SON DAKİKA
Hava Durumu

Yıldırım kültür şehrine dönüşüyor!

Yazının Giriş Tarihi: 02.12.2021 19:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.12.2021 19:45

Oktay Yılmaz yönetiminde önemli aşamalar kaydeden Yıldırım her alanda gerçekten her kesimin takdirini toplayan hizmetleri gerçekleştiriyor. Ancak kültür ve sanat alanına ayrı bir pencere açmak gerekiyor. 


Belki de geriye dönüp baktığımızda Yıldırım’da en fazla eksik kalan konuların başında kültür sanat etkinlikleri geliyor. Yıllardır birçok sorunla boğuşan ilçede, öncelik o sorunlara verilince bu alan oldukça ihmal edilmişti. 
Fakat son dönemde bu alanda Yıldırım Belediyesi, Bursa’daki en önde belediye olarak öne çıkıyor. İlçenin dört yanında kültür sanat etkinlikleri birbirini izliyor adeta. 


Öyle ki hemen hemen her gün ajanslara Yıldırım’dan bir ya da daha fazla kültür- sanat haberi düşüyor. 
Yıldırım aslında bir kültür mozaiği! Ülkenin ve gönül coğrafyamızın her köşesinden bu ilçede yaşayan insanlarımız var. 
Dolayısıyla rengarenk bir kültür hazinesi dersek abartmış olmayız. Bunu sadece belediye desteği ile ortaya çıkararak, Yıldırım’ı bir kültür şehri haline getirmek gerekiyordu. 


İşte o noktada Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, işin ehli ve liyakat sahibi bir ismi bu alanın başına getirdi. Belki çok kimse tanımıyor.
Ancak çok önemli işler yapıyor Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Taner Taştekin
Yaşı genç olmasına rağmen yılların deneyimiyle ve çok okuyup kültür sanata büyük ilgisi olan Taştekin’in göreve gelmesinin ardından yaptığı dokunuşlar gerçekten var olan hazineyi ortaya çıkardı. 


Bir kültür adamını hadi biraz daha ilerisini şair ve yazar özellikleri de olan Taştekin, ilçedeki her kesime yönelik kültür ve sanatın her alanında dokunuşlar yaptı. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yerinde bir kararı ile bu birimlerin başına geçen Taştekin, gerçekten önemli işler yapıyor. 


Şöyle son bir iki haftaya bakıyorum. ''Kültür Sanat Çalıştayı, Yazarlık Okulu, Yeni başlayan ve 6 ay sürecek Aşıklar Otağı programı, Psikanalitik Ütopya-Distopya Edebiyatı Atölyesi, Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’nde devam eden birçok etkinlik'' sayabileceklerimizden bir kaçı. Konserler, tiyatrolar, sanat kursları gibi etkinlikleri saymıyorum bile. 
Ve daha önemlisi bu etkinlikler tek merkezde değil. İlçenin hemen hemen her mahallesine yayılıyor. Var olan kültür merkezlerine yenileri eklenirken, kütüphanelerin sayısı artıyor. 


Yıldırım’da dönüşüm sadece fiziki olarak değil zihinsel ve kültürel olarak da devam ediyor anlayacağınız. 
Ve tabi önemli bir noktaya da değinmeden geçemeyeceğiz. Bu etkinlikler öyle büyük büyük bütçelerle yapılmıyor. Oldukça mütevazı, duyduğunuzda tebessüm ettiğiniz bütçelerle yürüyor. 


Yani bu işler için öyle dev bütçelere gerek olmadığını da ispatlıyor aynı zamanda Yıldırım Belediyesi. 
Başkan Oktay Yılmaz, ekibiyle uyumlu bir süreç yürütüyor. Görev verdiği arkadaşlarının arkasında da duruyor. Öyle olunca da ortaya şahane işler çıkıyor. 
Yıldırım’da 2022’de hizmete açılacak kültür yuvalarından bir kaçı da şöyle: Mimar Sinan Uyumayan Kütüphanesi, Setbaşı Gençlik ve Sanat Akademisi, Molla Yegân Çocuk Aktivite Merkezi, Karapınar Gençlik Merkezi…
Yıldırım’ı izleyin derim. Hem örnek alacak hem de ders çıkaracak iyi uygulamalar var.

Millete hizmet için mücadele edenler var olsunlar. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.