Andımız’ın altında başka bir and var!

KAŞIKÇI VAKASINA DAİR:

Sayın Başkanımıza kurdukları tuzak

yine boşa çıktı. Rabbim onu esirgiyor.”

Andımız tartışmaları sürüyor. Herkes kendine göre bir yorum yapıyor. Milliyetçisi muhtevasındaki “Türk” lafı nedeniyle destekliyor. Alakası olmayan bazı tipler ise sırf Ak Parti ve “Tayyip”e uyuzluk olsun peşinde. Bir tek Kemalist Paganların derdi başka. Onlar kendi yarattıkları bir dinin ayini olarak görüyorlar bunu. Dertleri Türklük falan değil. Minik beyinlerin “varlıklarını armağan etme” meselesi onlarınki. Türk, Yahudi, Kürt, Rum, Ermeni… fark etmiyor onlar için. Yeter ki varlıklar armağan edilsin.

İşin garibi bu tipler modernlik zırvasını ağızlarından eksik etmeyen “muasır medeniyet” olarak Avrupa’yı gösteren tipler. Bu “Andımız”ı Avrupa’da okutmaya kalksalar, örneğin İngiltere’de “İngilizim, doğruyum, çalışkanım. Varlığım İngiliz varlığına armağan olsun. Ey bu günümüzü sağlayan ulu Churchill…” diye giden bir zırvayı sabah sabah öğrencilere papağan gibi söyletmeye girişen biri olsa, herifi ırkçılık ve ayrımcılık suçlamasıyla hapislerde sürüm sürüm süründürürler üstüne bir de milyonlarca Sterlin tutarında tazminat davası açarlar. Düşünsenize İtalya’da “Ey bu günümüzü sağlayan ulu Romus, Romuluslar!” diye dikte ettirildiğini. Ne kadar abes geliyor değil mi?

Türkiye’de sadece Türkler yaşamıyor. Başka milletler de var. Onların çocukları da okula gidiyor. Bir Rum çocuğuna, bir Yahudi, Ermeni’ye zorla “Türküm” diye bağırtmanın zulmünü düşünebiliyor musunuz? Onlara yıllarca çektirilmiş eziyeti hepimiz görmedik mi? Sınıf arkadaşımızın bu kelimeleri söylerken nasıl bir ruh halinde olduğunu bilmez miyiz?

Bakın size bir araştırmadan örnek vereyim. Türkiye’de yaşayan etnik grupları kabaca görün.

Bu listede olmayanlar da var elbet. Meraklısı internete girip https://joshuaproject.net/countries/TU adresinde detayları incelesin. İngilizcedir ama anlaşılır.

Ben size örnek olması açısından bazı rakamlar sıralayayım da düşünürken yardımı olsun. Bakın bazı etnik grupların sayıları ne durumda?

Kürtler: 14.424.000

Araplar: 2.501.000

Zazalar: 1.408.000

Lazlar: 98.000

Çerkesler: 1.117.000

Gürcüler: 158.000

Boşnaklar: 106.000

Arnavutlar: 70.000

Romanlar: 103.000

Makedon: 33.000

Pomak: 369.000

Rum: 3.800

Süryani: 27.000

Ermeni: 64.000

Yahudi: 21.200

Yezidi: 3.200

İranlı: 650.000

Nusayri: 526.000

Çeçenler: 106.000

Bulgar: 7.300

Hepsini yazmaya kalksam sayfa yetmeyecek. Bunların Türkiye’de okula giden çocuklarına o lafları söyletmenin ne anlamı olabilir? Asimilasyon suç değil mi?

Ne var ki mesele başka. Şimdi gidin bu Kemalist Paganlara deyin ki “Tamam okutalım ama baştaki “Türküm” kelimesini çıkartalım. Uyuzluk olsun diye biraz karşı çıkacaklardır elbet ama sonraki bölümün selameti için kabul edeceklerdir sonunda. Çünkü bütün mesele “Armağan olsun” meselesidir. Ayin ile ilgilidir. Sorun bakalım bunlara “Çocuğun Portekiz’de okusaydı onun varlığını Portekiz varlığına armağan edip bu günlerini sağlayan António de Oliveira Salazar’ın açtığı yoldan yürümeye and içmesi hoşuna gider miydi?” diye. (António de Oliveira Salazar’ın kim olduğunu dahi bilmezler. Hatta Kemal onu Parvus gibi bir Türk büyüğü bile zannedebilir. İsteyen internetten araştırsın. Bana ne!)

Sondaki “Türküm” kelimesi ise kaldırılması teklif bile edilemez! Cinstendir. Ona dokunmayın.

Maksat geçmişimizde dayatılan ama artık milletin ne olduğunu iyice anladığı Paganistik dinlerini dayatmak.

Gerçi dava daha sonuçlanmadı. İtirazı var ama bunlar seviniyor.

Sevinsinler, ırkçılıklarıyla sevinenler hâlâ oturup “Neden sittin senedir iktidar olamıyoruz?” sorusunu bu gidişle bir sittin sene daha sorarlar.

 

 

İlginizi Çekebilir

Bir kitap okursun hayatın değişir

Her çocuk okula başladığı andan itibaren kitaplarla haşır neşir olmaya başlar. Okuma kitapları özellikle onların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir