SON DAKİKA
Hava Durumu

Yüzleri kızaracak mı?

Yazının Giriş Tarihi: 12.11.2020 21:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.11.2020 21:59

Malum millet ittifakının iki partisinin il başkanları daha görevde bir yıllarını tamamlamadılar. Gündeme gelmek için siyaset üretmek yerine polemiklere sarılan, provakatif açıklamalar ve eylemlerde bulunarak kamuoyu gündemine gelmeye çalıştıkları da izleniyor her iki il başkanının. 
Geçtiğimiz hafta iki il başkanı da farklı konularda yine algı operasyonu oldukları daha ilk anda belli olan ve tamamen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Cumhur İttifakı’nı yıpratmaya yönelik iki açıklama yapmıştı.
 İşte dün gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hep suçlamalara yanıt verdi hem de iki il başkanına da oldukça sert sözlerle yüklendi. 
CHP İl Başkanı İsmet Karaca, geçen hafta Büyükşehir Belediyesi iştiraki 9 şirkette 90 AK Parti ve MHP’li yöneticinin maaş aldığını ve bu şirketlerin arpalığa döndürüldüğünü ileri sürmüştü.
 O açıklamanın ardından kaleme aldığımız köşe yazımızda Mudanya Belediyesi’nin tek şirketindeki 3 CHP’li meclis üyesine 4 bin 4 bin 500 lira maaş ödendiğini aktarmıştık. 
Alinur Aktaş ise CHP Bursa’nın bayıldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden örnekler verdi. Ve, Bursa’dakilere arpalık diyenlerin İBB’deki duruma ne diyecekleri gerçekten meraklandırdı bizi. 
İsmet Karaca’ya arzu ederse detaylı bilgi de verebileceğini anlatan Alinur Aktaş, “Sırf Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yıpratmak, sırf Cumhur ittifakına zarar vermek adına bir hamle olduğunu düşünüyorum. 
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 8 tane iştiraki vardır. Ben göreve geldiğimde 10 taneydi. 8 şirkette 63 tane yönetim kurulu üyesi var. Ben göreve geldiğimde hakkı huzurlar sadece 750 TL idi. Son yaptığınız genel kurullarda 1.250 TL'ye çıkarıldı. Sanki burası AK Parti'nin ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin çiftliğiymiş gibi bir algıyı asla kabul etmiyorum” sözleri ile tepkisini dile getirdi. 
Karaca’nın sanki buralar arpalıkmış gibi anlatmasının etik olmadığını, ahlak dışı bir hareket olduğunu vurgulayan Aktaş,  bunu burada bir haksızlık, hukuksuzluk, bir hırsızlık varmış gibi sağda solda anlatmanın da büyük ayıp olduğunu ifade etti. Ve ekledi, “Bursa'nın serencamı bozmaktan başka bir şey değildir.”


Ve İstanbul’daki rakamları paylaştı. Bursa’da hakkı huzurlar bin 250 lirayken CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 28 tane iştirakinde görev yapan Yönetim Kurulu Başkanlarına net 14.200 TL, Yönetim Kurulu Başkanvekillerine net 8.950 TL ve Yönetim Kurulu Üyelerine net 4.950 TL huzur hakkı ödeniyormuş iyi mi?
Başkan Aktaş, belediye başkanını hedef almak için icraatlarını hizmetlerini gündeme taşımak gerektiğini de vurgulayarak Karaca’ya yol da gösterdi…
Belki İsmet Karaca, İBB’deki soygun için de bir basın toplantısı düzenler ne dersiniz?
Aktaş’ın İP İl Başkanı Selçuk Türkoğlu’na tepkisi de oldukça sert oldu. Türkoğlu’nun göreve geldiğinden beri her durumdan bir fırsat çıkarmak için adeta fırsat kolladığını anlatan Aktaş, Türkoğlu’na “provokasyon yapmayın” sözleriyle seslendi. 
1050 konutlarla ilgili olarak İP İl Başkanı’nın yaptığı açıklamalara sert sözlerle tepki gösteren Başkan Aktaş, Türkoğlu’nun gerçekleri çarpıtarak provokasyon yaptığını vurguladı. Bölgeyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Aktaş, 1050 konutlara defalarca gittiğini ve konuyu kendisine dert edinerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a taşıdığını anlattı. 
Akpınar’a bağlı 1050 konutlar bölgesinde emsalın 1.70 civarında olduğunu ve kat aynı kalmak kaydıyla 100-150 bin lira onu da 12 yılda ödemek suretiyle Emlak Konut aracılığı ile dönüşüm teklifinin iletildiğini aktaran Aktaş, bu önerinin hak sahipleri tarafından kabul edilmediğini vurguladı. 
Aktaş, kendilerine gidin kendi teklifinizi getirin dendiğinde ise konut artı ticaret alanı olarak bir teklif geldiğini, konutta 2.8, ticaret alanında 3.9 emsal getirildiğini ve bunun asla kabul edilemez olduğunu vurguladı. 
Aktaş’ın açıklamalarından bir konuyu daha anlıyoruz ki gözünü hırs bürümüş kentsel dönüşüm çetesi bölge halkını ciddi anlamda manuple ediyor. 
Orada kurulan derneğin ortalaması 3.50’yi bulan emsal isteğini kendilerinin hesaplamış olma ihtimalleri neredeyse yok. Belli ki rant çetesi alttan alttan bu insanları provoke ederek, ellerine tutuşturdukları bu rant planlarını gerçekleştirmek için baskı oluşturuyor. 


Buna İP’in de ortak olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Bölgede hak sahiplerinin alanlarını dışında çok büyük kamu arazileri var ve rant çetesi bu arazilere gözünü dikmiş durumda. Buradaki insanları kullanarak bölgeye çökme dertlerindeler. 
İşte Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın açıklamalarını buradan okursak, rant çetelerine bir kez daha kapının gösterildiğini anlayabiliriz. 
Aktaş’a yönelik algı, provokasyon ve yıpratmaya yönelik adımların en önemli nedenlerinden biri de istedikleri gibi at oynatamayan bu rant ve kentsel dönüşüm çetesinin şehri teslim alamaması. 
İstiyorlar ki göğe kadar kamu arazilerini de alarak inşaat yapalım. Belediye başkanları emrimizde olsun. Biz nasıl istersek öyle yapalım onlar da kabul etsin.
 Bu arzularını yapamadıkları için çılgınca saldırıyorlar. İnternet siteleri kurup, satılıp kalemleri transfer edip saldırıyorlar Allah saldırıyorlar. Ama sonuç elde edemiyorlar. 
Başarılı olamadıkça kuduruyor daha fazla saldırıyorlar. Dertleri ne oradaki vatandaşlar ne de Bursa. Tek dertleri var haramla genişleyen işkembelerini daha fazla haramla doldurmak. 
Milletin hakkını hukukunu, şehrin hakkını hukukunu yok sayarak haram dünyalarını daha da büyütmek. 
Burada utanç verici olan ise CHP İl Başkanı ve İP İl Başkanının bu haramzadelerin değirmenine su taşıyor olmaları.  
Millet onlardan umut beklerken, milletin umutlarını çalanlarla kol kola girmeleri ne acı ne yazık ne sefil bir durum…
Ve noktayı koymadan önce soralım. Gerçekler bu kadar net ortadayken CHP ve İP’in yüzü kızarır mı? Çıkıp milletten bir özür dilerler mi? Ve bu algı operasyonlarına bir son verip Bursa için Bursalılar için siyaset üretme yoluna girerler mi?


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.