Aynı kötü tecrübeyi yaşamayalım…

31 Mart yerel seçimleri yaklaşmaya başlayınca, AK Partiye akıl verenlerin sayılarında kayda değer artışlar olduğu gözden kaçmıyor, tıpkı önceki seçimlerde olduğu gibi. Realiteyi okumak yerine, görmek istediklerini vakıa gibi gösteriyorlar, bu akıl hocaları. Sözün gelimi, Ankara için yapılan bir anketten, bu anketin sonucundan ve sonuçların, Başkan Erdoğan’a yanlış aktarıldığından söz eden haberler, köşe yazıları ve gazete sayfalarında yer alıyor. Daha çok Ankara Belediye Başkan adayı Özhaseki ile ilişkilendirilen bu yanlış anket sonuçlarının, adaylıktan çekilmesine kadar gidebileceğinden söz ediliyor.

Bu tür yorumlar maksatlı olabilir ama hepten de yabana atılacak yorumlar olmadığını da hemen kaydedelim. Bu konuyu gündeme taşıyanların penceresinden bakmak yerine, özellikle Bursa yerelinde yapılan temayül yoklamalarının ne işe yaradığı, ya da yukarıya nasıl ve kimler tarafından yansıtıldığı, siyasetin yerel mutfağında, kimler ne tür yemekler pişirdiğine de bakmak gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Başkanı için söylenecek söz yok. Eminim ki seçilmeyi fazlasıyla hak ediyor, Alinur Aktaş. Oturacağı koltuğu dolduracağından, yapacağı hizmetlerde, tevazu ve hasbilik içinde olacağından kuşkumuz yok. Aktaş, seçilmesi durumunda, şehre daha iyi hizmetler yapabilmesi için, o koşarken eteğinden tutup çekecek, kifayetsiz muhteris bürokrat esnafından kurtulması gerekmektedir. Çünkü bir önceki Başkan Altepe, bu kifayetsiz bürokratın dolduruşuna geldiği için, ne doğru dürüst hizmet yapabildi ne de geride güzel bir imaj bırakabildi.

Aktaş’ın bu imajı yıkacağından kuşkumuz olmadığını not olarak düşelim.

Yazının girişinde sözünü ettiğimiz habere dönersek; eğer iş yazıldığı gibiyse, ortada ciddi bir sorun var demektir. Birilerinin kasıtlı olarak gizledikleri bilgilerin, 31 Mart’ta ağır faturası ortaya çıkabilir. Ak Parti içinden üst düzey bir bilgi kaynağına dayandırılan yazıda; ‘Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin, yapılan anketlerde 6 ve 7’nci sıralarda çıktığını ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu konuda yanıltıcı anketler sunulduğu’ belirtiliyor.

Yazının devamında; Mehmet Özhaseki’ni bir şekilde adaylıktan çekilebileceği vurgulanırken; isabetli seçim anketleri ile bilinen partide onların deyimi ile bugüne kadar eşi benzeri yaşanmamış bir skandal patladı. Bazı kaynaklar, R. Erdoğan’ın kulağına, adaylığı ilan edilen Özhaseki’nin anketlerde 6 ve 7’nci sıralarda çıktığı ve kendisine yanıltıcı anketler sunulduğu’ ifade ediliyor.

Aynı konuya Bursa yerelinden, Yıldırım’dan bakınca ister istemez endişeli bir durum ortaya çıkıyor. Hadi diyelim, bu haber yanlı ve maksatlı. Ancak, aynı durumun Yıldırım Belediye Başkan adayları için de endişe verici olduğu muhakkak. Yapılan temayül yoklamalarında ortaya çıkan sonuca göre; tabanda bir karşılığı olan, daha önceleri yaptığı iş gereği mahalle mahalle, sokak sokak Yıldırım’ı tanıyan, Yıldırımlılar nezdinde de bir müktesabatı olan aday yerine, sırf ahbap çavuş ilişkileri içinde; hiçbir farkındalığı olmayan sadece biraz bol parası olan bir ismin; tabanda karşılığı vardır, diyerek yukarıya bildirilmesi, seçimleri kazandırabilir mi? Böyle bir olayın, yukarıdaki haberde ifade edilenlerle bir benzerliği yok mu, sizce? Üstelik bu isimlerin, proje anlamında Yıldırım’a kazandıracağı ne olabilir ki! Nitekim; şu andaki fiili durum açık örnek olarak ortada.

Bir isim telaffuz etmek, yakışık almaz belki ama, şu anda Yıldırımlılar, bu konuyu ciddi ciddi sorguladıkları da biliniyor. Oysa; kurum yönetimi, insan yönetimi ile başlar. Ekip çalışması, bireysel niteliklerin bir adım önünde olduğunu herkes bilir. Kendi parti teşkilatıyla, kendi seçmeniyle ilişkilerini koparan, yönetimi altındaki personeli ve mesai arkadaşlarıyla kavgalı olan bir başkanın, Yıldırıma patinaj yaptırdığına tanık olduk. Aynı kötü tecrübeleri yaşamaya gerek var mı?

 

İlginizi Çekebilir

Tedaviyi yarım bırakmak kabul edilemez!

Öncelikle sağlık hizmeti paraya tahvil edilebilecek bir hizmet değildir. Doktorluk mesleği de aynı. Bu nedenle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir