SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazık değil mi Gemlik Körfezi’ne!

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2022 20:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.02.2022 20:32

Geçen yıl Marmara Denizi’nde kâbusu yaşadık. Deniz salyası ile kaplanan deniz yüzeyi yüreğimizi yaktı. Devlet ve vatandaşlar ortak bir noktaya gelerek, Marmara Denizi’nin kurtarılması noktasında hemfikir oldular. 


Dahası devletimiz konuya büyük bir hassasiyet göstererek, Marmara Denizi için eylem planları hazırladı, büyük paralar harcanarak denizin yeniden eski haline gelmesi için mücadele etti. Başardı da. 


Dahası Marmara Denizi’ni kirleten hiçbir işletme ve tesise de müsaade edilmeyeceğini, var olanlarının da kapatılması dahil gereken önlemlerin alınmasına karar verdi. 


Hem devlet hem de millet bu durumdan mutluydu. Geçen yıl Marmara Denizi’nin korunması amacıyla denizin çevresindeki tüm sorumluluklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildi. Parça parça olacağına ve bunun mahsurlarını yaşayacağına tek elden koruma çok da doğru bir karar oldu açıkçası. 


Ancak, Gemlik Körfezi için şok bir bilgi kamuoyu gündemine Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan tarafından getirildi. Tüm yetki bakanlığa geçtikten sadece iki ay sonra Gemlik Körfezi kıyısında faaliyet gösteren MKS Marmara Entegre Kimya Sanayi A.Ş. Gemlik Şubesi’nin kapasite artış projesine onay verildiği ve askıya çıktığını açıklayan Sertaslan, gelecek nesillere bile olumsuzlukları yansıyacak bu girişimden vazgeçilmesini istiyor haklı olarak. 


Sosyal medya üzerinden çağrıda bulunan Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, “Körfezime dokunma diyerek açıkça reddettiğimiz, Gemlik Körfezi başta olmak üzere Marmara Denizi'nin büyük bölümüne zararı dokunacak olan derin deniz deşarjı projesi, bakanlıkça onaylandı. Biz Gemlik halkı olarak, doğamıza ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sesimize ses olmak, Gemlik'imizi koruma mücadelemize destek olmak için sizleri 14 Şubat Pazartesi, saat 12.00'de, İskele Meydanı'na bekliyoruz” dedi.


Konunun hassasiyetine binaen Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan’ı arayıp, tam olarak mesele nedir diye sorduğumda, başkan olabildiğince net cümlelerle anlattı. Firma denizden 5 bin 500 metreküp saat su çekecek ısıtacak ve tekrar denize verecek. Bu durum yaz aylarında deniz suyu ısısını 2 derece kış aylarında da 1 derece artıracak. 


Bilimsel raporlar hazırlattıklarını, ne tür zararlar oluşacağını belgelediklerini ve ilgili kurumlara ilettiklerini anlatan Sertaslan, bugüne kadar verdikleri mücadeleyi bugünden sonra da sürdüreceklerinin altını çizdi. Hazırladıkları raporları ve bilimsel çalışmaları ilgili tür kurum ve yetkililere ulaştırdıklarını da ekledi Uğur Sertaslan. 


Daha önce bu konuyla ilgili eylemler yaptıklarını bundan sonra da mücadelelerini sürdüreceklerini anlatan Sertaslan, Marmara Denizi için ödenmiş bu kadar bedel varken yeni bedeller ortaya çıkaracak bu iznin bir kez daha gözden geçirilmesini istediklerini anlattı haklı olarak. 


Şu anda planın askıya çıktığını, buradaki itirazlarını da eylem yaparak ve yine yetkili kurum ve kişilerle iletişim kurarak ileteceklerini anlatan Sertaslan, nesillerce sürecek bu sorunun oluşmaması adına ve ah vah dememek adına şehrin belediye başkanı olarak mücadelesini sürdüreceğine vurgu yaptı. 
İklim krizinin, kuraklığın ve deniz kirliliğinin büyük bir tehlike oluşturduğu bir süreçte, Marmara Denizi ve dahası Gemlik Körfezi’nde büyük bir soruna yol açacağı ortada olan bu adımın gerçekten de bir kez daha gözden geçirilmesinde fayda var. Mavi Vatan diye tabir ettiğimiz denizlerimizle ilgili her attığımız adımda bir değil 5 defa düşünmek zorundayız. 


Daha da vahim tarafı MKS’ye tanınan imkanın emsal olması. Yani onu örnek gösterecek bir çok kuruluş da yine Marmara Denizi kenarında bu işlere girişebilir. Tıpkı İznik Gölü’nde yaşanan ve 20 yıldır kent gündeminden düşmeyen konu gibi. Gerek Bursa gerek Gemlik halkının serzenişine kulak verilmeli. Belediye başkanının feryadı duyulmalı. Hiçbir yatırım Marmara Denizi’ni yaşamı kaybetmeye değmez. 


Yazık edilmemeli Gemlik Körfezi’ne ve Marmara’ya. Zararı hesaplanabilen, bilimsel raporlarla kanıtlanan bu konuyla ilgili bir kez daha tüm taraflar bir araya gelip, bilim insanları ve ilgili kuruluşlarında ortak yapacağı çalışmalar ortaya konularak karar verilmeli ya da vakit geçirilmeden bu işten dönülmeli. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.