiş görevden alma hatta mahkeme koridorlarında aylarca sürünme onu bekliyor. O zamanda çılgın olmayan hiçbir bürokrat risk almıyor. Devletin işlerinin büyük oranda bürokratlarla yürüdüğünü düşündüğünüzde işte o yavaş hareketin temel nedeni de bu. O zaman buradaki tıkanıklığın önünü açmak siyasete düşüyor.  O da Vali beyin işaret ettiği gibi anayasa değişikliğinden geçiyor. Devletin yeni baştan düzenlenmesi zaten yıllardır konuşulan ancak bir türlü hareket edilemeyen bir konu. Halk oyuna gitmesi yüksek ihtimal olan anayasa değişikliği kısmen de olsa bir çözüm getirebilir. Ancak nihai çözümün  yep yeni bir anayasa olduğu da göz ardı edilmemeli.

-------------------------------

 

CHP ve ayağa kalkma eylemi

Malum anayasa değişiklik teklifiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Bu akşam mecliste maddelerin tek tek oylamasının bitmesi bekleniyor. Anayasa değişikliğine karşı çıkan CHP’nin öncülüğünde “Ayağa kalkıyoruz” diye bir eylem de düzenlendi ancak bu eylem fazla ilgi görmedi. CHP Bursa Kadın Kolları tarafından Kent Meydanı’nda düzenlenen “Ayağa Kalkıyoruz” eylemlerine beklenen ilgi gösterilmediği görülüyor. Benzer eylem denemelerinin son yıllarda çok da kaile alınmadığını da görüyoruz. Ana muhalefet partisinin dinamiklerinin bu tür eylemler yerine konuyu halka anlatacak projeler geliştirmesinin Türk siyasetine katkı anlamında daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

---------------------------

 

Hentbol denilince Mudanya akla geliyor

Son yıllarda okullarda spor faaliyetlerine verilen önem, bu alanda meyvelerini veriyor. Başarılı örneklerden biri Mudanya’daki okulların hentbolda yükselişi olarak gösterilebilir. Mudanya’da bir süredir hentbol altyapısına yapılan yatırımlar başarı olarak geri dönüyor. Geçen yıl okullu küçükler hentbol turnuvasında rakiplerinin arasından sıyrılarak Bursa birincisi olan Mudanya İkbal Betül Ali İhsan Çilingiroğlu Ortaokulu, yaz aylarında katıldığı Türkiye şampiyonasında da madalya ile döndü. İkbal Betül Ali İhsan Çilingiroğlu Hentbol Kız takımı, bu yıl da tamamen değişen takımıyla aynı başarıyı yineledi. Mudanya Atatürk Ortaokulu’na üçüncü olarak ilçeye çifte mutluluk yaşattı. Mudanya Belediyesi Dinçspor’un bayanlar hentbol liginde lig lideri olduğunu da  eklediğimizde, Mudanya’da hentbol gelecek için umut saçıyor diyebiliriz.

--------------------

Öğrencilerin not meselesi üzerine…

Yıllardır aynı sorun devam ediyor. Özel okullarla devlet okulları arasında öğrencilerin aldığı notlar arasında büyük uçurumlar var. O notlar daha sonra üniversite sınavında etkili olduğu için tüm öğrencileri derinden etkileyen bir konu. Eğitimcilerin tartışması, bir şekilde çözüm bulunması gereken hayati bir konu. Milli Eğitim Bakanlığı özel okullara not şişirme noktasında geçtiğimiz günlerde bir ayar verdi. Ancak sorunun bu şekilde çözülmesi de sor görünüyor. Örneğin bir öğrenci birinci sınavda 70, ikinci sınavda 90 puan alıyor. Ortalaması 80 gelecek. Bu öğrenciye öğretmeni ders içi notu olarak 80 veriyor. Ben de merak ediyorum o 80’i öğretmen neden veriyor. Ortalamaya sıfır etki yapan bu uygulamayı anlamak mümkün değil. Üstelik bu öğretmenlerin birçoğunun çocuğunu not kaygısıyla özel okullara gönderdiği göz önünde bulundurulduğunda, ortaya gerçekten tartışılması, üzerinde durulması, irdelenmesi ve çözsüm bulunması gereken bir sorun çıkıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere konunu taraflarının bir araya gelerek, bu konuda bir standart oluşmasının önemli. En azından bu konunun tartışmaya açılmasının faydalı olacağını ifade edebiliriz.

 

 

Yorumsuz... 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.