SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazık değil mi bu çocuklara…

Yazının Giriş Tarihi: 25.10.2019 22:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.10.2019 22:09
Hemen hemen herkesin sosyal medyada rastladığı ve tüylerini ürperten Japonya’da yaşanmış bir olay…
Mutlaka rastlamışsınızdır özet geçelim…
Çok uzak değil 2010’lu yılların başı. Japonya’nın en kuzeyindeki Hokkaido adasındaki Kami-Şirataki tren istasyonu, önceleri çok işlek olmasına rağmen zamanla giden gelenlerin sayısı büyük ölçüde düşer. Ve sonunda sadece iki istasyonluk hattı düzenli olarak kullanan tek bir kişi kalır: Lise öğrencisi bir kız.
Hattı kapatmaya karar veren Japon Demiryolları, tek yolcusunun lise öğrencisi olduğunu ve eğer hat kalkarsa bu öğrencinin okuluna devam edemeyeceğini fark etti.
Dolayısıyla öğrenci mağdur olacaktı ve demiryolu şirketi gerçekten tüm devletlere örnek olacak bir karar aldı.


Japon Demiryolu şirketi öğrencinin okulu bitene kadar yani üç yıl boyunca hattın zararına işletilmesine karar verdi. Hatta trenin istasyona geliş-gidiş saatleri, kızın okul saatlerine göre ayarlandı.
Ne güzel bir adım ne kadar olağanüstü bir davranış değil mi?
Peki bu hikayeyi neden anımsattım…
Anlatayım…
Japonya’da bir öğrenci için yapılan maalesef Bursa’da yüzlerce öğrenci için yapılamıyor ya da yapılmıyor.
Mudanya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mudanya Yıldıztepe sırtlarında eğitim öğretim yapan bir eğitim kurumu. Yüzlerce öğrencisi var.
Eğitim kurumuna öğrencilerin ulaşabilmelerinin iki yolu var.
Ya hemen okula 300-400 metre mesafedeki hatlı minibüsler öğrencileri buraya çıkartacak, ya da öğrenciler o dik yamaçları çıkabilirlerse çıkacaklar.
Maalesef bir türlü minibüslerin öğrencileri okullarına çıkarmaları sağlanamadı ve sağlanamıyor. Minibüsler dik yokuşu çıkmak istemiyorlar.
Öğrenciler saatlerce minibüs bekliyor ama okul çıkışı oraya gelen minibüste yok.
Ve bu kadar basit bir problemi maalesef koca devletimiz çözemiyor.
Eğer minibüsleri çıkartmaya güç yetmiyorsa iki minibüs kiralanarak hiç olmazsa durağa kadar bu öğrenciler taşınmalı…
Yüzlerce evladımız okula ulaşmak için enerji harcıyor.


Oysa bu çocuklarımızın okula ulaşmaları okulda ve sonrasındaki güvenlikleri devletimizin sorumluluğunda. Çocukların okula ulaşamaması ne demek Allah aşkına…
Minibüsçü arkadaşların mutlaka bu konuyla ilgili kendilerince haklı nedenleri vardır. Ancak ortada ciddi de bir sıkıntı var. Ticari hatlar aynı zamanda kamunun yani milletin malı olan hatlardır.
Gerekirse minibüs esnafına belli kolaylıklar sağlanarak öğrencilerin okullarına ulaşması sağlanmalıdır.
Yapılan tüm girişimlere rağmen sonuç alınamaması üzerine öğrenci kardeşlerimiz sıkıntılarını bize iletti. Bizde çözüm noktasında ilk sıradaki yetkilileri bu ricayı iletmiş olalım…
Eğitim konusunda hassasiyetini bildiğimiz Sayın Vali Yakup Canpolat ve büyük bir özveriyle eğitimin çok daha sağlıklı yapılabilmesi için büyük gayret gösteren İl Milli Eğitim Müdürümüz Sebahattin Dülger’in yaşanan bu soruna bir an önce el atarak konuyu çözüme kavuşturacağından şüphemiz yok.
Bu eğitim kurumunda eğitimlerini sürdüren kardeşlerimizin ricasını buradan iletmiş olalım.
Ve önümüzdeki günlerde müjdeli haberi buradan paylaşalım…


Nilüfer’den bu kez alkışlanacak hizmet!

Nilüfer Belediyesi ile ilgili birçok yazı kaleme aldım… Bunların birçoğu da belediyenin olumsuz uygulamaları ya da yanlışlarıyla ilgiliydi.
Ancak bu kez doğru bir yatırımın açılışını yaptı Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem…
Belediyelerin öncelemesi gerektiğine inandığımız bir hizmet yurt yapımı.
İşte tam bu noktada örnek bir adım atan Nilüfer Belediyesi tarafından yaptırılan Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu, törenle hizmete açıldı.
89 öğrenci kapasiteli yurdun, güvenli, huzurlu ve ekonomik koşullarda üniversiteli gençlere hizmet verecek.
Devletin kontrolünde, devletin güvencesinde bu kardeşlerimiz barınma imkanı bulacaklar.
Ne güzel bir yatırım ve ne kadar önemli bir noktada atılmış bir adım. Keşke bütün belediyeler yatırım bütçelerinden her yıl bir yurt planlasalar ve Anadolu’nun farklı kentlerinden gelen evlatlar öyle dernek vakıf cemaat, lions rotary gibi oluşumların yurtlarına mahkum olmasa.
Gerek ilk ve orta öğretimde gerekse yükseköğrenimde devlet kontrolü en üst sevide olmak durumunda. Devlet tüm kurum ve kuruluşlarıyla öğrencilerin gereksinim duyduğu ihtiyaçlarını karşılamak durumunda.

 İşte bu noktada adım atarak örnek bir yatırım yapan ve 89 kız öğrenciye yurt imkanı sağlan Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür etmeliyiz. Diğer belediyelere de örnek olmasını dileyelim.
Yakın bir geçmişte Büyükşehir Belediyesi Görükle’ye gençlik merkezi inşa ederek çok önemli bir eksikliği gidermişti.
Devlet kurumları bu konuda birbirlerini takip ederlerse dün yaşanan olumsuzlukların hiçbirini yarına taşımak zorunda kalmayız.
Yurtlar devlet tarafından yapılarak işletilmelidir.
Güvenli, rahat, huzurlu ve ekonomik koşullarda barınma hizmeti vermeye başlayan Nilüfer Belediyesi Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencilerden 3 kişilik odalar için 450 TL, tek kişilik odalar için 750 TL ücret alınıyor. Bu fiyatlara kahvaltı da dahil. Yurtta öğrencilerin talep ettiği konularda çeşitli eğitim çalışmaları da yapılacak.
Hayırlı olsun…

BEDFE ve Erzurumlular üzerine-3

Bursa Erzurum Dernekler Federasyonu özelinde ancak Bursa’da yaşayan Erzurumluların genel lobi sorunu üzerine daha önce iki yazı kaleme almıştım. Bu da üçüncüsü…
Evet, birkaç gün sonra BEDFE Erzurum tanıtım günleri düzenleyecekmiş. Osmangazi Belediyesi Çarşamba Kapalı Pazar alanında. Hayırlı olsun…
BEDFE üzerine aldığı tarihi misyonu bu tür etkinliklerle yerine getiremez bir kez daha altını çizelim. BEDFE daha üst ölçekli bir kuruluş olarak görev yapmalı ve bunu da ortak aklı ortaya koymakla yapmalı.
Tüm yükü de Ömer Ömeroğulları’nın üzerine yıkmamak gerek.
Bursa’daki Erzurumluların temsilcileri, kanaat önderleri, hocası, işadamı taşın altına elini koyarak ortak bir noktada buluşup gerçekten birlikte hareket edebilmenin yollarını bulmalıdır.
Benim bu noktada önerim Bursa Milletvekili ve İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın öncülüğünde bir hareketle, bir arama konferansıyla, istişare mekanizmasını çalıştırarak bu adımların atılması.
Ankara’yı devleti ve siyaseti çok iyi bilen Efkan Ala’nın tecrübelerinden yeterince faydalanmalı hem BEDFE hem de Bursa’da yaşayan Erzurumlular…
Bu kapsamda Efkan Ala, kucaklayıcı, birleştirici ve yol gösterici olabilir ve olmalıdır da. Efkan beyin öncülük etmesi istenmelidir.
İlk aşama sağlandıktan sonra yarılar için daha güçlü bir Erzurum lobisi, Bursa’ya katkı koyan, karar mekanizmalarında etkin rol alan bu şehrin için emek veren bir Erzurumlu olgusu ve vurgusu ortaya çıkabilir.


BEDFE, bugünkü halinden çok daha büyük ve etkili bir kuruluştur. Sadece kendi gücünü ve kendi insan kaynağını etkili ve verimli kullanacak ortak aklı ortak hedefi ve ortak heyecanı yakalaması buna yetecektir.
Efkan Ala beyin öncülüğünde bunu başarmaları zor olmayacaktır.
Yok, bu düzen iyi diye düşünen kesim ekseriyeti oluşturuyorsa, iki tanıtım günü, yılda bir bin bir hatim okunması, iki siyasi ağırlamak yetiyorsa, buyurun devam etsin…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.