SON DAKİKA
Hava Durumu

Ani ağrıları ciddiye almalıyız

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2022 20:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2022 20:24

Uzun süren ağrılar, rahatsızlıklar sonucunda doktora gideriz ama bir an gelip geçen baş ağrısını pek de ciddiye almayız genelde. Çünkü bu ağrılar glokom yani başka bir deyişle halk arasında göz tansiyonu olarak bildiğimi hastalığın habercisi olabiliyor. Erken tanının büyük önem taşıdığı bu hastalığa karşı  Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Arslan Bozdağ, “Ailede glokom varlığı, uzun süren kortizon tedavisi, göz içi iltihabı, sigara, 40 yaş üstünde olmak, diyabet, yüksek-düşük vücut tansiyonu, miyopi ya da hipermetropi, göz yaralanmaları ve migren glokom için risk faktörü olabilir. Sinsi ilerleyen glokom için düzenli doktor muayenesi çok önemli. Ani başlayan göz ve baş ağrılarında mutlaka doktora başvurulmalı” diyerek uyarılarda bulundu. 


Bozdağ, hastalık hakkında şu bilgileri aktardı bizlere: “Normal bir gözde gözün iç sıvısı devamlı olarak üretilir ve dengeli bir şekilde göz dışına boşaltılır. Böylece göz içi basıncı normal düzeylerde kalır. Üretilen göz iç sıvısının göz dışına boşalması engellenirse göz içi basıncı artar ve glokom hastalığı oluşur. Genelde 20–21 mm Hg’in altındaki göz tansiyonu normaldir. Ancak daha düşük tansiyonda bile kişinin göz yapısına göre glokom hastalığı görülebilir” 


Nadir görülen akut glokomda ani başlayan göz ve baş ağrısı, gözde şiddetli kızarıklık, görmede ani azalma oluşabildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Arslan Bozdağ, “Ancak glokomun çoğunluğunu oluşturan açık açılı glokom, pek belirti vermeyen, sessiz ve sinsi bir hastalıktır. Yıllar içinde önce kenar görme alanlarını daraltır en sonunda da merkezi görmeyi geri dönüşsüz olarak tahrip eder. Çoğunlukta rutin göz muayenesi esnasında tespit edilir. Çok daha ağır durumlarda göz içi glokom ameliyatları gerekebilir. Glokomu önlemek mümkün değil, çünkü glokom yapısal bir hastalıktır. Ancak erken tanı ve uygun tedavi ile görme sinirine zarar vermesini engellemek mümkün” diyor açıklamasında. 


Yaşadığımız ani ağrılar, seğirmeler genelde önemsemediğimiz durumlardır ancak sağlığımıza hassasiyet göstermemiz, geç kalmadan tedaviye başlamamız oldukça önemlidir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.