SON DAKİKA
Hava Durumu

Yasak savmaktan bıkmıyoruz!

Yazının Giriş Tarihi: 13.09.2021 21:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.09.2021 21:23

Edremit’te yaşanan ve Bigadiç’te de benzerine rastlandığı ortaya çıkan kurtuluş kutlamalarındaki skandal gösterilerin bir tane nedeni var!  Sesi çıkması gereken adamların korkarak, ürkerek hakikatleri haykıramamasından öteye bir şey değil. 
Gerek milli bayramlarda gerekse bu kurtuluş günleri gibi etkinliklerde ne yazık ki insanlara dokunan, vatandaşı içine alan etkinlikler yerine kuru protokol ve her yıl tekrarlanan ezberlenmiş hamasi konuşmalar, 1950’lerde 60’larda kalan resmi kortej geçişleri ve saçma sapan birkaç gösteri ile yasak savıyoruz. 
Savmayalım…
Milli günlerimizi, bayramlarımızı, gelenek ve göreneklerimizi, inançlarımızı
adam gibi sahiplenip, hakkını vererek analım. Kurtuluş günlerini bir kenara alarak milli bayramlara yeni bir format daha etkin ve sahiplenilir kutlamalarla güncellemek önemli. 
Susmak ihanettir…
Millete milletin değeri olmayan saçma sapan ritüellerin dayatılmasına, insanların inanç ve değerlerine saldırılmasına ya da bunlara cesaret edilmesine yetki ve etki sahibi insanların susması ancak millete ihanet olur. 
Sadece bu coğrafyada bin yıl önceden getirdiğimiz geleneklerimizi göreneklerimizi inançlarımızı ve değerlerimizi bir avuç şuursuzun çok patırtı çıkarması ile yok sayamayız. 


Kurtuluş günleri…
Öz yurdumuz Anadolu
’yu Yunan’a verecek değildik. Öyle de böyle de topraklarımızdan söküp atacaktık, attık da. Ancak belli ki bir zihniyeti söküp atmamız gerekirken onu başaramamışız. 


Ulan kurtuluş gününü Yunan bayrağı renklerinde kıyafet giyip, vals ederek kutlayan bir kafa yapısını nasıl taşıdık 100 yıl sırtımızda acaba? 
Dahası 3 yıl önce Kadıköy Belediyesi’nin sağlık şenliği yapıp Yunan bayrağı renklerinde giyinen dansçılarla sirtaki yaptırdığı ve birkaç gün önce Edremit’te ortaya çıkan rezilliği göz önünde bulundurduğunuzda (Birçok örnek eklenebilir), “Adınız Yorgo olacaktı” diyen tayfanın Yorgo’luğa oldukça hevesli olduğunu yüzlerine vuracak bir yiğit neden çıkmaz?


Kurtuluş gününü Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı Türk kadınlarının kendi devletlerinden kendi gelenek ve göreneklerinden, inançlarından kurtarmak olarak pazarlayan zihniyete neden hala geçit veriyoruz. 
Kurtuluş Savaşı’nın topraklarımızdan gavurları çıkarma hikayelerine değil de bir önceki devletimizi karanlıkla tasvir edip yeni devleti bu karanlıkla savaşarak aydınlığa çıkmak olarak tanımlayan kafalara hala neden geçit veriyoruz? 


Neden mevcut devletimizle gurur duymak için bir önceki devletimizi yerin dibine batırmak, hakaret edip, karalamak zorundayız ki? Türkiye Cumhuriyeti ile gurur duyduğum kadar Osmanlı ,Selçuklu ve nice Türk devleti ile gurur duyuyorum. Hepimiz duymalıyız. 
Şu saçma sapan yasak savma işlerinden bir an önce kurtularak, öz yurdumuzda öz kimliğimize ve öz değerlerimize uygun güncellenmiş milleti sahiplenen etkinliklerle sarılmanın zamanı geldi de geçti bile değerlerimize. 
Bir avuç şuursuzun sesi milletin sesini kısmamalı. Milletin sesinin kısılmaması için de sesi çıkması gereken kişilerin korkmadan ürkmeden hakikati haykırması şart. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.