SON DAKİKA
Hava Durumu

Vefa da var mücadele de!

Yazının Giriş Tarihi: 13.12.2021 20:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.12.2021 20:15

Ekonomik sorunlar gelir geçer. Bir gün yok olur elde avuçtaki bir başka gün var olur. Rızka Allah kefildir. 
Buna iman edip bu yolda yürüdükten sonra çetin yollar bir şekilde aşılır. Ancak, kültürümüzü, değerlerimizi, inançlarımızı koruyamazsak, en çok meta en çok para da bizde olsa değişen bir şey olmaz. Yok oluruz. 


Türkiye’ye açılan en önemli cephe hiç kuşkusuz kültürel anlamda açılan ve hızla cephesi genişleyen savaş, asıl şiddetle karşı koyacağımız savaş olmak zorunda. Daha bebeklikten itibaren bizden olmayan kültürel ve inançsal saldırılarla baş başa çocuklarımızı, insanımızı bırakmamak ve bunu için bir diriliş, kurtuluş savaşı vermek en önemli görevimiz olmak zorunda. 


O yüzden Türk Birliği önemli o yüzden kültürel anlamda atılacak her adım hayati. Sinemadan televizyona, şiirden edebiyata, resimden müziğe, abidelerden görsel sanatlara kadar her alanda oluşturduğumuz kaynak, öz kültürümüzü inançlarımızı ve değerlerimizi daha baskın daha öne çıkan ve daha çok sahiplendiğimiz bir noktaya getirmeli.


Ve o nedenle zaman zaman buradan Yıldırım Belediyesi’ni Oktay Yılmaz başkanı gündeme taşıyoruz.

Daha bu hafta sonu büyük ozanlarımızdan Aşık Reyhani için sempozyum düzenledi Yıldırım Belediyesi. Anadolu’da binlerce yıldır sürdürdüğümüz yaşattığımız kültürümüz yaşasın geleceğe aktarılsın diye. 


Daha önce de yazdım yazmaya da devam edeceğim. Yıldırım Belediyesi kültür sanat ve sosyal alanda yaptığı işlerle büyük adımlar atıyor. Başkan Yardımcısı Taner Taştekin’in de üstün gayretleri ile Yıldırım kültürümüzün merkezi haline geliyor. Öyle güzel işler yapıyorlar ki, öyle güzel çalışmalara imza atıyorlar ki, tüm yaptıkları işler bir yana bu alanda yaptıkları öbür yana. 


Kolayına kaçıp iki şarkıcı ile geçiştirmiyorlar, zor olanı, mücadele gerektireni ve değerli olanı sahipleniyorlar. Vefaya yürüyorlar. Sadece kişilere değil ait oldukları millete vefa gösteriyorlar. Böyle olunca da Yıldırım çok güzel oluyor. 


Ozanlarımıza da yazarlarımıza da ressamlarımıza, geleneksel sanatlarımızı yaşatanlara da sanatlarımızın kendisine de sahip çıkacağız. Popüler kültürün milletimizi yok etmesine, evlatlarımızı başkalaştırmasına ve milletinden koparmasına müsaade etmeyenlere sahip çıkacağız tabiî ki. Yıldırım Belediyesi örnek olsun tüm belediyelere ve kurumlara. 


Ve büyük Ozan’ın şu mısraları ile bitirelim yazıyı:


Söyleyin
Beni sizden sorarlarsa dostlarım
Bir Reyhani geldi gitti söyleyin
Hayatı çileli muradı yarım
Heder etti ah tüketti söyleyin
Aldı kırık sazı kapıdan çıktı
Ağlar gözler ile gülerek baktı
Dağın ufuğunda bir akşam vakti
Güneşle beraber battı söyleyin
Ara sıra sazı verdik destine
Name yazdı yarenine dostuna
Ceketini yorgan ettik üstüne
Kolu yastık oldu yattı söyleyin
Bir duvara yaslamıştı yanını
Sılasına çevirmişti yönünü
Gurbet elde hasret yaktı canını
Sitem vurdu dert çürüttü söyleyin
Aşık Reyhani’ymiş kıldı ah u zar
Dolaştı alemi diyar be diyar
Parça parça etmiş bir deli rüzgar
Yaşı yağmur göz buluttu söyleyin


Âşık Yaşar Reyhani
Rahmetle...
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.