SON DAKİKA
Hava Durumu

Yavaş-Ülkücülük- İnönü ve 3 Mayıs!

Yazının Giriş Tarihi: 25.12.2021 19:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.12.2021 19:46

CHP’nin ikinci genel başkanı Milli Şef İsmet İnönü’nün ölüm yıldönümünde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İP Ankara İl Başkanlığı birer anma paylaşımı yaptı. 


Kimin kimi anacağı ya da anmayacağı kendisini ilgilendirir pek tabiî ki. Herkes sevdiği ile beraberdir şüphesiz. Ancak, hem Ülkücülük vurgusu yaparak Ülkücülere göz kırpıp hem de hareketin başlangıcını oluşturan zulm dönemine rahmet okumak kabul edilebilir bir durum değil. 


Mansur Yavaş Ülkücülük vurgusu yapmasa CHP’nin belediye başkanı olarak eski genel başkanlarını pek tabiî ki anar. Ancak hem Ülkücülük üzerinden siyaset yapıp hem de o zulm dönemini kutsamak bu kabul edilebilir bir şey değil. 
Tekrar altını çizerek vurgulamakta yarar var. Ülkücü hareket İsmet İnönü döneminde Kemalist rejimin zulmüne karşı mazlum Anadolu’nun yürekli delikanlılarının başkaldırısıdır. Devletin gücüyle milleti ezenlere karşı başlayan, milleti yok sayanlara karşı milletin çocuklarının destansı bir hareketi başlatmalarıdır. 


Tarih 3 Mayıs 1944… "Ankara Nümayişi"
Kısaca özetlersek, tarihte 3 Mayıs Olayları olarak geçen ve bugün de Ülkücü camiada Türkçülük Bayramı olarak anılan olaylar Nihal Atsız'ın, hakkında açılan dava için Ankara'ya geldiği sırada başladı. Bu tarihte Turancılar komünizm aleyhine bir gösteri düzenler ve beraberinde Nihal Atsız'a sevgilerini belirtirler. 
Mahkeme salonuna giremeyen gençler Ulus Meydanı'na doğru yürüyüşe geçtiler. Burada İstiklâl Marşı okuyan Anadolu’nun yiğit çocukları komünizm aleyhinde sloganlar attı. Gençler Ulus Meydanı'ndan sonra Başbakan Şükrü Saraçoğlu ile görüşmek istedi ancak bu mümkün olmadı. Dahası bu gösteri devletin çok sert müdahalesiyle karşılaştı. En az 165 genç baskı rejimi tarafından tutuklandı.  


Üsteğmen olarak nümayişe katılıp gözaltına alınan Ülkücü hareketin efsane lideri Alparslan Türkeş’in, İsmet İnönü ve yönetimiyle ilgili şu sözleri kayıtlarda duruyor, “ Bunlar Millî Şef ve onun gözde Millî Eğitim Bakanına nasıl gösteri yapabiliyorlardı? O zamana kadar Millî Şef'in müsaade etmediği hiçbir gösteri yapılamazdı. Demokrasi, Eşitlik, Hürriyet, Gençlik... Bütün bunlar Türkiye'nin 1944 iktidarında hep palavradır. Halkın alkışları, gençlikten çıkacak "yaşa" naraları kayıtsız şartsız İnönü'nün tekelinde kalmalıdır.


İnönü rejiminin milliyetçi gençlere reva gördüğü muameleyi Alpaslan Türkeş şöyle açıklıyor, “3 Mayıs günü heyecanla sokağa fırlayan gençler kıyasıya dövüldüler. Kafaları yarıldı, gözleri patladı. Bazılarının kolları, kaburgaları kırıldı.


Rejim Türkeş ve arkadaşlarını tabutluk denilen hücrelerde işkencelere tabi tutarken, tırnaklarını çekecek kadar vahşileşmiştir.
İsmet İnönü ve Milli Şef dönemi Ülkücüler için işkence, baskı, milletin yok sayılması, devletin milleti ezdiği bir dönem olarak kabul edilir. Öyle saygıyla filan anılacak bir durum da yok ortada. Hangi millet kendisine olmadık zulümleri reva gören bir dönemi ve onun başındaki lideri saygı ve minnetle anar ki!


Sonuç olarak Mansur Yavaş’ın ve İP’in Ülkücülük söylemlerinin sadece lafta ve seçmeni aldatmak üzere ortaya konulan lakırdılar olduğu bir kez daha bu şekilde ortaya çıkmış oldu. İP’in ve Yavaş’ın zihniyetinin CHP’ye ne kadar yakın olduğu da gözler önüne serildi.  Kişi sevdiği ile beraberdir.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.