SON DAKİKA
Hava Durumu

Akciğer kanseri hızla artıyor!

Yazının Giriş Tarihi: 19.11.2022 22:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.11.2022 22:13

Tüm dünyada son zamanlarda sık rastlanan kanserler arasında yer alan ‘akciğer kanseri’ erken tanı konulmaz ise ölümle sonuçlanabiliyor. Bu kansere bağlı ölümler hem erkeklerde hem de kadınlarda ilk sırayı almakta.

Konu ile ilgili Akciğer Farkındalık Ayı olan Kasım ayında hastalıkla ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Ersin Özaslan, şu bilgileri verdi: “Akciğer kanserinde özellikle 2015 yılından sonra yeni tedaviler çıkmakla birlikte tedavi seçenekleri giderek artmaktadır. Yeni çıkan hedefe yönelik ilaçlar dediğimiz akıllık ilaçlar ve immünoterapiler dediğimiz bağışıklığı güçlendirerek etkisini gösteren tedaviler çıktıkça bu hastalıkta 5 yıllık sağ kalım oranında yüzde 5’lerden yüzde 30’ların üzerine çıkmıştır. Farkındalık ayında biz tedaviden ziyade hastalığı nasıl önleriz onu konuşmalıyız. Çünkü kanser vücuda girdikten sonra bunu yok etmek, bu hastalığı önlemekten çok daha zordur. Akciğer kanserinde ilk faktör sigaradır. Akciğer kanserinin sebebi yüzde 90 sigaradır. Bununla ilgili 1900’lü yılların başında sigaranın daha çok faydaları üzerinde durularak, sigara içimi fazlasıyla artırıldı ama 1950’li yıllarda bununla ilgili çalışma ortaya çıktı. Amerika’da 200 bin hasta üzerinde yapılan çalışmalarda; akciğer kanserinin sigara içenlerde içmeyenlere göre 9 kat daha fazla olduğu görüldü. Hatta diğer kanserlerinde sigara ile ilişkisi olduğu bulunarak, sigaranın ilk kanserojen olduğu tespit edildi. Sıklığı 2020 yılından sonra düşük bir farkla meme kanseri birinci sırada yer alırken, akciğer kanseri ikinci sıraya düştü. Ancak ülkemizde durum böyle değil, ülkemizde hala açık ara olarak en sık görülen kanser türüdür. Ülkemizde görülen akciğer kanseri dünya ortalamasının 2 katı diyebiliriz. Yılda 40 binin üzerinde vaka gözüküyor. Bunların 34 bini erkek iken 7 bin civarı da kadın hasta. Türkiye’de akciğer kanserinin daha fazla olmasının sebebi hepimizin de bildiği gibi sigaranın daha fazla kullanılıyor olmasıdır. Avrupa Birliği ülkelerinde sigara kullanma oranı erkeklerde yüzde 22 iken ülkemizde bu oran yüzde 40’ın üzerindedir. Kadınlarda bu durum başa baş yüzde 15 oranında. Ancak erkeklerde akciğer kanserinin daha fazla olmasının sebebi sigaranın daha sık kullanılmasıdır. Akciğer kanserinin ikinci en büyük sebebi hava kirliliğidir. Ülkemiz hava kirliliği konusunda da dünyada 46, Avrupa’da 7’inci sırada yer alıyor.”

Ailesinde kanser öyküsü olsun olmasın, sigara kullanmayan ve herhangi bir şikayeti olmayan 40 yaş üstü herkesin yılda bir kez rutin kontrolden geçmesi erken teşhis için oldukça önemlidir. Sağlıklı günler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.