SON DAKİKA
Hava Durumu

Valiliğin lojman tahsisinde kafası çok karışık!

Yazının Giriş Tarihi: 04.02.2021 21:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.02.2021 21:41

İçişlerine bağlı faaliyet gösteren bir kurum Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı…


Dolayısıyla yasa ve yönetmelikler doğrultusunda görev yapan bir kuruluş. İşte bu kurumdan gelen şikayetler oldukça ilginç geldi bize. 
Malum devletin memurlar için yaptırdığı lojmanlar var. Bu lojmanlar belli kriterlere göre memurlara tahsis ediliyor ve memurlar 5 yıl boyunca bu lojmanlarda ikamet ediyor. 


İçişleri Bakanlığı’na bağlı kentin farklı noktalarında lojmanlar var.


 Valilik, kaymakamlık, Nüfus Müdürlüğü gibi bakanlığa bağlı kurumlardaki personelin kullanımı için. Ancak burada nedense YİKOB için bir ayrıcalık oluşturulmuş. 
Duyuru yapılan sayfada 4 farklı puanlama cetveline yer verilmiş. Listelerden biri görev tahsisli lojmanları bir diğeri ise bakanlık bünyesi dışındaki kurumları ilgilendiren bir cetvel. Bu iki cetvel yasa ve yönetmelikleri uygun. 


Ancak İçişleri Bakanlığı’na bağlı YİKOB personeline Valilik, Kaymakamlık ve Nüfus Müdürlükleri gibi aynı bakanlık çatısı altındaki kurumlarda eşit şartlarda lojmana yerleşmesi mümkün olmayan yeni atanmış personele lojman verilirken sırada olan memurlara verilmediği iddiası gerçekten düşündürücü. 
YİKOB mülkiyetindeki Akpınar ve Altıparmak’taki lojmanlara bu kurumda görev yapanlara öncelik tanınması makul ancak bakanlığa bağlı olan Arabayatağı ve Mimarsinan’daki lojmanlara YİKOB personeline hem öncelikli hem de tekrar tekrar lojman tahsis edildiği ileri sürülüyor. 


İddiaya göre 5 yılını doldurduktan sonra bir 5 yıl daha tahsis yapılan kişiler var. Yeni atama memurlar var. Hatta bakanlık dışından personellere bile tahsis yapılırken sıra bekleyen bakanlık personelleri dışarda bırakılıyor. 


Daha vahim iddia ise geçe yıl uzun süre boş tutulan lojmanlar olduğu ve sıra bekleyen memurlara tahsis edilmediği. 
Yine Mimarsinan ve Arabayatağı’nda 5 yıllık süreleri dolup boşaltma tebligatı yapılan bazı memurların orada oturmayı sürdürdüğü de başka bir iddia. 
23.09.1984 tarih ve 18524 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Konutları Yönetmeliği, sıra tahsisli kamu konutlarının tahsis şekli 9. Maddede net olarak belirleniyor. 


Buna göre puanlama cetveli doğrultusunda hak sahiplerine puan sırasına göre lojman tahsisi komisyon tarafından yapılıyor. 
Eşitlik olması durumunda hizmet süresine bakılıyor o da eşitse komisyon huzurunda kura çekiliyor. 


Konutlar boşaldığında ise 30 gün içinde yine yönetmelikte belirlenen esaslar doğrultusunda hak sahibi memura tahsis yapılıyor. 
İstisnalar var tabi. Örneğin 5 yıllık süre dolduğunda yararlanmak isteyen memur olmaması durumunda konutta oturan memur oturmaya devam edebiliyor. 
Sırada olan varsa süre dolduktan sonra sırasıyla konutta oturma süresi en çok olandan başlamak üzere 15 gün süre içinde konutun boşaltılması ve sıradaki hak sahibine teslimi gerekiyor. 


Kritik bir kriter de sırada bekleyenlerin olması durumunda konutta daha önce oturan memura puan esasına göre tahsis yapılamayacağı gibi evi olan memura da tahsis yapılamıyor. 


Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda YİKOB personeline yapıldığı öne sürülen ayrıcalığın nedeninin açıklanması gerekir. 
Yine 5+5 uygulanan memurlar konusu izaha muhtaç. Sıra varken yeni atanan memura yapılan tahsis de aynı durumda. 


Görev tahsisli konutlarda süre yok. Görevi süresince memur oturuyor. Ancak 5 yıl süre verilmiş ve bunu tamamlamış memurlara bir 5 yıl daha hak tanımanın gerekçesi olmalı. Bir de yasal dayanağı. 


İddialar ortada. Belli ki bazı memurlara ayrıcalık sağlanırken bazı memurların da haklarını kullanmaları mümkün olamıyor. 
Oysa devlet kanun ve yönetmeliklerle çalışır. Kanun ve yönetmelikler ne diyorsa öyle hareket etmek gerekir. Eğer bir yerde kanun ve yönetmelikler değil de keyfiyet hakim oluyorsa o kurumlarda huzuru sağlamak da pek mümkün olmuyor. 


Umuyoruz ki bu iddialar netliğe kavuşur ve memurlar arasında olduğu iddia edilen bu çifte standart durumu ortadan kalkar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.